Opowiadania bizarne

Autor:
Olga Tokarczuk
Wyd. w latach:
22 - 2023
Wydane w seriach:
Wielkie Litery.pl
Audiobook
Audiobook - Wydawnictwo Literackie
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
Więcej informacji...
4.3 (19 głosów)

Świat staje się coraz bardziej bizarny

Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk

Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.

Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.

Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

Zmienny rytm opowiadań sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty.

Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Olga Tokarczuk – jedna z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike: za powieści Bieguni i Księgi Jakubowe. Otrzymała również m.in. Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, słoweńską nagrodę Vilenica, Uznamską Nagrodę Literacką, Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie, nominację do grona finalistów International IMPAC Dublin Literary Award oraz nominację do The Man Booker International Prize 2018 za powieść Flights (Bieguni). Mieszka we Wrocławiu.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Zbiór opowiadań różniących się czasem fabuły, jak i dozą mistycyzmu, ale i dowcipu typowego dla O. Tokarczuk
  • Mam wrażenie, że z tych opowiadań powstałyby świetne filmy. Albo chociaż miniserial, coś na kształt "Czarnego lustra" Charliego Brookera. Dobrze spędzony czas.
  • Genialna książka Olgi Tokarczuk.
  • Opowiadania – jak w tytule – „bizarne” a więc „dziwne”, „kuriozalne”, „cudaczne”, ale zasługujące na uwagę. Niektóre mogłyby wydarzyć się dziś, inne są fantazją na temat przyszłości lub naszych rytuałów, które zyskują tu zupełnie inny wymiar. Największym zaskoczeniem dla mnie były właśnie te elementy fantastyczne – nowość w dorobku Tokarczuk. Bardzo polecam zbiór opowiadań wszystkim, którzy lubują się w nieoczywistej lekturze.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Lorelai
Opis
Autor:Olga Tokarczuk
Lektorzy:Kamila Kuboth-Schuchardt Mariusz Bonaszewski Maciej Kowalik Robert Jarociński Danuta Stenka Magdalena Cielecka Filip Kosior Wiktor Zborowski Kamilla Baar Olga Tokarczuk Kamilla Baar-Kochańska Zbigniew Zborowski
Wydawcy:Legimi (2019-2023) Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (22-2023) NASBI (2018) Wydaw. Literackie (2018) ebookpoint BIBLIO (2018) z Audioteka (2018) Audioteka.pl
Serie wydawnicze:Wielkie Litery.pl Audiobook Audiobook - Wydawnictwo Literackie
ISBN:978-83-08-06498-6 978-83-08-06500-6 978-83-08-06501-3 978-83-08-06674-4 978-83-08-07504-3 978-83-08-07555-5 978-83-08-08020-7 978-83-06498-6 978-83-06674-4 978-83-8-06498-6
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania opowiadania proza zasoby elektroniczne zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 29 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo