Córka pustyni:

niezwykłe życie Gertrude Bell

Tytuł oryginalny:
Queen of the desert
Autor:
Georgina Howell (1942-2016)
Wstęp:
Jacek Edward Pałkiewicz
Tłumacz:
Jacek Spólny
Wydawca:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2016)
ISBN:
978-83-7785-850-9
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie - Księgozbiór dla Dorosłych
2.6 (5 głosów)

Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu - Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. "Urodziła się z nadmiarem talentów", tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania wiedzy, odległych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny. Zdobyła autorytet wśród Arabów, którzy nazwali ją "królową pustyni". Również w Wielkiej Brytanii uważano ją za znawczynię Bliskiego Wschodu, który wnikliwie zbadała podczas zorganizowanych przez siebie wypraw. Nieraz ryzykowała życie, eksplorując obszary objęte walkami zwaśnionych plemion. "Córka pustyni" to biografia silnej i nieugiętej Gertrude Bell, która osiągnęła najwyższą pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn, wówczas niedostępną dla kobiet. Jej życie to przygoda, w której realizowały się wszystkie marzenia - poza jednym spełnioną miłością...
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Długa książka, bardzo trudna do czytania. Pierwsze rozdziały czyta się w sposób w miarę sprawny, potem jednak książka jest przesycona zawiłymi informacjami, mało jest ciekawych wątków, brakuje miejscami wyczerpujących danych o przyczynach pewnych zdażeń.
    +2 trafna
  • Książka pomiędzy "niezłą" a "świetną". Treścią i okresem opisywanych zdarzeń, bardzo ciekawym, wykracza poza niezłość", do oceny "świetnej" brakuje jej jednak pewnej, hm... rzutkości. Nie jest łatwa do czytania z racji naszpikowania faktami, imionami, datami, które przeplatają się w czasie, nie zawsze chronologicznie. Rodzi to poczucie chaosu zwłaszcza przy odłożeniu książki na kilka dni i próbie "wskoczenia" w nią ponownie - nie jest to typowa powieść. Niemniej budzi wielki szacunek dla opisywanej postaci.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo