Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
W.H
Najnowsze recenzje
1
...
5 6 7 8 9
  • [awatar]
    W.H
    Złowieszcza przyszłość, w której będziemy w pełni kontrolowani/inwigilowani i manipulowani dzięki nowoczesnej technologii, interaktywnym okularom. Potrafią one wyszukiwać wszystkie dane dotyczące ludzi widzianych przez te okulary i aplikacjom komputerowym. Życie i przyszłość w takim świecie będzie przerażające. W świecie Zero nie łatwo będzie się odnaleźć. Książka bardziej złowieszcza niż rok 1984 Orwella. Liczmy na to, że to nie wydarzy się zbyt szybko.
  • [awatar]
    W.H
    Podobno jedynymi pewnymi rzeczami na tym świecie, są podatki i śmierć czyli tego co nie uniknione. • Zakład pogrzebowy (branża funeralna), to miejsce, które każdy z nas odwiedzi/ił. W książce zostały w interesujący sposób przedstawione przesądy, wierzenia, zwyczaje naszych przodków związane ze śmiercią i pogrzebami. Natomiast brakuje praktycznych informacji jak wygląda ostatni scenariusz drogi człowieka od chwili śmierci do pochówku ( kiedy, kogo się wzywa, co z ciałem można zrobić, jak starać się o zasiłek pogrzebowy etc.). Rodzina po śmierci jest w szoku, ratownik ma wizytówkę zakładu pogrzebowego, którą wciska rodzinie. Oczywiście robi to za opłatą z zakładu pogrzebowego ( str. 130). Po kremacji nie uda się odzyskać wszystkich prochów po zmarłym (jest ich około 4-4,5 litra), np. część ulatuje przez komin lub nie zostały porządnie wygarnięte z pieca. Na Str. 236 „W Polsce nie ma firm sprzątających po zgonach z urzędu, nie jest to uregulowane prawnie, musi to załatwić rodzina”. A ze str. 252 dowiadujemy się, że takich firm jest 11-ście. Polecam. Książkę/reportaż warta przeczytania.
  • [awatar]
    W.H
    Neapol nosi miano urbs sanguinum – „miasto krwi”. Ponoć przechowywanych w nim było 200 ampułek z krwią świętych. Gdy 21 marca 2015 roku najbardziej znaną na świecie relikwie krwi św. Januarego trzymał w swych rękach papież Franciszek to „Krew w połowie się rozpuściła, co pokazuje, św. January kocha naszego papieża i Neapol”. W październiku 1979 roku w przypadku Jana Pawła II, krew się nie rozpuściła. (Str.61.) Ciekawe jak zachowała by się ampułka z krwią Św. gdyby trzymał ją w rękach Kard. Stanisław Dziwisz lub Abp Sławoj Leszek Głódź. Wg autora w Madrycie jest w jednym miejscu prawdziwy rarytas „740 relikwiarzy w których przechowywane są relikwie 2000 świętych”.
  • [awatar]
    W.H
    Należy pamiętać, że szwajcarska podróżniczka Elli Maillart (1902-1997). Napisała tą książkę w 1933roku, która została wydana w Polsce 2007 roku. Opisany w niej został ginący świat, na drogach którego grasowali zbójcy, świat którego już nie ma (1930 rok). • Książka napisana jest „nierówno” początkowo gdzie jest mało ciekawa są dłużyzny, a pod koniec gdzie zaczynają się relacje historyczne, to tak jakby autorka przyśpieszała. • Autorka jest bardzo odważna i zarazem jest bystrą obserwatorką str. 248. „ Każdy tubylec , nim zamknie się w domku na zapleczu, rozbija cegłę i bierze kawałki ze sobą. No jasne , nie każdy ma gazetę pod ręką, ale przyznajcie, że niezręcznie jest nosić cegłę…Zauważyłam, ze na pustyni i fosach przykucnięci ludzie wykonują dokładnie to samo, kiedy biorą do ręki garść pisaku.. Dowiaduję się, że w taki też sposób zastępuje się ablucje nakazane przez Koran.” • Str. 255. Inteligentny Karakapłak wygłasza krótkie przemówienie: „ Dopiero zaczynamy budować socjalizm, a już osiągnęliśmy wspaniałe wyniki; musimy przy nim trwać, bo tylko tą drogą pokonamy powszechną ciemnotę”. • W każdej miejscowości autorka odwiedza/melduje się w Towarzystwie Turystyki Proletariackiej gdzie dostaje kartki na: chleb, (o braku którego napisała wielokrotnie w książce) cukier, herbatę, olej i ryż. Czasami udaje jej się „załapać” do stołówki gdzie są tańsze obiady. Z książki dowiadujemy się, że autorka jest blondynką co w tamtych terenach jest niezwykłą rzadkością. Ostrzegają ją aby nie wypuszczała się nigdzie sama. W książce brakuje zdjęć, choć bardzo dużo ich zrobiła aparatem leica, wzbudzającym wśród tubylców zainteresowanie. Zdjęcia się ‘udały/wyszły”. Dowiadujemy się o tym bo opisuje jak wywoływała w tamtych trudnych warunkach filmy. Czytając tę książkę dobrze jest mieć pod ręką słownik wyrazów bardzo obcych.
  • [awatar]
    W.H
    Książka Hala Golda to nie tylko opis dramatycznych wydarzeń, do których Japonia nie przyznała się do dnia dzisiejszego. • Jednostka ta działała już w latach 30. XX • Powinni ją przeczytać decydenci aby się dowiedzieć, że już dawno temu Japończycy rozpylali wirusy z przelatujących samolotów nad obcymi terytoriami. • W Internecie jest obecnie bijący poziomy "oglądalności" bloger,który jest zdziwiony, że Chińczycy mają panującego wirusa w postaci aerozolu. Gdyby przeczytał książkę to dowiedziałby się,że oprócz tytułowej jednostki 731 była również jednostka 406. Pytanie: do którego państwa ta jednostka należała?
Planowane i pożądane pozycje
  • Madonny
    Morgunow, Ewa
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo