Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Manuskrypt
Najnowsze recenzje
1
...
21 22 23 24 25
  • [awatar]
    Manuskrypt
    "Krótkie wyznanie o świętym sakramencie przeciw marzycielom" • Autor: Marcin Luter, Moja ocena: 9/10 • „Krótkie wyznanie o świętym sakramencie przeciw marzycielom” to pasjonujący traktat teologiczny, w którym Marcin Luter przedstawia reformacyjną wizję Wieczerzy Pańskiej. Napisana z polemicznym zacięciem, książka ta stanowi ważne źródło historyczne, ilustrując podstawowe różnice w podejściu do sakramentu między tradycją katolicką a powstającym nurtem ewangelickim. Luter stosuje wyrazisty, bezkompromisowy język, który z jednej strony nadaje dziełu autentyczności, a z drugiej pozwala lepiej zrozumieć jego pasję oraz zaangażowanie w rozwój doktryny protestanckiej. • Traktat ten jest szczególnie wartościowy dla teologów i historyków, jako że ukazuje reformacyjną wizję Wieczerzy Pańskiej. Luter, ze swoją jednoznaczną postawą, sprzeciwia się różnym „marzycielom”, czyli tym, którzy według niego zniekształcają sens sakramentu. Ta bezpośrednia i szczera retoryka daje czytelnikowi poczucie obcowania z autentycznym głosem XVI-wiecznej reformacji, czyniąc lekturę jeszcze bardziej angażującą. • Dla osób zain­tere­sowa­nych­ teologią lub historią chrześcijaństwa, książka Lutra stanowi ważny głos i klucz do zrozumienia protestanckiego spojrzenia na sakramenty. Choć jest to lektura wymagająca, dostarcza niezwykle cennych informacji na temat istoty ewangelickiej wizji Wieczerzy i reformacyjnych przekonań autora. Polecam wszystkim, którzy pragną zgłębić myśl Marcina Lutra i lepiej poznać kontekst, w jakim powstawały jego najważniejsze doktryny.
  • [awatar]
    Manuskrypt
    "O nieśmiertelności duszy" • Autor: Pietro Pomponazzi, Moja ocena: 10/10 • "O nieś­mier­teln­ości­ duszy" to wyjątkowy traktat filozoficzny, podejmujący odwieczny i niezmiennie aktualny temat – naturę i los duszy. Pomponazzi, jako renesansowy myśliciel, kreśli swoje rozważania w formie intelektualnej polemiki, w której analizuje różne filozoficzne spojrzenia, nie udzielając jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o nieśmiertelność duszy. Autor głęboko sięga po klasyków: przedstawia stanowiska Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu, zbaczając również ku myśli Platona i Sokratesa. Dzięki temu czytelnik może zobaczyć, jak ewoluowały poglądy na temat duszy w kulturze zachodniej. • Styl Pomponazziego jest klarowny, a język stosunkowo przystępny, co ułatwia czytanie nawet skomplikowanych wywodów filozoficznych. Traktat jest uporządkowany i zwięzły, dzięki czemu nie przytłacza, a jednocześnie pozostawia wiele przestrzeni na refleksję. • Dzieło polecam zwłaszcza osobom zainteresowanym filozofią i metafizyką – tym, którzy pragną zgłębić wieloaspektową dyskusję na temat nieś­mier­teln­ości­ duszy i zrozumieć, jak ten temat był analizowany przez jedne z najtęższych umysłów w historii myśli europejskiej. To piękna, głęboka lektura, skłaniająca do namysłu nad istotą człowieczeństwa.
  • [awatar]
    Manuskrypt
    Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc • Autor: Paulina Tondos, Moja ocena: 9/10 • "Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc" to fascynująca książka podróżnicza, która w pełni oddaje złożoność i piękno Islandii. Paulina Tondos w przystępny, ale i wciągający sposób opisuje tę niezwykłą wyspę, ukazując jej krajobrazy, kulturę oraz tradycje. Choć książka nie posiada klasycznej fabuły, autorka skutecznie prowadzi czytelnika przez różne aspekty życia na Islandii, od natury, przez historię, po codzienność jej mieszkańców. • Tondos pisze barwnie i ciekawie, a język, którym się posługuje, sprawia, że czytelnik niemal czuje, jakby sam odkrywał zakamarki tej odległej krainy. Książka jest bogato ilustrowana pięknymi fotografiami, które dodają jej dodatkowego wymiaru. Szkoda jedynie, że brakuje im podpisów – mogłyby one pomóc lepiej zrozumieć kontekst niektórych zdjęć i jeszcze bardziej wzbogacić wrażenia z lektury. • Tytułowe elfy – element, który intryguje od samego początku – zostały opisane w sposób subtelny, ale wystarczająco interesujący, by przyciągnąć uwagę czytelnika. Z jednej strony dodają książce odrobiny magii i tajemniczości, z drugiej zaś nie zdominowały narracji, co jest zdecydowanie zaletą. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, dlaczego właśnie w tej krainie elfy „mówią dobranoc”. • Odnośnie samego wydania – książka jest starannie wykonana, z bogatymi ilustracjami i żywymi kolorami, co czyni ją atrakcyjną wizualnie. Niestety, miękka okładka i klejone strony nie są najtrwalszym rozwiązaniem, co może obniżyć trwałość egzemplarza. Wydawca mógłby zwrócić większą uwagę na jakość materiałów, aby książka była bardziej wytrzymała. • Mimo drobnych niedoskonałości, to pozycja zdecydowanie warta polecenia, szczególnie dla miłośników podróży i Islandii, którzy chcieliby zgłębić tajemnice tej magicznej wyspy.
  • [awatar]
    Manuskrypt
    "Tygrys na tropie rosyjskiej bestii" • Autor: John Vaillant Moja ocena: 7/10 • "Tygrys na tropie rosyjskiej bestii" to wciągająca publikacja, która stanowi wyjątkowe połączenie reportażu i kryminału. Książka nie tylko trzyma w napięciu, ale również dostarcza czytelnikowi bogatej wiedzy o specyfice Dalekiego Wschodu Rosji. Autor zabiera nas w podróż po dzikich ostępach tego regionu, gdzie natura i człowiek nieustannie toczą zmagania o przetrwanie. Każdy wieczór spędzony z tą książką okazał się dla mnie fascynującą przygodą. • Vaillant posługuje się przystępnym i ciekawym językiem. Nie zanudza nadmiernymi opisami, ale równocześnie potrafi precyzyjnie oddać szczegóły świata, który opisuje. Dzięki temu obraz rosyjskiej tajgi i jej mieszkańców – zarówno ludzi, jak i zwierząt – jest pełen życia i autentyzmu, co sprawia, że czytelnik z łatwością wciąga się w fabułę. Autor umiejętnie balansuje między szczegółowymi opisami, a zachowaniem odpowiedniego tempa akcji, co jest ogromnym atutem książki. • Jednocześnie, oprócz warstwy sensacyjnej, książka dostarcza wartościowego przekazu dydaktycznego. Dowiadujemy się o realiach życia w trudnych warunkach Dalekiego Wschodu Rosji, o współzależności człowieka i dzikiej przyrody oraz o nieb­ezpi­ecze­ństw­ach związanych z konfliktem między cywilizacją a dzikim światem. Tematyka związana z ekologią, kulturą oraz relacjami człowieka z naturą daje czytelnikowi dużo do myślenia. • Polecam tę książkę zarówno miłośnikom literatury faktu, jak i tym, którzy lubią emocjonujące historie z elementami kryminalnymi. To lektura, która nie tyle bawi, co uczy i skłania do refleksji.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
21
  • Szachinszach
    Kapuściński, Ryszard
  • Heban
    Kapuściński, Ryszard
  • Trzeci Adam
    Pietrkiewicz, Jerzy
  • Dzieci, którymi byliśmy, rodzice, którymi jesteśmy
    Cazurro, Beatriz
  • Erystyka
    Schopenhauer, Arthur
  • Łódź
    Górecki, Wojciech
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo