Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
konsorcjum.sowa

Wsparcie dla bibliotekarzy użytkujących systemy SOWA

KONSORCJUM BIBLIOTEK SOWA

konsorcjum.sowa.pl

Ekspozycja

sowa_updater.jpg
Informujemy o stworzeniu specjalnego programu nadzorującego instalację i aktualizację systemu bibliotecznego SOWA. SOWIZOR to konsolowe narzędzie służące do konfiguracji i zarządzania serwerem aplikacji oprogramowania SOWA1, SOWA2/MARC21 i SOWASQL/MARC21 oraz wszystkimi serwerowymi modułami tych systemów.

Aplikacja poprawi jakość pracy bibliotekarzy szczególnie w trakcie aktualizacji systemu bibliotecznego SOWA na komputerach, informując m.in. o dotychczasowej wersji użytkowanego oprogramowania i możliwości pobrania najnowszej. Dzięki temu rozwiązaniu powinny zostać wyeliminowane wszelkie techniczne trudności w trakcie prac aktu­aliz­acyj­nych­ lub konf­igur­acyj­nych­ systemu.

Więcej: konsorcjum.sowwwa.pl

sowa_updater.jpg sowa_updater
jpg, 55 KiB, 488x326
Komentarze (0)

Przekazujemy informację o bezpłatnym kursie dla użytkowników systemów SOWA z zakresu opracowania książek w formacie MARC 21.

kursmarc21.jpg

Od 2010 roku aktywnie działamy w obszarze edukowania bibliotekarzy wielkopolskich w formie szkoleń e-learningowych. Postanowiliśmy jednak tchnąć ducha otwartości i udostępnić nasz ostatni kurs na wolnej licencji (CC-BY-SA) wszystkim zainteresowanym, bez względu na ich profesję czy miejsce pracy. Przekazujemy zatem na Państwa ręce bezpłatny kurs dostępny bez logowania, obejmujący podstawy katalogowania książek w formacie MARC 21.

W szkoleniu skupiliśmy się na niezbędnych polach formatu, które powinny być wystarczające do sporządzania opisów bibl­iogr­afic­znyc­h w katalogach bibliotecznych. Ograniczyliśmy się również do przedstawiania przykładów w programie SOWA 2.

Szkolenie kierujemy szczególnie do osób, które do tej pory nie miały do czynienia z formatem MARC 21. Jednak osoby mające niewielkie doświadczenie też powinny znaleźć coś dla siebie. Z doświadczenia wiemy, że warto niekiedy przypomnieć sobie zasady.

Kurs został podzielony na 11 lekcji oraz 3 lekcje powtórkowe umiejscowione między nimi.

Lekcja 1: podstawowe pojęcia i funkcje w formacie MARC 21
Lekcja 2: ISBN (920, 020), język dokumentu (041) i UKD (080)
Lekcja 3: hasło główne
Lekcja 4: strefa tytułu i odpo­wied­zial­nośc­i (pole 245)
Powtórka cz. 1
Lekcja 5: autorzy w polu 700 (hasło osobowe – nazwa dodatkowa)
Lekcja 6: prace współwydane oraz większa liczba autorów (pole 700, 710)
Lekcja 7: wydanie (pole 250), strefa wydania (260) i opis fizyczny (300)
Powtórka cz. 2
Lekcja 8: dzieło wielotomowe i seria (pola 490, 800 i 830)
Lekcja 9: hasła przedmiotowe cz. 1
Lekcja 10: hasła przedmiotowe cz. 2
Lekcja 11: pobieranie opisów z katalogu BN
Powtórka cz. 3

Zapraszamy do odwiedzenia naszego szkolenia „Format MARC 21 dla książki - kurs otwarty”

Informacji udzielają:
Magdalena Bzdawka: (61) 664 08 62, magdalena.bzdawka@wbp.poznan.pl
Urszula Cimoch: (61) 662 40 91, szkolenia@wbp.poznan.pl

cc_by-sa.png LogoWBPiCAK_InstKult_m.jpg sokrates_SOWA_LOGO_300.jpg ><

kursmarc21.jpg kursmarc21
jpg, 116 KiB, 940x329
cc_by-sa.png cc_by-sa
png, 6 KiB, 161x56
LogoWBPiCAK_InstKult_m.jpg LogoWBPiCAK_InstKult_m
jpg, 13 KiB, 100x100
sokrates_SOWA_LOGO_300.jpg sokrates_SOWA_LOGO_300
jpg, 6 KiB, 150x40
Komentarze (0)

W związku z nagłośnionymi w mediach informacjami o odkryciu poważnego błędu w systemach zabezpieczeń i szyfrowania komunikacji, systemy SOWA wykorzystujące systemy Linux w instalacjach serwerowych zostały zaktualizowane i zabezpieczone przed ewentualnymi zagrożeniami oraz atakami hakerskimi.
heartbleed2.png
Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl
Fot. heartbleed.com

heartbleed2.png heartbleed2
png, 11 KiB, 170x206
Komentarze (0)
1
...
27 28 29 30 31 32 33
...
38
Mrągowo BM
Piła PBP
bej
LustroBiblioteki
Krakowianka
Łowicz MBP
Opole MBP
Dąbrowa Chełmińska GBP
parysy
Olesno OBP
Lubliniec MPBP
Kłomnice GBP
toya1a
Poznań WBPiCAK
joanna.skiera-thomas
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo