Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Katarynka
Najnowsze recenzje
1
...
9 10 11
...
69
  • [awatar]
    Katarynka
    Po serii miałkich książek sięgnęłam po Virginię Woolf. Proszę Państwa, i to się właśnie nazywa literatura piękna • „Noc i dzień”, druga powieść w dorobku Virginii Woolf, traktuje o tym co większość książek – o miłości, rozterkach, poszukiwaniu przez młodych ludzi własnej drogi, szczęścia i własnego miejsca na ziemi. Ale tutaj nic nie jest oczywiste. Działania bohaterów ujęte są w ramy konwenansów, towarzyskich rozmów, a myśli, pragnienia – o, to jest prawdziwa burza. • Pięcioro głównych bohaterów – a każdy jest obdarzony innym temperamentem. William Rodney, zawodowo urzędnik, a prywatnie erudyta pozujący na poetę, bardziej męczy niż wzrusza swoimi uczuciami piękną Katharine Hilbery, swoją narzeczoną. Ralph Denham, obiecujący prawnik z ubogiej rodziny, stara się szokować towarzystwo pozornym brakiem poszanowania dla konwenansów. Mary Datchet, samodzielna i pewna siebie córka pastora, użycza swoją energię i młodzieńczy zapał spawom społecznym. Cassandra Otway, młodziutka kuzynka Katharine, stara się czerpać pełnymi garściami z tego, co akurat oferuje jej świat. A sama Katharine – na pozór praktyczna i wręcz idealna, w rzeczywistości bardzo niepewna swoich racji, przekonana, że urodziła się po to, aby spełniać oczekiwania rodziny wobec niej samej, ukrywa przed najbliższymi swe pragnienia i przedmioty zainteresowań. • Powieść wybitna.
  • [awatar]
    Katarynka
    Licealistka Jessica ma nieustającego pecha. Opuścił ją chłopak (na rzecz cheerleaderki!), zmuszona jest dorabiać w supermarkecie, a stary samochód nigdy nie chce zapalić za pierwszym razem. Na dokładkę nieświadomie usiłowała uruchomić nie swoje auto, a jego właściciela potraktowała jak kryminalistę. I wszyscy mogliby zapomnieć o tym śmiesznym incydencie, gdyby nie to, że ów potencjalny złoczyńca jest super przystojny, świeżo zamieszkał w mieście Jessiki i będzie chodził do jej szkoły, ba, do jej klasy! A na dobitkę jest synem słynnego aktora. Jessica postanawia to wykorzystać, bo o niczym innym nie marzy, tylko o karierze prawdziwej aktorki. • Dość przegadane i nudnawe.
  • [awatar]
    Katarynka
    Autorka we Francji znalazła receptę na życie. W swojej książce – swego rodzaju leksykonie – zawarła informacje o stu osobistych znaleziskach – miejscach na spacery, zakupy, ogrodach, trunkach, obrazach, wybitnych postaciach sztuki – malarzach, rzeźbiarzach, pisarzach, poetach, piosenkarzach. Znajdziemy tu też urocze kawiarnie, nastrojowe plaże, pyszne jedzenie i wyśmienite napoje. A wszystko poparte osobistym doświadczeniem zakochanej we Francji amerykańskiej dziennikarki. • Książka bardzo ładnie wydana, gdzieniegdzie wzbogacona czarno-białymi fotografiami lub takimiż ilustracjami. Na końcu są dwa wykazy: najważniejszych nazwisk oraz miast, miejsc i innych atrakcji.
  • [awatar]
    Katarynka
    Zbliża się Wigilia, a tu u Pettsona i Findusa nic nie przygotowane. Nawet zakupy nie zrobione. A wszystko przez ogromne opady śniegu. Dzień przed Wigilią przyjaciele wybierają się do lasu po choinkę, ale Pettson wpada pod sanki. Z jego nogą nie jest dobrze. A z chorą nogą nic już nie można zrobić. • Ale od czego są sąsiedzi? W Wigilię powolutku schodzą się u chorego Pettsona, a każdy przynosi jakiś smakołyk. To najwspanialsze święta dla dwójki starych przyjaciół – Pettsona i jego wiernego acz nieco postrzelonego kota Findusa. • Sympatyczna bajka dla dzieci z ilustracjami autora.
  • [awatar]
    Katarynka
    Liczyć można wszystko i w każdym miejscu. Z niespełna dwuletnim synkiem liczymy kamienie, stopnie schodów, po których wchodzimy bądź schodzimy, samochody, ślimaki, ptaki itp. itd. • Książka Emmy Adbage „Liczymy na spacerze” podaje też przykłady prostych ale interesujących zabaw matematycznych, np. żywa oś liczbowa (dla większej ilości dzieci), mierzenie dżdżownicy, bierki z patyków, lepienie bałwana z więcej niż trzech kul i inne. • Treść ciekawa i inspirująca. Natomiast ilustracje w ogóle nie przypadły mi do gustu. Na moje oko – próbują nieudolnie naśladować kreskę Ilon Wikland, niezrównanej ilustratorki m.in. książek Astrid Lindgren.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
297
  • Plastusiowo
    Kownacka, Maria
  • Dziennik kwarantanny
    Burek, Tomasz
  • Karolcia
    Krüger, Maria
  • Wielka wyprawa Ciumków
    Beręsewicz, Paweł
  • Na partyzanckich ścieżkach
    Konarski, Michał
  • Kierunek Wilhelmshaven
    Drojewski, Grzegorz
Ruda
Randaksela
usunięte konto
madziar
fiolka
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo