Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Katarynka
Najnowsze recenzje
1
...
49 50 51
...
69
  • [awatar]
    Katarynka
    "Krajobraz dzieciństwa" to pamiętniki Lucy Maud Montgomery z lat 1889-1897. • Poznajemy ją w wieku 15 lat i towarzyszymy jej aż do 23 urodzin. Z zapisków Maud (bo tak przestawiała się późniejsza autorka "Ani z Zielonego Wzgórza", która nie lubiła swojego pierwszego imienia) jawi się dziewczyna ambitna, pracowita, tęskniąca za ojcem (który wyjechał na zachód Kanady i tam ponownie się ożenił), a równocześnie pełna życia, radosna i psotna. • Po śmierci matki wychowywała się u dziadków, surowych i nienawykłych do pełnych energii dzieci. Towarzyszymy także Maud w czasie podróży przez Kanadę do ojca. Zamieszkała z jego nową rodziną, gdzie przez rok znosiła upokorzenia od macochy. Maud mimo iż bardzo mocno kochała ojca, zdecydowała się po roku na powrót na Wyspę Księcia Edwarda do dziadków. • Jest to absolutnie obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników prozy L.M. Montgomery.
  • [awatar]
    Katarynka
    "Złoty gościniec" L.M. Montgomery jest kontynuacją "Wakacji na starej farmie". • Sara Stanley - zwana przez najbliższych Małą Baśnią - Bev King i cała paczka przyjaciół z farmy w Carlisle postanawiają wydawać własną gazetę, by w ten sposób umilić sobie zimowy czas. Sprawę traktują niezwykle poważnie. Nikt nie wymiguje się od obowiązku przygotowania materiału do własnego działu, a "Nasze pisemko" ukazuje się co miesiąc. Przeżywają przy tym wiele przygód, raz smutnych, raz radosnych, ale zawsze są razem i wspierają się w trudnych chwilach. • Nie zdają sobie też sprawy z tego, że kolejna jesień przyniesie w ich życiu wielkie zmiany. Będą musieli się rozstać, ale pozostaną im piękne wspomnienia wspólnie przeżytych chwil. • Jest to niezwykła i piękna powieść. Szczególnie polecam ją miłośnikom prozy L.M. Montgomery. A najlepiej zacząć od pierwszej części, tj. "Wakacji na starej farmie" (istnieje też wydanie pt. "Historynka", ale jakoś nie mogłam się przekonać do postaci w owym wydaniu) i za jednym zamachem przeczytać od razu drugą ;)
  • [awatar]
    Katarynka
    Jest to jedna z najp­iękn­iejs­zych­ książek, które czytałam. • Na farmę Kingów w Carlisle na Wyspie Księcia Edwarda przyjeżdżają Bev i Feliks, aby tam zamieszkać na czas nieobecności ojca, który został oddelegowany do pracy w Ameryce Południowej. Bracia poznają kuzynów - uszczypliwego Dana, piękną i gospodarną, choć przemądrzałą Felicity i miłą Cecylię Kingów oraz Sarę Stanley, zwaną Baśniową Dziewczynką (w drugiej części powieści nazywana jest Małą Baśnią) z racji talentu do opowiadania historii. Do wesołego towarzystwa dołącza też Sara Ray, koleżanka z sąsiedztwa, oraz Piotrek Craig, wprawdzie zatrudniony na farmie jako parobek, ale nie czujący się z tego powodu gorzej od swych rówieśników. • Przyjaciele miło i wesoło spędzają czas, choć nie brak też kłótni. Pracują jednak usilnie nad swymi charakterami i starają się wzajemnie wspomagać w kłopotach. Zaś Baśniowa Dziewczynka każdy dzień okrasza swoimi opowieściami. • Szczególnie wart zauważenia jest epizod z końcem świata ogłoszonym w lokalej gazecie - jak takie informacje odbierają dzieci, mimo iż dorośli nic sobie z podobnych proroctw nie robią. Bohaterowie "Wakacji na starej farmie" zapamiętają ten dzień do końca życia. • Powieść czyta się z wielką przyjemnością. Jest nieco nostalgiczna i w całości wpisana w koloryt Wyspy Księcia Edwarda z czasów L.M. Montgomery.
  • [awatar]
    Katarynka
    Dawno temu, w czasach biedy, żyło w Szwecji wiele ubogich dzieci. Jedne sierotki, musiały zarabiać na chleb - a właściwie kartofle maczane w wodzie po śledziach - i dach nad głową ciężką pracą lub żebrać jak wszyscy mieszkańcy przytułku, inne równie ubogie lecz jakże bogatsze o miłość rodzinną. • Opowiadania zawarte w tym niewielkim tomiku to historie dzieci, które w każdej sytuacji ratują się bogactwem swej wyobraźni i szczerego, prostego dziecięcego serca. • Astrid Lindgren jest niezrównana w opowiadaniu historii. Są to opowiadania raczej niewesołe, ale za to przepełnione siłą nadziei i wiary w lepsze jutro.
  • [awatar]
    Katarynka
    "Szaleńcy Boży" to historie z życia świętych, malowniczo opisane przez Zofię Kossak. Poczytamy w tym zbiorze m.in. o św. Jerzym, św. Mikołaju, bł. Bogumile z Uniejowa, św. Urszuli, św. Hieronimie, o zakonnikach Sandomierskich, o św. Franciszku Ksawerym, św. Antonim Pustelniku, św. Jozafacie i wielu innych "szaleńcach", zakochanych bezgranicznie w Panu Bogu.
Ostatnio ocenione
1
...
293 294 295 296 297
  • Listy do Kwiecieńki
    Hrabal, Bohumil
  • Mikołajek i inne chłopaki
    Sempé, Jean-Jacques
  • Mikołajek
    Goscinny, René
  • Wakacje Mikołajka
    Goscinny, René
  • Mikołajek
    Goscinny, René
  • Latający detektyw
    Holmberg, Ake
Ruda
Randaksela
usunięte konto
madziar
fiolka
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo