Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
chrispu
Najnowsze recenzje
1
...
7 8 9 10 11
  • [awatar]
    chrispu
    Czy można napisać świetną książkę przygodowo - survivalową o obozach koncentracyjnych z czasów II wojny światowej? I to książki po przeczytaniu której człowiek "nie ma doła"? Ta książka pokazuje, że można. Autor opisuje/przedstawia nam w niej swoje "przygody" z 3 różnych obozów koncentracyjnych. Opisuje je w sposób bardzo dosadny, nie jako widz ale długoletni uczestnik całego tego piekła. Pokazuje wiele, pomijanych w większości książek lub traktowanych ogólnikowo, szczegółów z obozowego życia i samych zachowań ludzi (więźniów i strażników). I robi to w sposób bardzo bezpośredni i konkretny, ocierając się miejscami o tzw. "dobry smak" ale dzięki temu nadaje to książce realizmu. Podaje też powody takiego a nie innego zachowania, tak, że każdy czytelnik może sobie wyrobić zdanie. • Autor opisuje, jak stosując "specyficzną moralność" i idąc na pewnego rodzaju, nie do końca uczciwe kompromisy można było przetrwać. Ta jego moralność "cwaniaczka" w pewnych momentach może drażnić ale jeśli człowiek sobie uświadomi, że to był jakby inny świat, rządzący się własnymi prawami i taką właśnie "specyficzną moralnością", to przestaje irytować. • Książkę czyta się bardzo dobrze, szybko, chociaż momentami brak w niej chronologii i można się pogubić o którym momencie pobytu w obozie właśnie czytamy. Jak dla mnie, jest to świetne uzupełnienie wiedzy o obozach, która to przed jej przeczytaniem była dosyć jedno kierunkowa i przygnębiająca - transporty do komór gazowych. I tyle. A tu okazuje się, że tam było jakieś życie, można było tam przetrwać - np. cwaniacząc jak autor ale jednak można było. Niestety ponosząc duże straty na osobowości i moralności.
  • [awatar]
    chrispu
    Jest lepiej niż w pierwszej części. Chociaż "rozmamłany" początek wcale na to nie wskazuje. Autorka dołożyła bohaterce trochę uczuć, wewnętrznych emocji oraz jest więcej opisów całego tego świata i nie wszystko jest takie "czarno-białe" jak by się wydawało. • W zasadzie to można zacząć czytać serię od tej drugiej części, bo tak jak w serialach - mamy co jakiś czas "skróty" tego co zdarzyło się wcześniej, więc czytelnik za bardzo się nie pogubi. • Co mnie rozczarowało - ciągle akcja obraca się wokół tych samych bohaterów, doszło tylko kilka nowych postaci ale jakoś niespecjalnie "weszli" w temat. Dużo jest tu też napisane w różnych słowach o "okrucieństwie" systemu ale jednak bez jakichś drastycznych/mocnych sformułowań i szczegółów - jakoś to do mnie nie przemawia/nie odczuwam tego. No i wątek miłosny tak fajnie się zapowiadający w poprzedniej części tu się "rozmydlił" - jakby autorka chciała zostawić sobie dwie furtki do następnej części. Generalnie rozterki miłosne bohaterki mnie "rozwalają" - chłop robi dla niej wszystko a ona i tak woli innego. Albo jej się tak wydaje. Irytuje mnie jako faceta i tyle. • Co jest na plus - w końcu jest tu kilka świetnych dialogów/zdań, które wywołały u mnie szczery śmiech. • Dla tych co oglądnęli film - prawie dokładnie jest to samo co w książce, kilka scen które są tu potraktowane dwu zdaniowo, w filmie trwały sporo dłużej. A inne wręcz odwrotnie. Sporo scen z książki (szczególnie z "rozmemłanego" początku w ogóle nie znalazło się w filmie). Ale takie są realia tych dwóch różnych rodzajów przekazu. • Podsumowując - całkiem niezłe czytadło dla młodzieży, może trochę płytkie, ale za to z ciekawą i plastycznie przedstawioną akcją, bez jakichś wznioślejszych myśli. W miarę szybko można go pochłonąć.
  • [awatar]
    chrispu
    Szału nie ma. Gdyby nie to, że był to darmowy dodatek do National Geographic, to bym jej nie przeczytał (nie kupił). Książkę można przeczytać błyskawicznie, niewiele w niej tekstu (duża czcionka), trochę zdjęć (ładnych), trochę śmiesznych rysunków. Idealna pozycja dla np. oczekujących w kolejce na wizytę do lekarza, bo humor i lekki styl tej książki, idealnie uspokoją nam nerwy w poczekalni. W mojej ocenie jest to też świetna pozycja dla osób, które nie przepadają za długaśnymi opisami oraz relacjami podróżniczymi i chciałyby się dodatkowo świetnie bawić przy lekturze. Może z czasem złapią "bakcyla" i sięgną po poważniejszą lekturę? • Co jest jeszcze na plus - znajdziemy tam jednak kilka interesujących informacji o Ameryce Południowej podanych językiem lekkim, łatwym i przyjemnym. Ale nie na tyle interesujących by wydać te pare złotych (no chyba, że chce się mieć ładną serię wydawniczą na półce).
  • [awatar]
    chrispu
    Książka zdecydowanie nakierowana na młodego odbiorcę. Główni bohaterowie są młodzi, młodzi są również inni uczestnicy "igrzysk". Przeżywają miłosne rozterki i problemy z wkraczaniem w dorosłość (utrzymanie rodziny itp.). Cała reszta postaci to "stare pierdziochy", które by utrzymać się przy władzy organizują te całe niby igrzyska. Konflikt pokoleniowy przedstawiony jak się patrzy. Jest tu oczywiście też kilka postaci dorosłych, które nie zdegenerowały się zupełnie i służą pomocą "młodym trybutom". Tak, żeby nie było całkiem czarno-biało. • Książkę można przeczytać bardzo szybko, brak tu jakichś nużących opisów, charakterystyk bohaterów, dłuższych dialogów, politycznych wywodów, jakichś przestojów w akcji (właściwie to jest jeden - pod koniec, tak jakby autorka przypomniała sobie, by trochę pogłębić postacie głównych bohaterów). Ale to też powoduje, iż ciężko jest "wejść w skórę" głównej bohaterki. Ani kogokolwiek. Czytając miałem wrażenie oglądania "przez szybę" całej tej akcji. Widocznie tak się teraz pisze, by był bestseller. • Co można powiedzieć na plus - ciekawa wizja świata (chociaż jak się poczyta trochę fantastyki, to ma się wrażenie, że gdzieś to już było), ciekawy pomysł by wszyscy główni bohaterowie to byli ludzie młodzi, interesujący wątek miłosny - ona jedna a ich dwóch, kilka niesztampowych zwrotów akcji. • W mojej ocenie - świetna, rozrywkowa lektura, po której warto oglądnąć film lub też sięgnąć po nią po jego oglądnięciu.
  • [awatar]
    chrispu
    Dziwna choć interesująca książka. Akcja opisana w niej wygląda mniej więcej tak - autor przyjeżdża gdzieś, spotyka kanadyjczyków, w trakcie rozmowy wspominają coś o postaciach historycznych i zaczyna się długi wywód historyczny. Potem następuje opis wędrówki autora, który znowu kogoś spotyka lub coś widzi i mu się kojarzy - i znowu długi wywód historyczny. • Dla mnie te wstawki historyczne były najciekawszym elementem książki, dowiedziałem się sporo rzeczy o historii i podboju Kanady. Zaś wędrówka autora, ciekawa sama w sobie, z kilkoma nawet śmiesznymi momentami ale nie wzbudziła mojego jakiegoś specjalnego zainteresowania. Przelatywałem szybko przez strony z opisami spływu kajakowego, łowienia ryb, podchodów do zwierza, opisami samego polowania (swoją drogą - po co polować jak potem ma się wyrzuty sumienia - dziwne podejście autor zaprezentował w książce), szukając w treści opowieści o przeszłości. • W sumie - jest to takie dwa w jednym. Dla każdego coś miłego. Chcesz sobie poczytać o przyrodzie i zwierzynie Kanady - proszę bardzo. Wolisz historię i opowieści o Indianach - nie ma sprawy. Całość jest napisana dość dobrze, autor nie przynudza, momentami wywołuje uśmiech na twarzy. • Książka warta przeczytania - ostatnie wydanie jest kompilacją tekstów z wcześniejszych wydań (dodano to co było usunięte we wcześniejszych wydaniach).
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
9
  • Czołem, nie ma hien
    Meller, Andrzej
  • Moje Indie
    Kret, Jarosław
  • W Chinach jedzą księżyc
    Collée, Miriam
  • Wiza do Iranu
    Orzech, Artur
  • Dzień dobry Tahiti
    Dworczyk, Wojciech
  • Spacer wśród kwitnących wiśni
    Dworczyk, Wojciech
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo