Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Muzeum Narodowego w Warszawie
[awatar]
Warszawa MNW
Rodzaj: Biblioteki muzealne
Telefon: (22) 621 10 31 wew. 299
Województwo: mazowieckie
Adres: Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
E-mail: biblioteka@mnw.art.pl

Poniedziałek – piątek w godz. 9.00–15.30

Biblioteka Muzeum Narodowego w Warszawie ma charakter naukowy. Gromadzi publikacje z zakresu historii i teorii sztuki, muzealnictwa, ochrony zabytków i konserwacji, archeologii, numizmatyki, historii, historii kultury oraz dziedzin pokrewnych.

Oprócz czasopism i monografii o wymienionej wyżej tematyce, na zbiory Biblioteki składają się również katalogi wystaw i zbiorów oraz jednodniówki, kalendarze, katalogi aukcyjne, sprawozdania i statuty organizacji artystyczno-kulturalnych, starodruki, zbiory kartograficzne.

Cyfrowe kopie zbiorów Biblioteki MNW dostępne są na stronach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

Lokalizacja
Gmach Główny MNW (Al. Jerozolimskie 3), wejście pierwszą bramą, 2. piętro.

Udostępnianie zbiorów
Odbywa się w Czytelni, która pełni także funkcję informatorium i wypożyczalni. Do dyspozycji Czytelników są: obszerny księgozbiór podręczny, katalogi zbiorów Biblioteki i Muzeum, bazy danych oraz bezprzewodowy internet (Wi-Fi).

Katalogi zbiorów Biblioteki

  • katalogi kartkowe alfabetyczne (czasopism, jednodniówek, kalendarzy książek i statutów);
  • katalog kartkowy rzeczowy książek (z wyodrębnionymi monografiami artystów oraz katalogami wystaw i zbiorów).
  • katalog komputerowy (dostępny także online).

Katalogi zbiorów Muzeum

  • MONA – podstawowe dane około połowy obiektów z kolekcji Muzeum (częściowo ze zdjęciami).
  • Cyfrowe Archiwum Działu Dokumentacji Wizualnej – skany i fotografie obiektów ze zbiorów MNW (w tym objęte prawami autorskimi tj. nieudostępniane w Cyfrowym MNW).

Licencjonowane bazy danych

  • JSTOR – baza dokumentów pełnotekstowych (głównie czasopism) z dziedziny historii i sztuki (Museum Collection obejmująca kolekcje tematyczne: Arts & Sciences I-XI, Life Sciences, 19th Century British Pamphlets).
  • ArtPrice – multikatalog światowych i polskich domów aukcyjnych, zawierający ceny i wizerunki licytowanych obiektów.
  • Artinfo.pl – archiwum notowań z polskiego rynku aukcyjnego oraz zagranicznych aukcji sztuki polskiej od 2000 r.

Wypożyczenia
Realizowane są wyłącznie na podstawie rewersu międ­zybi­blio­tecz­nego, od instytucji spoza Warszawy przyjmowane są również zamówienia drogą e-mailową na adres: biblioteka@mnw.art.pl.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo