Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna im. Czesława Miłosza w Okonku
[awatar]
Okonek.BP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 672669060
Województwo: wielkopolskie
Powiat: złotowski
Adres: ul. Niepodległości 46
64-965 Okonek
E-mail: biblioteka@okonek.pl

poniedziałek 8:00 - 18:00

wtorek 8:00 - 18:00

środa 8:00 - 18:00

czwartek 8:00 - 18:00

piątek 8:00 - 18:00

sobota 8:00-12:00 (zgodnie z harmonogramem)

W 1976 r. biblioteka uzyskała status placówki Miejsko- Gminnej. Najdłużej, bo od 1968 r. do 2003 r. biblioteka mieściła się w starej kamienicy przy ul. 1-go Maja 4 w lokalu o powierzchni ok.40 m2. W 1980 r. powstał Oddział dla Dzieci i Młodzieży wydzielony ze zbiorów biblioteki i przeniesiony do lokalu wyremontowanego po byłej łaźni miejskiej.

W 2002r. Rada Miejska i Burmistrz Miasta i Gminy podjęli decyzję o adaptowaniu pomieszczeń kotłowni przy ul. Niepodległości 46 na potrzeby nowej i większej biblioteki. Nowy samorząd wraz z Burmistrzem podjął się dalszej realizacji tego zadania. W dniu 5 sierpnia 2003 r. zakończyły się prace remontowe w budynku obecnej biblioteki, która otworzyła swe podwoje dla czytelników od 10 września 2003 r. W dwa lata później – 9 maja 2005 r. odbyła się uroczystość nadania imienia bibliotece, której za patrona, poprzez ankietę czytelniczą, wybrano Czesława Miłosza – laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Przestronne pomieszczenia wyposażono w nowe meble i sprzęt komputerowy. Mieści się tu wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz Oddział dla dzieci i młodzieży. Biblioteka Publiczna im. Czesława Miłosza posiada jeden oddział w Lędyczku. Łączny księgozbiór bibliotek liczy ponad 31 tys. egzemplarzy i systematycznie uzupełniany jest o literaturę piękną polską i obcą oraz popu­larn­onau­kową­. Na potrzeby czytelników biblioteka prowadzi wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne.

Od 2005 r. zbiory biblioteczne katalogowane są w programie SOWA TCP i SOWA 2. Od 2006 r. placówka posiada kawiarenkę internetową działającą w ramach „Programu Ikonka”, która umożliwia bezpłatne korzystanie z Internetu dla wszystkich chętnych.

Działalność Biblioteki nie ogranicza się tylko do tradycyjnych form pracy z książką, a także promuje ją poprzez wystawy, konkursy i prezentacje wydawnictw. Biblioteka aktywnie uczestniczy w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Biblioteka trzykrotnie zdobyła wyróżnienie w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną.

W środowisku znana jest z organizowania spotkań autorskich, na które zapraszani są sławni pisarze, poeci oraz twórcy ludowi. Prowadzi różnorodne formy zainteresowania czytelników biblioteką i książką. Są to: wycieczki do bibliotek, lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne, rozmowy o książkach, prelekcje, konkursy czy wieczory literackie.

Od początku działalności ze zbiorów okoneckiej książnicy korzystają wszyscy mieszkańcy gminy, jak i przyjezdni goście o różnym statusie społecznym i zawodowym, realizując w ten sposób postulat o powszechnej dostępności do księgozbioru.

Biblioteka działająca w strukturze Okoneckiego Centrum Kultury realizuje jego zadania i aktywnie uczestniczy w cyklicznych imprezach kulturalno-rozrywkowych.

Do najważniejszych założeń biblioteki należy utrzymanie istniejącej sieci bibliotek, systematyczny zakup nowości wydawniczych, udział w kampaniach społecznych promujących czytelnictwo, dobra i otwarta współpraca z samorządem gminnym i jej pozytywny stosunek do spraw bibliotek i czytelnictwa w środowisku lokalnym.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
Złotów MBP
latko34
monikakopciowska
chomejjoanna
buniusia1
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo