Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Najnowsze recenzje
1
...
5 6 7
...
14
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Przygnębiająca, smutna, dająca do myślenia, nostalgiczna, a zarazem wciągająca tak bardzo, że nie sposób jej nie dokończyć. Książka, którą się odkłada na półkę, ale za chwilę do niej wraca.Jest to powieść o starości i śmierci, czyli dwóch nieuchronnych rzeczach jakie czekają każdego człowieka bez względu jego status społeczny oraz o rozpaczliwej samotności wśród innych ludzi, wynikającej z braku kontaktu z najbliższą rodziną. Widzimy, że starość niektórym daje ukojenie i wyciszenie oraz odwagę, która pozwala przyjmować to co nieuchronne z godnością i spokojem. Z drugiej strony jest ciągłe wracanie do wspomnień i rozpaczliwa "pogoń" za szczątkami przeszłości, czyli młodości, która niestety nie wraca. Każdy z bohaterów tej książki jest inny, lecz wszyscy mają bogaty bagaż doświadczeń i przeżyć, zarówno tych osobistych jak i tych związanych np. z okresem II wojny światowej. Mimo tej różnorodności charakterów swą ziemską wędrówkę kończą jednakowo, czyli odchodząc do "domu nad jeziorem". W tych ostatnich momentach życia starają się zachować pozory normalności nie okazując, że tak naprawdę wszyscy czekają na to co nieuchronne. • Każdy czytelnik w tej książce odnajdzie coś innego i inaczej ją odbierze. Można w niej bowiem dostrzec zarówno wątki psychologiczne jaki społeczno-obyczajowe, ale także filozoficzne. Zależy więc tylko od nastawienia odbiorcy oraz własnych doświadczeń, które ukierunkują go w trakcie czytania. • Jak powiedziała sama autorka w jednym z wywiadów: "mam nadzieję, że każdy na swój sposób przeżyje tę powieść" . • Tego właśnie życzymy wszystkim, którzy po nią sięgną.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Fabuła książki osnuta jest wokół wspomnień głównej bohaterki, która poszukuje przyczyny swoich życiowych niepowodzeń w przeszłości. Dzieciństwo jawi się jej momentami jako "czarna dziura", zwłaszcza miesiące przed i po narodzeniu młodszej siostry, z którą nie czuje żadnej więzi. Głęboko przeżywa także, maskując to chłodem, brak więzi uczuciowej z matką, w której zachowaniu dopatruje się różnych złych wspomnień z dzieciństwa, zwłaszcza znęcania się nad nią przez ojczyma oraz oddania jej do tzw. "tygodniowego przedszkola". Reasumując można stwierdzić, że złe przeżycia z dzieciństwa rzutują na całe dorosłe życie, zwłaszcza jeżeli brak w nim szczerości, wzajemnego zaufania i rodzinnych uczuć. Nigdy nie należy oceniać sytuacji bez uprzedniego wysłuchania drugiej strony i trzeba pamiętać, że nasze zachowanie budzi "sprzężenie" zwrotne, czyli jak my się odnosimy do kogoś, zwłaszcza do najbliższych, tak oni do nas.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Książka wyzwala wiele emocji, gdyż jej treść zawiera szereg różnorodnych wątków. Widzimy tu sprawę dyskryminacji ludzi innych narodowości, balast jaki ponosili uczciwi Niemcy, którzy uciekli przed okrucieństwem wojny do Ameryki, - zwłaszcza, że była to rodzina żydowska. Fakt, że w "starym" kraju należeli przed wojną do inteligencji nie pomógł im w nowym środowisku, gdzie od razu zostali "zaklasyfikowani" do gorszej kategorii z powodu swego ubóstwa i fachu jaki podjęty został przez ojca rodziny. Drugą istotną sprawą jest rozpad rodziny, która wcześniej była normalna bez problemów, a w nowym środowisku nie potrafiła przetrwać próby, co skończyło się zanikiem uczuć rodzinnych oraz sprawiło, że główna bohaterka na całe życie została emocjonalnie okaleczona. Kiedy po tragicznej śmierci rodziców została sama lokalna społeczność roztoczyła nad nią swoją opiekę, a była nauczycielka zabrała do siebie próbując zrobić z nieufnego i wychowanego w atmosferze ateizmu dziecka, dobrą chrześcijankę. Jest już jednak za późno i nawet najlepsze podejście nie jest w stanie zatrzeć wspomnień z dzieciństwa. Rebeka, tytułowa córka grabarza buntuje się, nienawidzi a równocześnie rozpaczliwie szuka miłości i jej pierwsza sympatia zostaje jej mężem, co okazuje się pomyłką, gdyż ukochany okazuje się sadystą. Mają syna, którego Rebeka kocha ponad wszystko i któremu wpaja zamiłowanie do nauki i wiedzy, mając świadomość własnych braków w tym zakresie. Powieść w zasadzie nies­komp­liko­wana­ jednak zawiera ładunek swego rodzaju smutku i przygnębienia oraz przeświadczenie, że życie głównej bohaterki mogłoby się zupełnie inaczej potoczyć gdyby dorastała w normalnej rodzinie. Książka bardzo wciąga i czyta się ją na przysłowiowym "jednym oddechu" od "deski do deski".
  • [awatar]
    Olesno GBP
    "Uciekinierka" to osiem opowiadań o kobietach, które doświadczają niep­rzew­idyw­alno­ści życia. W każdym z nich Alice Munro z przenikliwością ukazuje napięcia kryjące się pod powierzchnią codzienności, ze znaczących drobiazgów komponuje przejmujący obraz złożoności relacji międzyludzkich, sprawia, że prawda o ludzkim życiu wyłania się z najd­robn­iejs­zych­, najzwyklejszych chwil. • Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w każdym z opowiadań można znaleźć głębię i mądrość, a autorka z przenikliwością sonduje kobiecą psychikę, jej bohaterki, chociaż bywają łatwowierne, naiwne czy lekkomyślne niepozbawione są inteligencji. Potrafią analizować swoje zachowania, zdarzenia z przeszłości i starają się dociec przyczyn własnych przeżyć.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Życie człowieka jest ciągłym poszukiwaniem odpowiedzi na rozmaite pytania: moja ulubiona potrawa? Mój ulubiony kwiat? Moja zaleta? Moja wada? Kim chciałbym być? Jakie cechy cenię? Czego nie lubię? Aż w końcu – jak chciałbym żyć? Jak chciałbym umrzeć? • Właśnie te i tym podobne pytania stanowią punkt wyjścia dla zbioru felietonów Romy Ligockiej pt. „Czułość i obojętność”. Autorka felietonów w mistrzowski sposób łączy wnikliwą obserwację codzienności z pełnymi przemyśleń wspomnieniami z przeszłości. Pisarka zatrzymuje się nad istotnymi sprawami życia, zmuszając jednocześnie czytelników do chwili refleksji na temat ładu i sensu życia, miłości i szacunku.
Ostatnio ocenione
1
...
33 34 35
...
43
  • Radek Szkaradek
    MacDonald, Alan
  • Radek Szkaradek
    MacDonald, Alan
  • Pchły !
    MacDonald, Alan
  • Smarki!
    MacDonald, Ann-Marie
  • Radek Szkaradek
    MacDonald, Alan
  • Pusia, zagubiona kotka
    Webb, Holly
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo