Ślicznotka doktora Josefa

Autor:
Zyta Rudzka
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wyd. w latach:
2006 - 2021
Wydane w seriach:
Archipelagi
Czytak Larix
Czytak Larix 20125-20152
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...

"Ślicznotka doktora Josefa" to przejmująca opowieść o losach mieszkańców pensjonatu, ich starzeniu się, przemijaniu - ironiczna i błyskotliwa, sensualna i plastyczna. Pensjonariusze licytują się egzotycznymi chorobami, dziećmi w Ameryce, wykształceniem, flirtują, uciekają, wspominają smak czereśni i czasy wojny, które wciąż wydają im się bliskie, pełne urody. Czasy, kiedy smak był słodszy, a trwa zieleńsza. Rozliczają się z życiem, które powoli uchodzi i wiecznie czekają na dzieci, które prawie nigdy ich nie odwiedzają. To powieść o pamięci, spełnionych i niespełnionych miłościach, o kruchej granicy między dobrem i złem. Ale także śmiałe i niespotykane w literaturze spojrzenie na istotę ciała, które zarazem zbawia i zdradza. Ślicznotka doktora Josefa dotyka najtrudniejszych tematów, które każdy z nas musi oswoić. I robi to bezlitośnie, na strunie najwyższej, ale i z humorem, czasem rubasznym, ale częściej subtelnym, pełnym zadumy. Nie pozostawia obojętnym, oburza, ale i uwodzi.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przygnębiająca, smutna, dająca do myślenia, nostalgiczna, a zarazem wciągająca tak bardzo, że nie sposób jej nie dokończyć. Książka, którą się odkłada na półkę, ale za chwilę do niej wraca.Jest to powieść o starości i śmierci, czyli dwóch nieuchronnych rzeczach jakie czekają każdego człowieka bez względu jego status społeczny oraz o rozpaczliwej samotności wśród innych ludzi, wynikającej z braku kontaktu z najbliższą rodziną. Widzimy, że starość niektórym daje ukojenie i wyciszenie oraz odwagę, która pozwala przyjmować to co nieuchronne z godnością i spokojem. Z drugiej strony jest ciągłe wracanie do wspomnień i rozpaczliwa "pogoń" za szczątkami przeszłości, czyli młodości, która niestety nie wraca. Każdy z bohaterów tej książki jest inny, lecz wszyscy mają bogaty bagaż doświadczeń i przeżyć, zarówno tych osobistych jak i tych związanych np. z okresem II wojny światowej. Mimo tej różnorodności charakterów swą ziemską wędrówkę kończą jednakowo, czyli odchodząc do "domu nad jeziorem". W tych ostatnich momentach życia starają się zachować pozory normalności nie okazując, że tak naprawdę wszyscy czekają na to co nieuchronne. • Każdy czytelnik w tej książce odnajdzie coś innego i inaczej ją odbierze. Można w niej bowiem dostrzec zarówno wątki psychologiczne jaki społeczno-obyczajowe, ale także filozoficzne. Zależy więc tylko od nastawienia odbiorcy oraz własnych doświadczeń, które ukierunkują go w trakcie czytania. • Jak powiedziała sama autorka w jednym z wywiadów: "mam nadzieję, że każdy na swój sposób przeżyje tę powieść" . • Tego właśnie życzymy wszystkim, którzy po nią sięgną.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:20148
Autor:Zyta Rudzka
Lektor:Elżbieta Kijowska
Wydawcy:WAB (2021) Legimi (2021) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2008) Jacek Santorski Co Agencja Wydawnicza (2006) Wydawnictwo Inanna (2006) Jacek Santorski CO Inanna (2006) Jacek Santorski CO Agencja Wydawnicza Inanna (2006) Grupa Wydawnicza Foksal Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
Serie wydawnicze:Archipelagi Czytak Larix Czytak Larix 20125-20152
ISBN:83-920015-6-7 978-83-280-9102-3 978-83-280-9221-1 978-83-60207-46-8 83-50207-46-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo