Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | 61 25 00 401 |
Województwo: | wielkopolskie |
Powiat: | poznański |
Adres: |
Szkolna 16 62-002 Suchy Las |
E-mail: | biblioteka@osrodekkultury.pl |
Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:
Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.
Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.
Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.
27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.
28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.
Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.
Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.
Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skomputeryzowane, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.
Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niepełnosprawnym, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibliograficznych, wypożyczenia międzybiblioteczne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.
Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.
-
Oparta na faktach powieść graficzna rozgrywająca się w gorącym okresie „Rewolucji Pingwinów”, jak nazwano młodzieżowe protesty w Chile z 2006 roku. Mała szkoła na południe od alei Alameda, w Santiago de Chile, zostaje zajęta przez grupę licealistów, domagających się darmowej edukacji dla wszystkich – biednych i bogatych. Zamknięci w budynku uczniowie przekształcają klasy według własnych potrzeb, np. w sypialnie czy pokój do narad. Nicolás, najlepszy bramkarz szkolnej drużyny piłkarskiej, od początku trzyma się na uboczu. Nudzą go długie zebrania i zabija czas, prowadząc swój dziennik „z okupacji”. • Jednak sześć dni (i nocy) protestu zupełnie go zmienia. Zaczyna rozumieć, jak istotny jest sprzeciw wobec rządu i wzięcie spraw w swojej ręce. Atmosfera w szkole wrze – w takich warunkach łatwo popełnić błąd i zaufać nieodpowiedniej osobie. Jak Nicolás zda swój pierwszy egzamin z dorosłości? Lola Larra opisuje strajk uczniowski „od środka”, oddając głos wielowymiarowym bohaterom i przeplatając formę pamiętnika wyrazistymi seriami ilustracji. Grafika, utrzymana w kolorach czerni, czerwieni i błękitu, mistrzowsko oddaje emocje i dziwną, niemal nierzeczywistą atmosferę, panującą w budynku podczas strajku.
-
„Dwie osoby na wycieczce w lesie. Jedna z nich mówi coś, co ta druga zapamięta do końca życia. (…) Sto trzydzieści pięć osób na lotnisku. Dziewiętnaście z nich tęskni za domem. Jedna nie zdąży na samolot. Jedna po raz pierwszy spotka się ze swoją rodziną. Jedna podróżuje wbrew własnej woli i nigdy nie wróci.” Wyjątkowa wyszukiwanka autorstwa Kristin Roskifte ukrywa w oszczędnych zdaniach wielkie radości i prawdziwe dramaty. Książka opiera się na prostym, głębokim przesłaniu – liczy się każdy człowiek. Na kilkunastu stronach przewijają się kolorowe postaci, prowadzące codzienne życie. Spotykamy je w szkole, w galerii handlowej, w szpitalu. Liczymy i obserwujemy. Zastanawiamy się, o czym myślą, co czują i co przeżywają. Zadaniem małych czytelników jest odnaleźć na ilustracjach bohaterów, których opisuje krótki tekst pod obrazkiem. Nie zawsze jest to łatwe – bohaterowie mają swoje sekrety, a odkrycie niektórych historii wymaga bystrego oka i trafnego wyciągania wniosków. „Wszyscy się liczą” to lekcja wrażliwości na drugiego człowieka i umiejętności współodczuwania. Książka w ciągu dwóch lat została przetłumaczona na ponad 30 języków. Zdobyła Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej 2019 i znalazła się na prestiżowej międzynarodowej liście White Ravens.
-
Po Pypciach na języku i Niedorajdzie wybitny literaturoznawca proponuje czytelnikom wycieczkę w kolejne „egzotyczne” rejony polszczyzny – tym razem celem stają się teksty popularnych piosenek. Omawianej przez Michała Rusinka literatury nie znajdziemy w książkach, tomikach wierszy czy podręcznikach, ale towarzyszy nam w codziennym życiu niemal na każdym kroku – w samochodzie, na festynie, na plaży i podczas wesela. Rzadko przy tym zastanawiamy się nad głębszym sensem czy metaforycznym znaczeniem słyszanych utworów. Michał Rusinek robi to za nas… byśmy my już nie musieli. Z dowcipem (podszytym szczyptą sarkazmu) interpretuje największe hity disco-polowe i hip-hopowe oraz kilka mniej znanych dzieł, stanowiących przykład niezwykle kreatywnego użycia polszczyzny. Czy piosenka „Przez twe oczy zielone” może być wzruszającym wyznaniem oddania człowieka wobec psa? Kto rzeczywiście jest szalony w utworze „Jesteś szalona”? Co mówią o życiu piosenki z seriali? O czym charczą heavymetalowcy? Lektura felietonów Michała Rusinka może odświeżyć nasze spojrzenie na muzykę popularną. Niewykluczone, że uczyni to przy wtórze wybuchów śmiechu.
-
Druga część bestsellerowego sensacyjnego cyklu o Ruby Redfort - nastoletniej tajnej agentce. Ta trzynastoletnia geniuszka od dziecka łamie najtrudniejsze kody, zapis nutowy i alfabet Morse’a ma w małym palcu, z przyjacielem porozumiewa się szyfrem, a od niedawna pracuje w supertajnej agencji wywiadowczej Spektrum. Ruby zakończyła właśnie kurs nurkowania – w samą porę, ponieważ u wybrzeży Twinford zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Znikające zwierzęta, piraci napadający na jachty, dziwne zakłócenia w radiu i szepty z głębin morza? To wszystko łączy się ze sobą w fascynującą układankę, a agentka Redfort uwielbia łączyć ze sobą pozornie niezwiązane fakty. Dodajmy do tego szczyptę odwagi, garść uporu, pomocnych przyjaciół, kilka szpiegowskich gadżetów… i zabójczego wroga. Czytelnicy (również ci dorośli), którzy sięgną po Ruby Redfort mogą spodziewać się sensacyjnej intrygi doprawionej lekkim, ironicznym poczuciem humoru.
-
Akcja tego przezabawnego kryminału dla dzieci rozgrywa się w Cieszynie, niewielkim (choć pełnym niespodzianek) mieście na pograniczu polsko-czeskim. W ratuszu szykuje się akurat uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Dziwnym zbiegiem okoliczności ze sklepu rybnego na ulicy Głębokiej znika całe osiem skrzynek… Do akcji wkraczają wąsaty komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich śladów. Pomóc może jedynie Kocia Szajka, czyli barwna (mniej lub bardziej łotrowska) zbieranina kotów, zamieszkująca jedno z cieszyńskich podwórzy. Tworzą ją: wysportowany Komandos, rozleniwiona Lola, jednooki Morfeusz, bliźniacy Piksele, nieśmiała Poziomka i Bronka – żywiołowa kocia dusza, porozumiewająca się jedynie w miejscowej gwarze. . Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych pomaga policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek, wykorzystując swoje nieludzkie umiejętności. Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu?