Na południe od Alamedy:

historia pewnej rewolucji

Tytuł oryginalny:
Al sur de la Alameda
diario de una toma
Autor:
Lola Larra
Ilustracje:
Vicente Reinamontes
Tłumacz:
Tomasz Pindel
Wydawcy:
Młody Book (2021)
Młody Book - Debit (2021)
Wydawnictwo Debit
Wydawnictwo Sonia Draga
ISBN:
978-83-8057-447-2
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
ikonografia
komiksy
komiksy i książki obrazkowe
książki
powieści
proza

Mała szkoła na południe od alei Alameda, w Santiago de Chile, zostaje zajęta przez jej uczniów i od tej chwili zmienia się wszystko: sale lekcyjne, dziedziniec, a nawet sami uczniowie, którzy wydają się inni, kiedy przychodzi im włączyć się w masowe młodzieżowe protesty. Jednym z nich jest Nicolás, najlepszy bramkarz szkolnej drużyny piłkarskiej, który nudzi się podczas długich zebrań i prowadzi swój dziennik "z okupacji". Szkoła aż kipi, a z sąsiedniego budynku ktoś to wszystko uważnie obserwuje.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji to książka graficzna, która opiera się na faktach, prezentując autentyczne wydarzenia, kiedy chilijska młodzież wyszła na ulice, by walczyć o lepszą przyszłość i sprawiedliwe szkolnictwo. Te protesty, znane jako „Rewolucja Pingwinów”, pokazują determinację i odwagę młodych ludzi. Bohaterowie, choć fikcyjni, są bardzo dobrze skonstruowani, a czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w wydarzeniach na żywo. Opowieść pokazuje, jak ta społeczna mobilizacja przemienia zarówno szkołę, jak i samych uczestników protestu. Książka przypadnie do gustu młodym ludziom, ale także dorosłym czytelnikom. Trafia do serc, pobudza do refleksji nad zmianami społecznymi i walką o sprawiedliwość.
  • Oparta na faktach powieść graficzna rozgrywająca się w gorącym okresie „Rewolucji Pingwinów”, jak nazwano młodzieżowe protesty w Chile z 2006 roku. Mała szkoła na południe od alei Alameda, w Santiago de Chile, zostaje zajęta przez grupę licealistów, domagających się darmowej edukacji dla wszystkich – biednych i bogatych. Zamknięci w budynku uczniowie przekształcają klasy według własnych potrzeb, np. w sypialnie czy pokój do narad. Nicolás, najlepszy bramkarz szkolnej drużyny piłkarskiej, od początku trzyma się na uboczu. Nudzą go długie zebrania i zabija czas, prowadząc swój dziennik „z okupacji”. • Jednak sześć dni (i nocy) protestu zupełnie go zmienia. Zaczyna rozumieć, jak istotny jest sprzeciw wobec rządu i wzięcie spraw w swojej ręce. Atmosfera w szkole wrze – w takich warunkach łatwo popełnić błąd i zaufać nieodpowiedniej osobie. Jak Nicolás zda swój pierwszy egzamin z dorosłości? Lola Larra opisuje strajk uczniowski „od środka”, oddając głos wielowymiarowym bohaterom i przeplatając formę pamiętnika wyrazistymi seriami ilustracji. Grafika, utrzymana w kolorach czerni, czerwieni i błękitu, mistrzowsko oddaje emocje i dziwną, niemal nierzeczywistą atmosferę, panującą w budynku podczas strajku.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo