Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach
[awatar]
Kroczyce GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 34 3337420
Województwo: śląskie
Powiat: zawierciański
Adres: Batalionów Chłopskich 4/5
42-425 Kroczyce
E-mail: biblioteka@kroczyce.pl

www.bibl­iote­kakr­oczy­ce.pl

Poniedziałek 8.30 - 16.30
Wtorek 8.30 - 16.30
Środa 8.30 - 16.30
Czwartek 7.00 - 15.00
Piątek 8.30 - 16.30

Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach cieszy swoją obecnością mieszkańców gminy już ponad 70 lat.
Została założona 14 grudnia 1949 r. z inicjatywy sekretarza Gromadzkiej Rady Narodowej Pana Miśkiewicza. Powstała w latach powojennych jako odpowiedź na zaspokojenie intelektualnych i kulturowych wartości naszej społeczności. Biblioteki Gminne funkcjonowały w bardzo zróżnicowanych warunkach ekonomicznych i kulturalnych w zależności od regionu kraju. Pierwszym pomieszczeniem naszej biblioteki był niewielki lokal mieszczący się w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej. Księgozbiór powiększał się dzięki ofiarności mieszkańców gminy.
Sieć biblioteczną na terenie gminy tworzy biblioteka centralna w Kroczycach oraz Filia w Pradłach. Obecny kształt i tradycje biblioteki to wspólny dorobek wielu pracowników, którzy w minionych 70 latach związali na krócej lub dłużej swój los i ambicje zawodowe z tą instytucją. W latach 1949-2019 kroczycką biblioteką kierowali kolejno: Halina Miśkiewicz, Janina Urbańczyk, Andrzej Kapuśniak, Julian Rosa, Halina Janeczek, Zofia Dysy, Regina Bednarz, Zofia Machura. Działalność biblioteki została doceniona w efekcie czego pracująca kadra otrzymała odznaczenia : Regina Bednarz - medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”(2010r.), Zofia Machura - Srebrna Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2014r.). Obecnymi pracownikami biblioteki są: Zofia Machura, Maria Waśniowska, Dorota Bombska, Małgorzata Sroka (główny księgowy).
Należy wspomnieć, że siedziba biblioteki zmieniała aż trzykrotnie swoją lokalizację. W 1966 roku bibliotekę przeniesiono do budynku prywatnego przy ulicy Batalionów Chłopskich. Z kolei w 1992 r. nowe lokum mieściło się w budynku Przedszkola Publicznego przy ulicy Sienkiewicza. Od sierpnia 2016 roku ostatni i obecny lokal biblioteki centralnej znajduje się przy ulicy Batalionów Chłopskich na kroczyckich krupówkach. Zaadoptowany lokum jest dwupoziomowe i przyjazne dla każdego czytelnika. Na parterze znajduje się kącik dla maluszków oraz stanowisko komputerowe dla osoby niep­ełno­spra­wnej­. Wyodrębnione zostały tu również księgozbiory: literatura dla dzieci i młodzieży, literatura piękna, literatura popu­larn­onau­kowa­ . Na poddaszu oprócz księgozbioru podręcznego przygotowane zostały stanowiska komputerowe, stoliki do cichej pracy a nawet kanapa. W porównaniu do poprzednich lokali uzyskaliśmy dużo większą powierzchnię, nowe wyposażenie oraz łatwy dostęp dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h. Filia w Pradłach mieści się w budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Wyzwolenia. W 2010 roku została wyposażona w nowe meble i stanowiska komputerowe.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu czytelników nasza biblioteka rozwija się unowocześnia swoje usługi. W 2012 r. centrala i filia rozpoczęły prace nad komputeryzacją procesów bibliotecznych w programie SOWA2/MARC21. Dużym sukcesem biblioteki było utworzenie w 2013 roku katalogu elektronicznego dostępnego on-line. Od 1 stycznia 2015 r. centrala i filia biblioteczna w Pradłach prowadzi wypożyczenia w komputerowym systemie bibliotecznym. Wypożyczalnia jest w pełni skom­pute­ryzo­wana­, udostępnia usługi online jak zamawianie, rezerwowanie i prolongowanie książek. Daje możliwość samodzielnego sprawdzania przez użytkowników stanu swoich kont czytelniczych. Wszystkie procesy biblioteczne odbywają się przy pomocy zintegrowanego systemu informatycznego.

Na przełomie ostatnich lat w naszej bibliotece odbywało się wiele ciekawych spotkań autorskich m.in. z: Michałem Ogórkiem, Wiesławem Drabikiem, Genowefą Welon Magdaleną Zarębską, Elżbietą Bednarczyk, Gają Kołodziej, Stanisławem Welonem, Aleksandrą Rogala, Jolantą Szwalbe, Moniką Kowalską, Arkadiuszem Niemirskim, Anną Bator, Andrzejem Sadowskim, Moniką Sawicką, Marcinem Ziernickim, Dominiką Smoleń. Nasza biblioteka współpracując ze szkołami i przedszkolami na terenie gminy organizuje liczne zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą, konkursy poetyckie oraz spektakle teatralne.
Od maja ubiegłego roku w bibliotece powstało nowatorskie przedsięwzięcie pod nazwą Kroczyckie Czwartki Literackie. Są to spotkania naszych czytelniczek, odbywające się w ostatni czwartek każdego miesiąca. Przybierają one formę luźnej rozmowy oraz wymiany poglądów na temat różnych aspektów literackich, historycznych i kulturowych. W ramach prężnie działającego przedsięwzięcia nasze czytelniczki uczestniczyły już w kilku spotkaniach autorskich oraz wykładach z zakresu psychologii i ubezpieczeń.
Naszą bibliotekę tworzą przede wszystkim ludzie: czytelnicy i pracownicy. Każdy może liczyć na miłą i profesjonalną obsługę bibliotekarza i jego pomoc. ZAPRASZAMY!

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
Kroczyce GBP
renatakuter1d
andzia104
jagoda48
kazirodek889
marekgrze
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo