• Setna rocznica odzyskania niepodległości to dobry moment na przypomnienie dzieciom, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom. „A u nas powstanie!” Magdy Podbylskiej to znakomita powieść historyczna dla dzieci, skupiająca się na przekazaniu młodemu czytelnikowi wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. • Tekst oparty jest na konstrukcji szkatułkowej: dziadek Edward czyta Oli i Wojtkowi, a także ich rodzicom, książkę, którą napisał, by kultywować pamięć o przodkach walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Dzięki zastosowaniu chwytu „powieści w powieści” uzyskujemy charakterystykę współczesnego pokolenia i jego codzienności w zderzeniu z generacją powstańców, której przyszło żyć w szczególnie trudnych czasach. Budowa szkatułkowa pozwala autorce na uwzględnienie perspektywy współczesnych czytelników. Podbylska przewiduje pytania, które może zadać młody czytelnik w XXI wieku i na bieżąco tłumaczy fakty, sytuacje, emocje, wkładając wyjaśnienia w usta dziadka i rodziców Oli i Wojtka. Autorka podkreśla wielokrotnie, że należy pamiętać o przeszłości, ale nie kultywować nienawiści między narodami, ponieważ jak to powiedział dziadek Edward: „przyjaźnisz się przecież z człowiekiem, a nie z jego narodowością!”. • Niezrozumiałe może się wydawać pojawiające się w książce słownictwo gwarowe, ale i tu autorka przychodzi z pomocą czytelnikowi, uzupełniając publikację „Słowniczkiem gwary wielkopolskiej”. Z kolei dla niewtajemniczonych w topografię miasta pomocne mogą okazać się mapki z punktami, o których opowiada historia. Pastelowe ilustracje Katarzyny Bukiert doskonale współgrają z tekstem opowiadającym o miłości do ojczyzny i o wartościach rodzinnych.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo