A u nas powstanie!

Autor:
Magda Podbylska
Ilustracje:
Katarzyna Bukiert
Wydawcy:
Wydawnictwo Bis (2018)
Legimi (2018)
ISBN:
978-83-7551-564-0, 978-83-7551-624-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści

Przedstawiamy Państwu kolejną pozycję z serii: literatura rodzinna. Pierwszy e-book pod tytułem: „Dzieci, Róża i Pan Bóg” spotkał się z wieloma opiniami, które można wyrazić pytaniem: co to jest? Tak, w przypadku książki jest nieco dziwne. Tak, to książka. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych, to literatura dla całej rodziny i nie prezentuje pojedynczego gatunku literackiego. Jak chleb jest dla całej rodziny, tak i tę książkę czytać może cała rodzina. Takie jest założenie programowe serii: literatura rodzinna. „Dziecko, dziecko ponad wszystko” dodatkowo stanowi wyzwanie literackie i intelektualną niespodziankę. Należy również dodać, iż jest to pozycja bardziej obszerna niż poprzednia. Propozycja ta przywołuje obrazy współczesnej zmitologizowanej codzienności tylko w tym celu, aby sięgnąć do źródeł ich powstania. Nie przypadkowo zatem Autor, pisząc ją, złożył hołd Januszowi Korczakowi. Fragment Fragment
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Setna rocznica odzyskania niepodległości to dobry moment na przypomnienie dzieciom, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom. „A u nas powstanie!” Magdy Podbylskiej to znakomita powieść historyczna dla dzieci, skupiająca się na przekazaniu młodemu czytelnikowi wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. • Tekst oparty jest na konstrukcji szkatułkowej: dziadek Edward czyta Oli i Wojtkowi, a także ich rodzicom, książkę, którą napisał, by kultywować pamięć o przodkach walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Dzięki zastosowaniu chwytu „powieści w powieści” uzyskujemy charakterystykę współczesnego pokolenia i jego codzienności w zderzeniu z generacją powstańców, której przyszło żyć w szczególnie trudnych czasach. Budowa szkatułkowa pozwala autorce na uwzględnienie perspektywy współczesnych czytelników. Podbylska przewiduje pytania, które może zadać młody czytelnik w XXI wieku i na bieżąco tłumaczy fakty, sytuacje, emocje, wkładając wyjaśnienia w usta dziadka i rodziców Oli i Wojtka. Autorka podkreśla wielokrotnie, że należy pamiętać o przeszłości, ale nie kultywować nienawiści między narodami, ponieważ jak to powiedział dziadek Edward: „przyjaźnisz się przecież z człowiekiem, a nie z jego narodowością!”. • Niezrozumiałe może się wydawać pojawiające się w książce słownictwo gwarowe, ale i tu autorka przychodzi z pomocą czytelnikowi, uzupełniając publikację „Słowniczkiem gwary wielkopolskiej”. Z kolei dla niewtajemniczonych w topografię miasta pomocne mogą okazać się mapki z punktami, o których opowiada historia. Pastelowe ilustracje Katarzyny Bukiert doskonale współgrają z tekstem opowiadającym o miłości do ojczyzny i o wartościach rodzinnych.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo