• Para autorów odbyła podróż po Stanach Zjednoczonych, wnikliwie badając warunki życia obywateli z niższej klasy społecznej. Reporterzy swoje obserwacje i przemyślenia dokumentują wynikami badań wybitnych ekonomistów i socjologów. Obraz USA widziany oczami Kristofa i WuDunn jest daleki od stereotypu american dream i przypomina raczej najgorszy przerażający koszmar. Począwszy od lat 70. XX w. sytuacja Amerykanów zaczęła się dramatycznie pogarszać, co autorzy przyrównują do przekraczania kolejnych kręgów piekieł. W tym najp­otęż­niej­szym­ kraju na świecie milionów ludzi nie stać na edukację, opiekę zdrowotną, mieszkanie, kobiety umierają przy porodach, a średnia długość życia gwałtownie spada. Dziennikarze opisują przypadki śmierci z rozpaczy, czemu trudno się dziwić, jeśli wziąć pod uwagę powszechne bezrobocie, mieszkanie na ulicy, uzależnienia od narkotyków i alkoholu, nastoletnie ciąże, strzelaniny, dyskryminację, które skutecznie wyniszczają tych pozostawionych samym sobie obywateli drugiej i trzeciej kategorii. A rozwarstwienie społeczne jest ogromne. Olbrzymi majątek skupiony jest w rękach nielicznych Amerykanów. Natomiast tym, do których los się nie uśmiechnął, za najmniejsze przewinienia państwo jest w stanie zaoferować miejsce w jednym z wielu więzień. Równocześnie koncerny farmaceutyczne, które świadomie dążą do uzależnienia od narkotyków jak największej liczby ludzi, nie ponoszą żadnej odpo­wied­zial­nośc­i, przeciwnie – otrzymują ogromne dotacje! Kristof i WuDunn stawiają diagnozę krajowi toczonemu przez nowotwór biedy – wymieniają przyczyny takiego stanu rzeczy i podsuwają konkretne, sprawdzone rozwiązania problemów, których realizacja zależy niestety od mądrości i dobrej woli polityków. • Reportaż stał się przyczyną ciekawej dyskusji, wzbogaconej o spostrzeżenia poczynione przez klubowiczki podczas ich wizyt w USA. Zachęcamy do lektury. • ~MP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo