Biedni w bogatym kraju:

przebudzenie z amerykańskiego snu

Tytuł oryginalny:
Tightrope
Americans reaching for hope
Autorzy:
Nicholas Donabet Kristof
Sheryl WuDunn
Tłumacz:
Anna Gralak
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarne (2022)
Legimi (2022)
Wydane w seriach:
Seria Amerykańska
ISBN:
978-83-8191-481-9, 978-83-8191-516-8
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
3.3 (3 głosy)

W sondażu przeprowadzonym niedawno w Stanach Zjednoczonych poproszono respondentów, by znaleźli słowo, które ich zdaniem najlepiej opisuje obecne czasy. Wśród ośmiu najczęściej wymienianych określeń znalazły się: „niepokojące”, „chaotyczne”, „wyczerpujące” i „nerwowe”. Jak to możliwe, że Amerykanie stracili wiarę w przyszłość? Co sprawiło, że w jednym z najbogatszych krajów świata nierówności społeczne są porównywalne do tych, z którymi mierzono się w XIX wieku? I dlaczego „amerykański sen” coraz częściej staje się „amerykańskim mirażem”?

By to zrozumieć, dziennikarskie małżeństwo – Nicholas D. Kristof i Sheryl WuDunn – prowadzi nas przez kolejne kręgi amerykańskiego piekła: bezrobocie, uzależnienia, problemy z edukacją i opieką zdrowotną, utrata majątku, ubóstwo wśród wielodzietnych rodzin, przeludnienie. Z reporterską precyzją pokazują, że rzesza ciężko pracujących Amerykanów czuje się niezauważana i nierozumiana, co pogłębia polaryzację, rasizm i nietolerancję i stopniowo zżera tkankę społeczną.

Biedni w bogatym kraju to rzetelne studium problemów, z którymi mierzy się amerykańska klasa robotnicza, oraz wyzwań stojących przez rządem USA. To również próba odpowiedzi na pytania o źródła kryzysu i powody, dla których państwo przestało interesować się obywatelami.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Para autorów odbyła podróż po Stanach Zjednoczonych, wnikliwie badając warunki życia obywateli z niższej klasy społecznej. Reporterzy swoje obserwacje i przemyślenia dokumentują wynikami badań wybitnych ekonomistów i socjologów. Obraz USA widziany oczami Kristofa i WuDunn jest daleki od stereotypu american dream i przypomina raczej najgorszy przerażający koszmar. Począwszy od lat 70. XX w. sytuacja Amerykanów zaczęła się dramatycznie pogarszać, co autorzy przyrównują do przekraczania kolejnych kręgów piekieł. W tym najp­otęż­niej­szym­ kraju na świecie milionów ludzi nie stać na edukację, opiekę zdrowotną, mieszkanie, kobiety umierają przy porodach, a średnia długość życia gwałtownie spada. Dziennikarze opisują przypadki śmierci z rozpaczy, czemu trudno się dziwić, jeśli wziąć pod uwagę powszechne bezrobocie, mieszkanie na ulicy, uzależnienia od narkotyków i alkoholu, nastoletnie ciąże, strzelaniny, dyskryminację, które skutecznie wyniszczają tych pozostawionych samym sobie obywateli drugiej i trzeciej kategorii. A rozwarstwienie społeczne jest ogromne. Olbrzymi majątek skupiony jest w rękach nielicznych Amerykanów. Natomiast tym, do których los się nie uśmiechnął, za najmniejsze przewinienia państwo jest w stanie zaoferować miejsce w jednym z wielu więzień. Równocześnie koncerny farmaceutyczne, które świadomie dążą do uzależnienia od narkotyków jak największej liczby ludzi, nie ponoszą żadnej odpo­wied­zial­nośc­i, przeciwnie – otrzymują ogromne dotacje! Kristof i WuDunn stawiają diagnozę krajowi toczonemu przez nowotwór biedy – wymieniają przyczyny takiego stanu rzeczy i podsuwają konkretne, sprawdzone rozwiązania problemów, których realizacja zależy niestety od mądrości i dobrej woli polityków. • Reportaż stał się przyczyną ciekawej dyskusji, wzbogaconej o spostrzeżenia poczynione przez klubowiczki podczas ich wizyt w USA. Zachęcamy do lektury. • ~MP
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo