• To druga cześć z cyklu "Kwiat paproci". • Podobnie jak w pierwszej części ("Szeptucha"), mnóstwo tu rusałek, strzyg, jest i wąpierz i inne legendarne i mityczne stworzenia związane z wierzeniami słowiańskimi. W tym tomie jest znacznie więcej "retrospekcji" z życia Mieszka, dzięki czemu poznajemy lepiej bohatera oraz czytelnik poznaje motywy, źródła pewnych zachowań i działań. • Główny motyw "kręci" się koło tytułowej nocy i odnalezieniu przez Gosię kwiatu paproci, a także dylematu, kto ma otrzymać ten legendarny, o cudownej mocy i sile kwiat. • Książka, podobnie jak pierwsza cześć cyklu, bardzo wciąga, dobrze się ją czyta. Napisana z humorem i szczególnie polecam serię osobom lubiącym elementy fantastyczne, mity słowiańskie.
  • Fantastyczna kontynuacja pierwszej części. Mityczni bogowie, ich słudzy, wciągająca fabuła.
  • Druga część słowiańskiej opowieści, w której bogowie i ich słudzy zagięli parol na uczennicę szeptuchy z Bielin. A Gosia zaczyna się przyzwyczajać do obcowania z bogami, upirami, rusałkami i zdecydowanie mniej jej się kręci w głowie od nadmiaru emocji :)
  • Katarzyna Berenika Miszczuk - cykl KWIAT PAPROCI • cz. SZEPTUCHA • cz. II NOC KUPAŁY • Cykl ten to zabawna opowieść o absolwentce Akademii Medycznej, która zmuszona została do odbycia praktyki u świętokrzyskiej szeptuchy i jej miłości do ucznia żercy. • Czytając, bawimy się świetnie perypetiami Gosławy Brzóski lekarki, ale i pragmatycznej hipochondryczki, żyjącej niby to współcześnie w dobie motoryzacji, komputerów i portali społecznościowych , ale Polska ciągle jeszcze to kraj pełen mitologii słowiańskiej na czele z przystojnym, 1000 - letnim Mieszkiem, na którego historii życia bardziej skupia się cz. II. • Podobnie jak w cz. I znów pełno przykrych doświadczeń i zdarzeń czyhających na bohaterkę : walki bogów o kwiat paproci, okrutne rytuały przedchrześcijańskich czasów, zwyczajów i obrządków słowiańskich. • Komu odda Gosia kwiat paproci, acz chętnych jest wiele?! Wiemy już w cz. II. Ale, jakie będą tego skutki - niestety musimy poczekać do zapowiadanej cz. III - "Żerca". Pewnie znajdziemy odpowiedź - czy Mieszko stanie się śmiertelnym, czy Gosia wg przepowiedni zostanie strzygą?. • Choć cz. II to natłok informacji o niezliczonej gromadzie najprzeróżniejszych "osobników", to polecam dotychczasowe wydane części tej bajkowej opowieści o tarapatach bohaterki. Fajnie się czyta.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo