• Powieść barwnie opisuje losy dwóch chińskich dziewcząt żyjących w świecie zdominowanym przez niepodważalne zasady. Obie bohaterki urodziły się w tym samym dniu w Roku Konia - miały wiele cech wspólnych, więc postanowiono je ze sobą złączyć na całe życie. Związek taki nazywał się laotong, i był równie istotny jak małżeństwo z odpowiednim mężczyzną. Był aktem najwyższego ślubu miłości, przyjaźni i wierności, jaki mogły sobie złożyć kobiety, a duchowa więź, jaką nawiązywały, stanowić miała sens ich, skrępowanego niczym stopy, życia. • Książkę czyta się jednym tchem. Egzotyczny i mało znany dla nas świat fascynuje, ale jednocześnie zatrważa. Przyzwyczajone do samodzielności i wolności, nie wyobrażamy sobie życia w tak ścisłych okowach zakazów i nakazów. Barwny i piękny język sprawia, że czytający ma wrażenie bezpośredniego udziału w życiu bohaterek. Gorąco polecam! am • Książka dostępna we wszystkich filiach ŚBP.
    +6 trafna
  • Kwiat śniegu w bardzo dokładny sposób opisuje kulturę Chin. To z tej książki dowiedziałam się jaki ciężki żywot mają tamtejsi mieszkańcy • a w szczególności dziewczynki. Aby panienka została wydana dobrze za mąż musiał mieć małe stopy, zanim jednak do tego doszło już od dziecka miały wyłamywane palce, krępowane stopy bandażami i ciasnymi butami. Wiele • z nich ciężko to przechodziła gdyż wdawało się zakażenie. • Tamtejsze rodziny mogły mieć tylko jedno dziecko legalnie zarejestrowane i uczęszczające do szkoły przyczyną był przeludnienie • w kraju. • Dziewczynki poza związkiem małżeńskim z mężczyzną łączone były • w związek z inną dziewczynką na zasadzie daty urodzenia i innych podobieństw. Często związki te były silniejsze emocjonalnie niż związki małżeńskie. • Straszne jest to, iż kobiety w tamtym kraju są zdominowane prze obowiązujące ich prawa, często nie wiedzą, że w innych krajach jest równouprawnienie. Poddają się narzucanym regułą i często przez to cerpią
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo