• Blisko dwadzieścia lat temu na ekrany kin wszedł film Cast Away: poza światem. Opowiada on historię pracownika firmy kurierskiej, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę, gdzie musi przeżyć mając do dyspozycji jedynie to, co znajdzie w przesyłkach z wraku samolotu. Reżyser filmu wyjawił, że w ostatniej paczce, której bohater nie zdążył otworzyć, był wodoodporny, zasilany bateriami słonecznymi telefon satelitarny. Opuszczony bohater – Chuck – za towarzysza wybiera sobie piłkę do siatkówki, do której zwraca się jak do przyjaciela. Te wzruszające sceny przypomniałam sobie podczas lektury fascynującej i bardzo dobrze napisanej książki „Odkrywca” Katherine Rundell. • Główny bohater powieści – Fred ma więcej szczęścia niż filmowy Chuck. Trafia w wyniku katastrofy do dżungli amazońskiej, ale nie jest sam, bo towarzyszą mu buntownicza Constance, łagodna Lila i jej młodszy braciszek – Maks. Fred nie rzuca się w oczy, choć w głębi duszy jest iskrą i żywym srebrem. Ma umysł otwarty i przenikliwy. Pochłania książki – pasjonują go odkrywcy i nie spodziewa się, że wykorzysta wiedzę zdobytą podczas takiej lektury. Towarzyszka jego niedoli, Constance ma z kolei pamięć fotograficzną, zaś Lila ogromną wiedzę o roślinach i zwierzętach. • Wszystkie swoje umiejętności i wiedzę przyjdzie im wykorzystać w środku dżungli, z dala od najbliższych i cywilizacji. Życie w trudnych warunkach zmusi ich też do odkrycia całkiem nowych zdolności. Constance zdziwiona jest, że łowienie ryb nie ma nic wspólnego z cichym siedzeniem nad rzeką – nazywa nawet wędkarzy rzecznymi bibliotekarzami. Bohaterowie zakładają tymczasowy obóz, z którego wyruszają by zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. Pomaga im w tym znalezienie tajemniczej mapy. • Angielskiej pisarce udało się stworzyć współczesną wersję Robinsona Crusoe – przygodową, trzymającą w napięciu opowieść, nie pozbawioną pięknych, niemal poetyckich metafor i humoru. Odkrywca to pasjonująca lektura o przyjaźni i współdziałaniu, rodzącym się w trudnych warunkach. To także książka o szacunku do przyrody i wartości prawdy w życiu człowieka. Uczy, że każdy z nas może być odkrywcą. Odkrywanie to nic innego jak wzmożona uwaga wobec wszystkiego, co nas otacza, a przyrody szczególnie. Inspiracją do napisania tej powieści była historia brytyjskiego podróżnika. Percy Fawcett, bo o nim mowa, poświęcił życie na szukaniu zaginionego miasta na terenie Amazonii. Pisarka sama wyprawiła się do dżungli, która to podróż na zawsze zmieniła jej definicję piękna. Ten zachwyt nad cudownością przyrody i jej bogactwem, ciekawość, by poznać amazońską dżunglę, udziela się czytelnikowi tej niezwykłej powieści. • Ewa Cywińska • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo