Odkrywca

Tytuł oryginalny:
Explorer
Autor:
Katherine Rundell
Ilustracje:
Hannah Horn
Tłumacz:
Paweł Łopatka
oraz:
Paweł Łopatka ...
Wydawcy:
Wydawnictwo Poradnia K (2018)
Legimi (2018)
ISBN:
978-83-63960-90-2, 978-83-63960-91-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0

Najnowsza, wielokrotnie nagradzana powieść utytułowanej pisarki Katherine Rundell – autorki znanych już i ciepło przyjętych w Polsce „Dachołazów” – o przygodach czwórki dzieci w Puszczy Amazońskiej.

Fred zawsze chciał zostać odkrywcą, jednym z wielkich podróżników i podziwianych dowódców wypraw. Kiedy samolot, którym leci, rozbija się w puszczy amazońskiej, chłopiec wraz z innymi ocalałymi dziećmi musi poradzić sobie w dżungli. Czy wiedza zdobyta dzięki lekturze przygodowych książek pozwoli mu znaleźć sposób na przetrwanie, a może i powrót do domu? Czas prawdziwej próby ma dopiero nadejść…

Wyjątkowa opowieść o sile przyjaźni i lojalności, o wierności sobie i swoim ideałom, a także o miłości do natury i potrzebie jej ochrony. Autorka pracując nad książką odwiedziła Amazonię, toteż powieść jest niezwykle realistyczna - przenosimy się z bohaterami do serca dżungli i wraz z nimi przeżywamy niezwykłe przygody – budujemy tratwę, wspinamy się na drzewa i uciekamy przed aligatorem. Ta rzeczywistość zapiera dech w piersiach, a mistrzowskie tłumaczenie dopełnia dzieła. Witaj, przygodo!

Połączenie „Indiany Jonesa” i filmu „Odlot” – jedna z najbardziej fascynujących książek roku - Spectator

Książka piękna jak puszcza, którą z taką miłością opisuje. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie dziecka, które się nią nie zachwyci

The Independent

Katherine Rundell jest laureatką nagród „Blue Peter Book Award”, „Waterstones Children's Book Prize” oraz była nominowana do „CILIP Carnegie Medal” i do Nagrody Guardiana za powieść dziecięcą. „Odkrywca” przyniósł jej Boston Globe Horn Book Award i Costa Award dla najlepszej książki dziecięcej. Philip Pullman, autor „Złotego kompasu”, orzekł, że Rundell jest pisarką „o wyjątkowej wyobraźni, bezsprzecznie W PIERWSZEJ LIDZE”.

* * *

Książkę przeczytała jako pierwsza Justyna Bednarek, bestsellerowa autorka wydawnictwa, na której powieść zrobiła wielkie wrażenie: Wszyscy o tym marzymy: oderwać się od naszego poukładanego życia i wskoczyć w sam środek fantastycznej przygody. Tak żeby było trochę strasznie, trochę groźnie, ale też żeby można było odkryć coś pięknego i jeszcze znaleźć skarb. Bohaterowie „Odkrywcy" – Fred, Con, Lila i Max mają to niesamowite szczęście. Dołączają tym samym do innych znanych szczęściarzy – na przykład Dzieci Kapitana Granta czy Jima Hawkinsa z Wyspy Skarbów.

Książka wymarzona dla złaknionych przygód młodych czytelników napisana nowocześnie i wartko, pozostawia w nas przesłanie, że doświadczanie świata jest dużo ciekawsze, niż siedzenie godzinami przy komputerze. I że głaskanie prawdziwego ptasznika (jest dość niegroźny) jest jednak fajniejsze, niż trzecia godzina gry w strzelankę. Ta książka to podróż, z której każdy wróci trochę odmieniony. Serdecznie polecam!

O autorce

Katherine Rundell spędziła dzieciństwo w Afryce i Europie. Po obronie doktoratu na temat Johna Donne’a, stała się pisarką na pełen etat. Wykłada także w college’u All Souls w Oxfordzie. Tam też bada literaturę renesansu, a w nocy wspina się na dachy starych budynków. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i nominacji. W 2017 roku została wybrana przez publiczność festiwalu Hay jedną z trzydziestu wpływowych młodych osób, które warto obserwować.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Blisko dwadzieścia lat temu na ekrany kin wszedł film Cast Away: poza światem. Opowiada on historię pracownika firmy kurierskiej, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę, gdzie musi przeżyć mając do dyspozycji jedynie to, co znajdzie w przesyłkach z wraku samolotu. Reżyser filmu wyjawił, że w ostatniej paczce, której bohater nie zdążył otworzyć, był wodoodporny, zasilany bateriami słonecznymi telefon satelitarny. Opuszczony bohater – Chuck – za towarzysza wybiera sobie piłkę do siatkówki, do której zwraca się jak do przyjaciela. Te wzruszające sceny przypomniałam sobie podczas lektury fascynującej i bardzo dobrze napisanej książki „Odkrywca” Katherine Rundell. • Główny bohater powieści – Fred ma więcej szczęścia niż filmowy Chuck. Trafia w wyniku katastrofy do dżungli amazońskiej, ale nie jest sam, bo towarzyszą mu buntownicza Constance, łagodna Lila i jej młodszy braciszek – Maks. Fred nie rzuca się w oczy, choć w głębi duszy jest iskrą i żywym srebrem. Ma umysł otwarty i przenikliwy. Pochłania książki – pasjonują go odkrywcy i nie spodziewa się, że wykorzysta wiedzę zdobytą podczas takiej lektury. Towarzyszka jego niedoli, Constance ma z kolei pamięć fotograficzną, zaś Lila ogromną wiedzę o roślinach i zwierzętach. • Wszystkie swoje umiejętności i wiedzę przyjdzie im wykorzystać w środku dżungli, z dala od najbliższych i cywilizacji. Życie w trudnych warunkach zmusi ich też do odkrycia całkiem nowych zdolności. Constance zdziwiona jest, że łowienie ryb nie ma nic wspólnego z cichym siedzeniem nad rzeką – nazywa nawet wędkarzy rzecznymi bibliotekarzami. Bohaterowie zakładają tymczasowy obóz, z którego wyruszają by zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. Pomaga im w tym znalezienie tajemniczej mapy. • Angielskiej pisarce udało się stworzyć współczesną wersję Robinsona Crusoe – przygodową, trzymającą w napięciu opowieść, nie pozbawioną pięknych, niemal poetyckich metafor i humoru. Odkrywca to pasjonująca lektura o przyjaźni i współdziałaniu, rodzącym się w trudnych warunkach. To także książka o szacunku do przyrody i wartości prawdy w życiu człowieka. Uczy, że każdy z nas może być odkrywcą. Odkrywanie to nic innego jak wzmożona uwaga wobec wszystkiego, co nas otacza, a przyrody szczególnie. Inspiracją do napisania tej powieści była historia brytyjskiego podróżnika. Percy Fawcett, bo o nim mowa, poświęcił życie na szukaniu zaginionego miasta na terenie Amazonii. Pisarka sama wyprawiła się do dżungli, która to podróż na zawsze zmieniła jej definicję piękna. Ten zachwyt nad cudownością przyrody i jej bogactwem, ciekawość, by poznać amazońską dżunglę, udziela się czytelnikowi tej niezwykłej powieści. • Ewa Cywińska • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Katherine Rundell
Ilustracje:Hannah Horn
Tłumacz:Paweł Łopatka
oraz:Paweł Łopatka Hannah Horn
Wydawcy:Wydawnictwo Poradnia K (2018) Legimi (2018)
ISBN:978-83-63960-90-2 978-83-63960-91-9
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo