• Zupełnie niezły, kryminał(?). Minus gwiazdka za zakończenie i dziwaczny, zupełnie nie pasujący do książki tytuł.
  • Kiedy dotarł do mnie egzemplarz tej powieści, miałam spore obawy co do niej. Debiut na ponad 600 stron - cóż, poczułam zapowiedź nudy i ciężkiej przeprawy. Och, jak bardzo się pomyliłam 🙈 • 🥃 • Ta powieść jest z całą pewnością nietuzinkowa. Z jednej strony to kryminał, w którym tajemnicze zabójstwa, dokonywane w lesie, pod osłoną nocy, spędzają sen z powiek Stefanowi Malewskiemu - nowoprzybyłemu do Olsztynka detektywowi. • Z drugiej to powieść obyczajowa ze świetnym rysem historycznym. Olsztynek pokazany jest w momencie kiedy Sowieci odbijają go spod władzy niemieckiej. Widzimy ruiny domów, spalony i zniszczony dobytek, przepędzanych lub uciekających mieszkańców. Z opowieści mieszkańców dowiadujemy się też o zbrodniach Sowietów, wprowadzających własne rządy. Widzimy układy i układziki. Jesteśmy świadkiem lewych interesów i łapówkarstwa. • A bimber...leje się rzeką. • 🥃 • Na drugi dzień po przyjeździe Malewskiego zostaje odnaleziona pierwsza ofiara, miesiąc później kolejna, a potem następne. Okropnie zmasakrowane zwłoki, bez wnętrzności zostają porzucone w lesie pod miasteczkiem. Śledztwo, które rozpoczyna detektyw nie jest proste - utrudniane przez nieprzychylnego przełożonego i jego sprzymierzeńców, którzy obawiają się ujawnienia ich szemranych przedsięwzięć. Stefan jednak jest uparty i choć słono płaci za swoją zawziętość nie ustaje w poszukiwaniach sprawcy. A finał... cóż, tutaj odnajdujemy właśnie kolejną stronę powieści, czyli wątek fantastyczny, mocno związany z ludowymi wierzeniami. • 🥃 • Bardzo podobała mi się autentyczność bohaterów. Ich sposób mówienia, w zależności od pochodzenia, wierzenia, sposób bycia i przekonania - to wszystko udało się uchwycić autorce. Podobał mi się też sam klimat powieści- tajemniczy, nieco mroczny, w którym ma się wrażenie, że zło czai się tuż za rogiem. • 🥃 • Książka ta jest moim zdaniem godna polecenia, a te 600 stron pochłania się nie wiadomo kiedy. Dodatkowo być może nie jest to ostatni tom o przygodach Malewskiego, bo przecież... Lejka żyje.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo