Gwiazda szeryfa

Autor:
Aleksandra Borowiec
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2020)
NASBI (2020)
Wydawnictwo Storybox.pl - Heraclon International
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Heraclon International
ISBN:
9788381169363, 978-83-8116-857-1
978-83-8194-656-8
Autotagi:
audiobooki
CD
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0

Zło czai się bliżej, niż myślisz

Pierwsze powojenne miesiące. Do Olsztynka na Mazurach przybywa Stefan Malewski służący w szeregach Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistość, jaką zastaje, to bandy, Wehrmacht, panoszący się wszędzie Sowieci. A jakby i tego było mało, to jeszcze... makabrycznie okaleczone zwłoki, porzucone w lesie w pobliżu miasteczka. Można by je uznać za dzieło dzikich zwierząt, gdyby nie to, że po miesiącu zostaje znalezione następne, identycznie okaleczone ciało.

Cały Olsztynek jest jak jedna beczka prochu, wystarczy iskra, by podpalić lont. Panika może wybuchnąć w każdej chwili. Trzeba jak najszybciej znaleźć winnego. Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni? Hitlerowcy? Rosjanie? A może to dzieło szaleńca? Milicja rozpoczyna śledztwo, a raczej rozpoczyna je sam Malewski, który jako jedyny dąży do poznania prawdy.

Samotny szeryf rusza zatem na łowy. Nie ma jednak pojęcia, jak trudne zadanie go czeka. Jego współpracownicy ukrywają przed nim więcej, niż mogłoby się wydawać. W mazurskich lasach na dobre zalęgły się siły, na które pistolet, nóż i gołe pięści to stanowczo zbyt mało...

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Kiedy dotarł do mnie egzemplarz tej powieści, miałam spore obawy co do niej. Debiut na ponad 600 stron - cóż, poczułam zapowiedź nudy i ciężkiej przeprawy. Och, jak bardzo się pomyliłam 🙈 • 🥃 • Ta powieść jest z całą pewnością nietuzinkowa. Z jednej strony to kryminał, w którym tajemnicze zabójstwa, dokonywane w lesie, pod osłoną nocy, spędzają sen z powiek Stefanowi Malewskiemu - nowoprzybyłemu do Olsztynka detektywowi. • Z drugiej to powieść obyczajowa ze świetnym rysem historycznym. Olsztynek pokazany jest w momencie kiedy Sowieci odbijają go spod władzy niemieckiej. Widzimy ruiny domów, spalony i zniszczony dobytek, przepędzanych lub uciekających mieszkańców. Z opowieści mieszkańców dowiadujemy się też o zbrodniach Sowietów, wprowadzających własne rządy. Widzimy układy i układziki. Jesteśmy świadkiem lewych interesów i łapówkarstwa. • A bimber...leje się rzeką. • 🥃 • Na drugi dzień po przyjeździe Malewskiego zostaje odnaleziona pierwsza ofiara, miesiąc później kolejna, a potem następne. Okropnie zmasakrowane zwłoki, bez wnętrzności zostają porzucone w lesie pod miasteczkiem. Śledztwo, które rozpoczyna detektyw nie jest proste - utrudniane przez nieprzychylnego przełożonego i jego sprzymierzeńców, którzy obawiają się ujawnienia ich szemranych przedsięwzięć. Stefan jednak jest uparty i choć słono płaci za swoją zawziętość nie ustaje w poszukiwaniach sprawcy. A finał... cóż, tutaj odnajdujemy właśnie kolejną stronę powieści, czyli wątek fantastyczny, mocno związany z ludowymi wierzeniami. • 🥃 • Bardzo podobała mi się autentyczność bohaterów. Ich sposób mówienia, w zależności od pochodzenia, wierzenia, sposób bycia i przekonania - to wszystko udało się uchwycić autorce. Podobał mi się też sam klimat powieści- tajemniczy, nieco mroczny, w którym ma się wrażenie, że zło czai się tuż za rogiem. • 🥃 • Książka ta jest moim zdaniem godna polecenia, a te 600 stron pochłania się nie wiadomo kiedy. Dodatkowo być może nie jest to ostatni tom o przygodach Malewskiego, bo przecież... Lejka żyje.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Aleksandra Borowiec
Lektor:Jacek Dragun
Wydawcy:Zysk i Spółka Wydawnictwo (2020) NASBI (2020) Wydawnictwo Storybox.pl - Heraclon International
Serie wydawnicze:Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:9788381169363 978-83-8116-857-1 978-83-8194-656-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo