• Bardzo zmęczyła mnie tak książka.Kilkakrotnie zwyczajnie pogubiłam się o kim w danej chwili pisze autorka.Staram się tego nie robić ale zwyczajnie poddałam się po koniec.
  • Piękna gawęda autorki o kobietach które jak pisze :"...były kiedyś piękne, zdolne ..."Klimat jaki autorka oddała przeniósł mnie w czasy odległe a jakże wspaniale przypomniane.Polecam przeczytanie tej książki , naprawdę warto.
  • „Już zwiędły kwiaty w bukiecie, wydartym mi siłą z dłoni. • Żyć to mi nie dajecie, lecz umrzeć mi nikt nie wzbroni...” • M. Pawlikowska-Jasnorzewska • O mężczyznach z rodu Kossaków powiedziano i napisano już chyba wszystko, za to kobiety z tego rodu pozostają w ich cieniu- owszem - nie wszystkie - wybitną pisarkę Zofię Kossak-Szczucką, sv Szatkowską (1889–1968); poetkę Marię Pawlikowską- Jasnorzewską (1891–1945) i ekscentryczną Magdalenę Samozwaniec(1894–1972), wnuczki Juliusza Kossaka wszyscy znamy. Ostatnio głośno zrobiło się też o Simonie Kossak (1943–2007, córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza, bratanica Marii i Magdaleny) a to za sprawą wydanej biografii oraz wznowienia jej książki o Puszczy Białowieskiej. • Ale przecież w tej rodzinie były inne wybitne kobiety, matki, teściowe, synowe, córki i wnuczki. Kobiety szlachetne, majętne lub ubogie, lekkoduchy, podróżniczki czy kury domowe. Im właśnie poświęcona jest arcyciekawe saga rodzinna „Kobiety Kossaków”. Szczególnie upodobałam sobie losy Marii z Kisielnickich Kossakowej (1861-1943), kobiety dobrej, wiernej i cichej, żony malarza Wojciecha Kossaka. Z ogromnym poświęceniem znosiła wybryki męża, który zrobił oszałamiającą karierę. Świetnie opisano także życie Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej (1893-1968), żony Witkacego, wnuczki Juliusza Kossaka. Opisy ślubów, wesel, pogrzebów, wojaży, troski o byt codzienny, anegdoty, cytaty ze starych pamiętników – wszystko to układa się w jedną barwną i fascynującą opowieść o damach noszących dumnie nazwisko Kossak. To nie są opowieści z zapomnianego lamusa a wyjątkowo barwna gawęda o pannach, żonach i wdowach dawnej, niezwykłej i jakże ciekawszej Polski. Czyta się jednym tchem, polecam! JM
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo