Kobiety Kossaków

Autor:
Joanna Jurgała-Jureczka
Wydawcy:
Dom Wydawniczy PWN (2015-2022)
IBUK Libra (2015)
Wydane w seriach:
Wielkie Litery.pl
ISBN:
978-83-65808-46-2, 978-83-7705-771-1
978-83-7705-808-4, 978-83-7705-952-4
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.0 (6 głosów)

Piękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę wyjść z cienia by pokazać swój własny talent. Głównymi bohaterkami opowieści są kobiety związane z Kossakami: - Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska – teściowa Juliusza - Zofia z Gałczyńskich Kossakowa – żona Juliusza i seniorka rodu - Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna – córki Zofii i Juliusza - Maria z Kisielnickich Kossakowa – żona Wojciecha, synowa Juliusza - Anna z Kisielnickich Kossakowa – żona Tadeusza, synowa Juliusza oraz najmłodsze pokolenie: Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak – wnuczki Juliusza W książce wykorzystano niepublikowane materiały, wśród których znalazły się między innymi: „Pamiętniki ”Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej, „Zapiski z okresu wojny” Magdaleny Samozwaniec, korespondencja Marii Kossakowej, listy jej syna Jerzego i zięciów (mężów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec), listy Marii do wnuczki Teresy Starzewskiej, córki Magdaleny Samozwaniec, a także bogate archiwum Zofii Kossak. '
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo zmęczyła mnie tak książka.Kilkakrotnie zwyczajnie pogubiłam się o kim w danej chwili pisze autorka.Staram się tego nie robić ale zwyczajnie poddałam się po koniec.
  • Piękna gawęda autorki o kobietach które jak pisze :"...były kiedyś piękne, zdolne ..."Klimat jaki autorka oddała przeniósł mnie w czasy odległe a jakże wspaniale przypomniane.Polecam przeczytanie tej książki , naprawdę warto.
  • „Już zwiędły kwiaty w bukiecie, wydartym mi siłą z dłoni. • Żyć to mi nie dajecie, lecz umrzeć mi nikt nie wzbroni...” • M. Pawlikowska-Jasnorzewska • O mężczyznach z rodu Kossaków powiedziano i napisano już chyba wszystko, za to kobiety z tego rodu pozostają w ich cieniu- owszem - nie wszystkie - wybitną pisarkę Zofię Kossak-Szczucką, sv Szatkowską (1889–1968); poetkę Marię Pawlikowską- Jasnorzewską (1891–1945) i ekscentryczną Magdalenę Samozwaniec(1894–1972), wnuczki Juliusza Kossaka wszyscy znamy. Ostatnio głośno zrobiło się też o Simonie Kossak (1943–2007, córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza, bratanica Marii i Magdaleny) a to za sprawą wydanej biografii oraz wznowienia jej książki o Puszczy Białowieskiej. • Ale przecież w tej rodzinie były inne wybitne kobiety, matki, teściowe, synowe, córki i wnuczki. Kobiety szlachetne, majętne lub ubogie, lekkoduchy, podróżniczki czy kury domowe. Im właśnie poświęcona jest arcyciekawe saga rodzinna „Kobiety Kossaków”. Szczególnie upodobałam sobie losy Marii z Kisielnickich Kossakowej (1861-1943), kobiety dobrej, wiernej i cichej, żony malarza Wojciecha Kossaka. Z ogromnym poświęceniem znosiła wybryki męża, który zrobił oszałamiającą karierę. Świetnie opisano także życie Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej (1893-1968), żony Witkacego, wnuczki Juliusza Kossaka. Opisy ślubów, wesel, pogrzebów, wojaży, troski o byt codzienny, anegdoty, cytaty ze starych pamiętników – wszystko to układa się w jedną barwną i fascynującą opowieść o damach noszących dumnie nazwisko Kossak. To nie są opowieści z zapomnianego lamusa a wyjątkowo barwna gawęda o pannach, żonach i wdowach dawnej, niezwykłej i jakże ciekawszej Polski. Czyta się jednym tchem, polecam! JM
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo