• Głucha listopadowa noc. Trochę zimno, ale chłodu nie czują siedzący przy ognisku, w wielkopolskim lesie. Dwie osoby. On – postawny, z wyraźną żołnierską sylwetką, ona – już nie dziewczynka. On, refleksyjnie wpatrzony w strzelające iskry, ona ciekawa opowieści z powstania wielkopolskiego i jego 31 letniej wojskowej drogi do niepodległej i wolnej Ojczyzny. Mogło się to zdarzyć? Oczywiście, ale… • Życie dziadka ppłk. Franciszka Rataja ps „Paweł”– bohatera trzech powstań narodowych, dwu wojen światowych i wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, opisała Anna Meisnerowska w książce „Wierny Bogu, Ojczyźnie, rodzinie : opowieść o Franciszku Rataju”. Książka ukazała się w 120 rocznicę urodzin Pułkownika. Promowana była w dniu nadania nazwy Franciszka Rataja skwerowi położonemu w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Armii Poznań i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu (12 październik 2014 r.). Tak jak autorka podaje w tytule jest to opowieść z przełomu XIX i XX wieku o środowisku, z którego wyszedł, w którym się wychował i któremu się poświęcił. Meisnerowska na tle wydarzeń historycznych w Polsce i Europie osadziła życie zawodowe i prywatne Wielkopolanina, którego życiorys wpisał się w harmonogram politycznych i wojennych wydarzeń. • To był trudny czas. Autorka w sposób chronologiczny, z niezwykłą starannością i zgodnie z faktami to udokumentowała. Po raz pierwszy zostały wykorzystane i udostępnione zbiory rodzinnego archiwum z przebiegu służby oraz licznie zachowane fotografie, przedstawiające życie prywatne Franciszka Rataja. Książka jest również obrazem powojennego życia Kawalera Orderu V Klasy Virtuti Militari. Życie Pułkownika to epizod w historii wojen i powstań XX wieku, ale jakże znaczący dla naszej niepodległości. • Publikacja została pozytywnie oceniona przez historyków (prof. zw dr hab. Bogusław Polak – autor wstępu do publikacji) jako pierwsza tego typu monografia. Do tej pory ukazywały się tylko krótkie notki biograficzne o głównodowodzącym w Powstaniu Wielkopolskim, III Powstaniu Śląskim i Powstaniu Warszawskim, ppłk. Franciszku Rataju ps „Paweł”(M. Woźniak). • W roku 2018 mija 60. rocznica śmierci Pułkownika ( 30 listopad 1958 r.), dobrze by było wejść do Biblioteki i sięgnąć po tą, jak napisała Anna Meisnerowska, opowieść o Dziadku, Żołnierzu, Powstańcu i Dowódcy aby pamiętać, że niepodległość i wolność to nie jest nam dane na zawsze. Tym bardziej, że jest dumna okazja 100-lecia jej odzyskania. • Książka edytorsko wydana jest bardzo starannie przez Media-Expo Wawrzyniec Wierzejewski. • K. L. Zieleniec, 2018 •
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo