Wierny Bogu, Ojczyźnie, rodzinie:

opowieść o Franciszku Rataju

Autor:
Anna Meisnerowska
Wydawca:
Muzeum (2014)
ISBN:
978-83-926639-3-5
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Źródło opisu: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu - Katalog księgozbioru
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Głucha listopadowa noc. Trochę zimno, ale chłodu nie czują siedzący przy ognisku, w wielkopolskim lesie. Dwie osoby. On – postawny, z wyraźną żołnierską sylwetką, ona – już nie dziewczynka. On, refleksyjnie wpatrzony w strzelające iskry, ona ciekawa opowieści z powstania wielkopolskiego i jego 31 letniej wojskowej drogi do niepodległej i wolnej Ojczyzny. Mogło się to zdarzyć? Oczywiście, ale… • Życie dziadka ppłk. Franciszka Rataja ps „Paweł”– bohatera trzech powstań narodowych, dwu wojen światowych i wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, opisała Anna Meisnerowska w książce „Wierny Bogu, Ojczyźnie, rodzinie : opowieść o Franciszku Rataju”. Książka ukazała się w 120 rocznicę urodzin Pułkownika. Promowana była w dniu nadania nazwy Franciszka Rataja skwerowi położonemu w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Armii Poznań i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu (12 październik 2014 r.). Tak jak autorka podaje w tytule jest to opowieść z przełomu XIX i XX wieku o środowisku, z którego wyszedł, w którym się wychował i któremu się poświęcił. Meisnerowska na tle wydarzeń historycznych w Polsce i Europie osadziła życie zawodowe i prywatne Wielkopolanina, którego życiorys wpisał się w harmonogram politycznych i wojennych wydarzeń. • To był trudny czas. Autorka w sposób chronologiczny, z niezwykłą starannością i zgodnie z faktami to udokumentowała. Po raz pierwszy zostały wykorzystane i udostępnione zbiory rodzinnego archiwum z przebiegu służby oraz licznie zachowane fotografie, przedstawiające życie prywatne Franciszka Rataja. Książka jest również obrazem powojennego życia Kawalera Orderu V Klasy Virtuti Militari. Życie Pułkownika to epizod w historii wojen i powstań XX wieku, ale jakże znaczący dla naszej niepodległości. • Publikacja została pozytywnie oceniona przez historyków (prof. zw dr hab. Bogusław Polak – autor wstępu do publikacji) jako pierwsza tego typu monografia. Do tej pory ukazywały się tylko krótkie notki biograficzne o głównodowodzącym w Powstaniu Wielkopolskim, III Powstaniu Śląskim i Powstaniu Warszawskim, ppłk. Franciszku Rataju ps „Paweł”(M. Woźniak). • W roku 2018 mija 60. rocznica śmierci Pułkownika ( 30 listopad 1958 r.), dobrze by było wejść do Biblioteki i sięgnąć po tą, jak napisała Anna Meisnerowska, opowieść o Dziadku, Żołnierzu, Powstańcu i Dowódcy aby pamiętać, że niepodległość i wolność to nie jest nam dane na zawsze. Tym bardziej, że jest dumna okazja 100-lecia jej odzyskania. • Książka edytorsko wydana jest bardzo starannie przez Media-Expo Wawrzyniec Wierzejewski. • K. L. Zieleniec, 2018 •
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo