14.07.2013Przygoda z Sherlokiem

Jak pewnie wielu z was zauważyło, to w ostatnim czasie bardzo popularną postacią literacką stał się Sherlock Holmes. Ciężko jest mi powiedzieć od czego się to zaczęło, ale można go znaleźć nawet w lodówce! Najpierw mieliśmy film z Robertem Downey Jr. i Judem Law. Przyznaję, filmy były nawet niezłe (zwłaszcza pierwsza część), aczkolwiek od treści książki odchodziły dość znacznie.
Jakiś czas potem natknęła się całkiem przypadkiem na brytyjski mini serial o barwnym tytule "Sherlock", który przenosi naszego bohatera do XXI wieku. Watson pisze bloga o naszym detektywie, a on sam nie rozstaje się z komórką. Myślę, że tu mamy trochę więcej z opowiadań, aczkolwiek mówiłabym raczej o luźnej adaptacji. Mimo wszystko trzymał poziom i czekam na kolejne trzy odcinki.
Potem znowu natknęła się na kolejny serial o Sherlocku "Elementary", tym razem produkowany przez Amerykanów. I tu nie dość, że akacja dzieje się w XXI wieku, to na dodatek w Nowym Jorku, a Watson jest kobietą, która była jego partnerem w uzależnieniu. Bowiem Sherlock to narkoman po odwyku. Motywy z opowiadań, jak najbardziej można odnaleźć i serial nawet jest znośny.

Te wszystkie przypadki uświadomiły mi, że owszem, czytałam opowiadania Conan Doyla, ale nigdy nie zrobiłam tego po kolei. Postanowiłam więc zmierzyć się z nimi wszystkimi we właściwej kolejności, aby wątki sobie mniej więcej poukładać.
Skończyłam czytać Przygody Sherlocka, gdzie jak wiadomo znajduje się opowiadanie "Ostatnia zagadka". Muszę powiedzieć, że na chwilę obecną jestem bardzo rozczarowana tym opowiadaniem. Jak pierwszy raz go czytałam, to była pod wrażeniem. Jednak po spotkaniu z wersją telewizyjną pojedynku między Moriartym a Sherlockiem, to ta książkowa była.. taka jałowa. Nie było w niej żadnego napięcia, które odnajdywałam we wcześniejszych opowiadaniach. Było mi trochę smutno, nie dlatego że główny bohater zginął w wodospadzie, ale dlatego że to było takie sobie. Miałam wrażenie, że Holmes na to po prostu nie zasłużył.
Mam nadzieję, że autor go uratuje w kolejnych tomach, które już na mnie czekają.

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Magda
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo