Sześć córek

Autor:
Małgorzata Szyszko-Kondej
Wydawcy:
Legimi (2016)
Świat Książki (2014-2016)
Wydane w seriach:
Leniwa Niedziela
ISBN:
978-83-7943-643-9, 978-83-8031-431-3
83-7943-643-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.2 (6 głosów)

Sześć sióstr, które się nie znają. Każda żyje w innej Polsce. Wszystkie szukają miłości. Grażyna, lat 60 lat, zmaga się z duchami PRL-u. Milena, lat 19, nie umie żyć bez fejsa. Są jeszcze: Alicja, niepokorna poetka Solidarności, Elżbieta emigrantka, Martyna z korporacji, Agnieszka, walcząca z mężem tyranem. Sześć sióstr, które się nie znają. Każda żyje w innej Polsce. Co je łączy? Tęsknota za miłością, zagadka testamentu ojca, niezgoda na świat, w jakim żyją. Wspomnienia. Godzina milicyjna w stanie wojennym, lalka Barbie za szybą Pewexu, Barka śpiewana przez pokolenie JP2, kłótnie pod krzyżem smoleńskim. Kim byłyby dziś, gdyby nie wydarzenia z przeszłości, gdyby nie brak ojca? A może dopiero teraz nadchodzi ich czas? Poruszające, zabawne, refleksyjne.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Sześć kobiet – najstarsza Grażyna lat 60, dziennikarka z okresu PRL-u, najmłodsza Milena , 19 lat , wytwór nowych czasów, portali społecznościowych. • A są jeszcze rodzone siostry - Alicja /55 lat/, samotna matka, która nie potrafiła być tą „wzorową” i - Elżbieta /49 lat/ mieszkająca od czasów swej pełnoletności w dalekiej Australii. • Jest też Martyna / 34 lata/ - ambitna pracownica korporacji, dla której mężczyźni , ze względu na brak wolnego czasu, to „tylko przelotne przygody”, a przecież marzy o stabilizacji. • I Agnieszka /29 lat/ żyjąca z mężem tyranem, przeżywająca piekło przemocy i ciągły strach o dzieci. • Co łączy te kobiety? A łączą je więzy krwi, o których dowiadują się po śmierci Wiktora Krasowskiego, sędziwego wiekiem mężczyzny, który okazuje się być ich wspólnym ojcem. • Ów pan, na łożu śmierci, przypomina sobie o swych córkach, w życiu których nie uczestniczył prawie wcale i pozostawia każdej list, w którym namawia ją do wykonania czegoś szalonego, czegoś zupełnie niepasującego do ich stylu życia. np. najstarszej Grażynie proponuje skok ze spadochronu a pozostałym też nietypowe zadania. Spełnienie zadań zaowocuje otrzymaniem testamentowego spadku. • Losy córek przenoszą czytelnika w różne okresy powojennej Polski, więc akcja przybliża tamtą rzeczywistość. Autorka tak konstruuje fabułę, że podzieliła ją na odrębne historie z życia każdej z bohaterek, tworząc opowieść o każdej z nich. • Historie kobiet przeplatają się, a w zakończeniu dochodzi do spotkania, na którym poznają jeszcze jedna kobietę, bliską sercu ich ojca. Czy będzie to miłe spotkanie, pełne niespodzianek? • POLECAM tę poruszającą i refleksyjną powieść, w której autorka "wglądnęłą" w kobiece myśli, wybory dróg życiowych, rozdroża, doświadczenia, pragnienie miłości, ciepła i akceptacji. Pokazała kobiety z różnych pokoleń, o różnych zachowaniach i charakterach. • A w tle historia współczesnej Polski od stanu wojennego po portale społecznościowe, często zawłaszczające życie młodego człowieka. • Wadą, a może zaletą jest niekończenie wszystkich historii z życia bohaterek. Nie dowiemy się od autorki : Czy siostry sprzedały okazałą rezydencję ojca, czy może będą organizować tam zjazdy rodzinne? • Te otwarte zakończenia wątków, osobistych sióstr i realizacji testamentu ojca, mogą sugerować, że kiedyś doczekamy się ciągu dalszego powieści, bądź autorka zmusza czytelnika do własnej interpretacji zakończeń historii bohaterek. I chyba wybrała tę właśnie drogę, biorąc pod datę wydania powieści /2014 r./
  • Całkiem przyjemna lektura. Napisana ładnym, poprawnym językiem, bez udziwnień i bez wulgaryzmów tak wszechobecnych w polskiej kulturze, z bardzo ujmującym humorem. Nie jest to jednak wyłącznie lekka i przyjemna opowieść. Opisane historie tytułowych sześciu córek są bardzo różne, każda ze swoim bagażem radości i trosk, a jeszcze w tle historia Polski, dużo jak na jedną nie za obszerną książkę. I to jest dla mnie niewielki, a jednak minus tej pozycji: trochę zbyt krótkie choć treściwe przedstawienie kolejnej córki, jej młodości i teraźniejszości, i gdy się z nią zapoznasz przechodzimy do następnej. Zabrakło mi jakby kontynuacji, pozostałam z zapytaniem co dalej z nimi wszytkimi. Ale było warto.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo