Medytacje buddyjskie:

współczesny podręcznik osiągania wyższego stanu świadomości

Tytuł oryginalny:
Mindfullness in plane English
Autor:
Henepola Gunaratana
Tłumacz:
Barbara Mińska
Wydawca:
Studio Astropsychologii (2013)
ISBN:
978-83-7377-602-9
Autotagi:
druk
książki

Autor – wielki mistrz buddyjski – prostym językiem opisuje każdy etap przygotowania i praktyczną jej stronę. Dzięki jego podpowiedziom z łatwością pozbędziesz się stresu, a dzięki temu oczyścisz i uzdrowisz swoje ciało. Rozpoczniesz proces samoodkrywania i samouzdrawiania, który doprowadzi Cię do szczęścia. Aby osiągnąć ten cel wystarczy, że spełnisz pięć czynników: oczyścisz umysł, pokonasz smutek, wyzbędziesz się bólu i żalu, odkryjesz i będziesz podążał własną ścieżką wewnętrznego spokoju. Stosując je będziesz mógł iść naprzód z nadzieją i pewnością, że podążasz właściwą drogą. Odzyskaj harmonię i radość życia.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dr Bhante Henepola Gunaratana to doktor filozofii i mnich. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Amerykańskim. Zajmuje się medytacją – jest nauczycielem na szkoleniach i kursach związanych z tą dziedziną. W 2013 roku wydawnictwo Studio Astr­opsy­chol­ogii­ wydało „Medytacje buddyjskie” tego autora. • Książka zajmuje się tematem medytacji. Jest to trudna i czasochłonna sztuka. Autor obala mity związane z medytacją – twierdzi, że nie jest jedynie sztuką medytacji, chociaż często tak uważa się na zachodzie. Nie jest też niebezpieczna. Może ją uprawiać zwykły człowiek, niekoniecznie mnich. Medytacja jest procesem skupiania się na własnych myślach, na tworzeniu się ich i na zrozumieniu otaczającego świata poprzez dostrzeżenie jasności sytuacji. Nie można jednak powiedzieć, że każdy kto usiądzie w pozycji kwiatu lotosu i zamknie oczy będzie medytować. Przede wszystkim nie wolno nastawiać się na takie myślenie, trzeba się wyluzować. Autor podaje metody dochodzenia do wyciszenia, mówi o tym gdzie i kiedy medytować. • Książka nastawiona jest na tych, którzy pragną medytować w sposób „właściwy”. Autor pokazuje, że medytacja jest trudna, ale niewykonalna. Trzeba praktyki, właśnie na nią nastawiona jest treść. • Jeśli chodzi o język to jest on dość specyficzny. Prosto opisano metody, ale autor wydaje się pouczać czytelnika. Czasem czułam się tak, jakby chciał mi za wszelką cenę udowodnić, że medytacja nie jest dla mnie – jest za trudna, zbyt wiele trzeba jej poświęcić. • Jak zwykle mamy tu nie tylko sam tekst, lecz także wyróżniki, głównie listy w punktach. Są też podrozdziały i przykłady intencji. Wszystko wyróżnione w tekście, tak by łatwiej go było przyswoić. Sama pozycja jest też dobrze wyczyszczona, korekta się postarała. • Trzeba też powiedzieć o warstwie graficznej książki. Okładka nawiązuje do tematu, każdy rozdział zaczyna się od kamieni z kwiatem (kojarzą mi się z inną pozycją wydawnictwa). Sam kwiat powraca w książce m.in. jako zakończenie rozdziału. Co ważne, części poprzedza zazwyczaj biała, niezapisana strona, która ładnie i estetycznie przenosi nas na dalsze kartki. • To dobry poradnik, który trochę zepsuł autor swoim tokiem narracji. Może to tylko moje odczucia. Mimo wszystko sama medytacja opisana na tylu stronach jest przedstawiona wyczerpująco i interesująco. Nie sądziłam np. że ludzie traktują medytację jako sztukę egoistów, co zresztą obala w jednym rozdziale autor. Mimo wszystko dowiedziałam się wielu rzeczy, co w ostatecznym rozrachunku uznaję na wielki plus. • Komu polecam? Tym, którzy interesują się medytacją, lecz nie mieli jeszcze okazji się nią zająć. Również tym, którzy już medytowali, ale im nie wyszło. Z tej książki dowiecie się dlaczego.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo