Kwiaty dla Algernona

Tytuł oryginalny:
Flowers for Algernon
Autor:
Daniel Keyes (1927-2014) ...
Tłumacz:
Krzysztof Sokołowski
Lektor:
Maciej Kowalik
Wyd. w latach:
1996 - 2023
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.9 (16 głosów)

Książka została sprzedana w ponad 5 milionach egzemplarzy, przetłumaczona na 27 języków, wydana w ponad 30 krajach.

Tekst wyróżniono najważniejszymi nagrodami w świecie science fiction: Hugo (opowiadanie) i Nebula (powieść). Ta ponadczasowa opowieść doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie.

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

„Wielka literatura. Historia i główny bohater pozostają ze mną od kilkudziesięciu lat, od chwili, gdy przeczytałem książkę” - Conn Iggulden.

„Arcydzieło poruszającej błyskotliwości (…) chwytające za serce i całkowicie, bezdyskusyjnie znakomite” - „The Guardian”

„Przejmująco szczera. Skłoni cię do refleksji nad twoim życiem i złamie ci serce” - „The Guardian Online”

„Uderzająco oryginalna” - „Publishers Weekly”

„Przekonująca i poruszająca opowieść” - „New York Times”

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Tragiczna historia niep­ełno­spra­wneg­o umysłowo człowieka, który w wyniku eksperymentu medycznego staje się inteligentny. Co zyskał? Co stracił?... • Doznałam katharsis. Na niezwykłym koncepcie zostało stworzone absolutnie ponadczasowe dzieło. To książka przede wszystkim o naturze człowieka. Choć czyta się jednym tchem, zostaje z odbiorcą na zawsze.
  • Wybitna Polecam dla każdej grupy wiekowej a szczególnie pedagogom do wspólnego czytania z młodzieżą
  • Lektura obowiązkowa. Powieść, która miażdży emocjonalnie! Pierwszy raz czytałem jako nastolatek. Ponownie po 30-latach i nadal rzuca na kolana. Tu czytanie boli oczy! Nota 5-
  • IQ Charliego Gordona nie przekracza 68 punktów. Pracuje jako pomocnik w piekarni, gdzie (jak twierdzi) ma mnóstwo przyjaciół. Często jest jednak wyszydzany i traktowany z pobłażaniem, z czego nie zawsze zdaje sobie sprawę. Marzenie Charliego? Stać się mądrym. Tak jak inni ludzie znać alfabet, potrafić czytać, pisać i liczyć. Mężczyzna zostaje wytypowany do udziału w eksperymencie medycznym, który ma podnieść jego iloraz inteligencji i poddaje się operacji. Zaczyna prowadzić pamiętnik, w którym zapisuje wszystkie zmiany, które u siebie zauważa. Strona po stronie obserwujemy, jak inteligencja Charliego rośnie w zawrotnym tempie: zmienia się jego język i sposób postrzegania świata. Wkrótce bohater staje się geniuszem: wszystko go interesuje, zakochuje się, odnosi sukcesy naukowe. Początkowy zachwyt ponadludzkimi możliwościami nie trwa jednak długo… Stylizowana na pamiętnik powieść Keyesa to poruszające studium odrzucenia i akceptacji. Czy warto doświadczyć czegoś wspaniałego, a później cierpieć po stracie? Czy coraz większa inteligencja i zdobyta wiedza daje szczęście?
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Daniel Keyes (1927-2014) Krzysztof Sokołowski
Tłumacz:Krzysztof Sokołowski
Lektor:Maciej Kowalik
Wydawcy:Dom Wydawniczy Rebis (2018-2023) Legimi (2019) ebookpoint BIBLIO (2019) Audioteka.pl (2018) Klub Simejnogo (2018) Prószyński i Spółka (1996) Audioteka Poland
Serie wydawnicze:Wehikuł Czasu Nowa Fantastyka Wehikuł Czasu - Rebis Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:83-86868-88-0 978-83-8062-222-7 978-83-8062-594-5 978-83-8062-595-2 978-83-8062-702-4 978-83-8188-450-1 978-966-14-9257-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika fantastyka książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 30 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo