Kwiaty dla Algernona

Tytuł oryginalny:
Flowers for Algernon
Autor:
Daniel Keyes (1927-2014) ...
Tłumacz:
Krzysztof Sokołowski
Wyd. w latach:
1996 - 2021
Autotagi:
audiobooki
beletrystyka
CD
druk
książki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
4.9 (9 głosów)

Książka została sprzedana w ponad 5 milionach egzemplarzy, przetłumaczona na 27 języków, wydana w ponad 30 krajach.

Tekst wyróżniono najważniejszymi nagrodami w świecie science fiction: Hugo (opowiadanie) i Nebula (powieść). Ta ponadczasowa opowieść doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie.

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

„Wielka literatura. Historia i główny bohater pozostają ze mną od kilkudziesięciu lat, od chwili, gdy przeczytałem książkę” - Conn Iggulden.

„Arcydzieło poruszającej błyskotliwości (…) chwytające za serce i całkowicie, bezdyskusyjnie znakomite” - „The Guardian”

„Przejmująco szczera. Skłoni cię do refleksji nad twoim życiem i złamie ci serce” - „The Guardian Online”

„Uderzająco oryginalna” - „Publishers Weekly”

„Przekonująca i poruszająca opowieść” - „New York Times”

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Lektura obowiązkowa. Powieść, która miażdży emocjonalnie! Pierwszy raz czytałem jako nastolatek. Ponownie po 30-latach i nadal rzuca na kolana. Tu czytanie boli oczy! Nota 5-
  • IQ Charliego Gordona nie przekracza 68 punktów. Pracuje jako pomocnik w piekarni, gdzie (jak twierdzi) ma mnóstwo przyjaciół. Często jest jednak wyszydzany i traktowany z pobłażaniem, z czego nie zawsze zdaje sobie sprawę. Marzenie Charliego? Stać się mądrym. Tak jak inni ludzie znać alfabet, potrafić czytać, pisać i liczyć. Mężczyzna zostaje wytypowany do udziału w eksperymencie medycznym, który ma podnieść jego iloraz inteligencji i poddaje się operacji. Zaczyna prowadzić pamiętnik, w którym zapisuje wszystkie zmiany, które u siebie zauważa. Strona po stronie obserwujemy, jak inteligencja Charliego rośnie w zawrotnym tempie: zmienia się jego język i sposób postrzegania świata. Wkrótce bohater staje się geniuszem: wszystko go interesuje, zakochuje się, odnosi sukcesy naukowe. Początkowy zachwyt ponadludzkimi możliwościami nie trwa jednak długo… Stylizowana na pamiętnik powieść Keyesa to poruszające studium odrzucenia i akceptacji. Czy warto doświadczyć czegoś wspaniałego, a później cierpieć po stracie? Czy coraz większa inteligencja i zdobyta wiedza daje szczęście?
  • Sięgnęłam po "Kwiaty dla Algernona" z polecenia. Nie cierpię literatury science fiction, ale ten utwór ma bardziej powiedziałabym psychologiczny charakter. Zniewolił mój umysł i duszę całkowicie. Historia Charliego Gordona wstrząsnęła mną ogromnie, a także wzruszyła, co zdarza się niebywale rzadko, żeby nie powiedzieć wcale. • Charlie Gordon to młodzieniec chorujący na fenyloketonurię. Jego IQ nie przekracza 68 punktów. W środowisku funkcjonuje jako "sympatyczny idiota". Pracuje jako pomocnik w piekarni, gdzie jak twierdzi ma mnóstwo przyjaciół, ale niestety nawet oni szydzą czasami z Charliego, z czego bohater nie zawsze zdaje sobie sprawę. Marzeniem Charliego jest stać się mądrym tak jak inni ludzie. Chce znać alfabet, potrafić czytać, pisać i liczyć. Więcej do szczęścia mu nie potrzeba. W pewnym momencie Charlie otrzymuje propozycję wzięcia udziału w eksperymencie medycznym, mającym na celu podniesienie jego ilorazu inteligencji. Do tej pory doświadczyła tego tylko mysz o imieniu Algernon i choć badania nadal trwają w tym zakresie Algernon odniósł już swego rodzaju sukces. Charlie zostaje poddany zabiegowi. Z każdym dniem chłopak coraz więcej rzeczy zapamiętuje. Potrafi przeczytać wiele tekstów ze zrozumieniem, nauczył się również zasad gramatyki, interpunkcji oraz ortografii. Jest dumny z siebie i swych osiągnięć. Teraz jego relacje w pisanym codziennie dzienniku są znacznie bardziej sensowne i przemyślane. Wraz z upływajacym czasem IQ Charliego wzrasta, ale wraz z jego wzrostem nawarstwiają się też problemy związane z innymi sferami jego życia. Dotychczasowi przyjaciele odwracają się od niego, nowych jest jak na lekarstwo, a jego rozwój emocjonalny niestety nie rozwija się równie szybko jak jego intelekt. To nastręcza Charliemu bardzo wielu problemów... • "Kwiaty dla Algernona" to cudowna opowieść o ludzkich wartościach, marzeniach i pragnieniach. Pokazuje też wstrząsającą prawdę o naturze człowieka. Opowiada o wzajemnej akceptacji, tolerancji, ale też o odrzuceniu, szydzeniu z niedoskonałości, o podziale na lepszych i gorszych, a także zwykłej zazdrości niestety. Charliemu było dane zasmakować innego życia, które w jego odczuciu wcale nie było dla niego lepsze od tego, które wiódł wcześniej. Choć fantastyczna to bardzo wzruszająca jest jego historia. Polecam wszystkim. Wprost urzekła mnie ta opowieść.
  • Przejmującą opowieść Charliego Gordona, którego poddano niezwykłemu eksperymentowi, który miał spowodować wzrost jego inteligencji. Historia jest głębokim studium psychologicznym, a zarazem współczesnym moralitetem. • Kwiaty dla Algernona miały w USA ponad 130 wznowień! • Książka w dziale fantastyki, ale czystej fantastyki tyle co nic.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Daniel Keyes (1927-2014) Krzysztof Sokołowski
Tłumacz:Krzysztof Sokołowski
Lektor:Maciej Kowalik
Wydawcy:Dom Wydawniczy Rebis (2018-2021) Legimi (2019) Klub Simejnogo (2018) Prószyński i Spółka (1996) Audioteka.pl Audioteka Poland
Serie wydawnicze:Wehikuł Czasu Nowa Fantastyka Wehikuł Czasu - Rebis Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:83-86868-88-0 978-83-8062-222-7 978-83-8062-594-5 978-83-8062-595-2 978-83-8062-702-4 978-966-14-9257-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika fantastyka książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 23 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo