Grona gniewu

Tytuł oryginalny:
Grapes of wrath
Autor:
John Steinbeck (1902-1968) ...
Tłumacz:
Alfred Liebfeld (1900-1977) ...
Wyd. w latach:
1949 - 2019
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.8 (20 głosów)

"Grona gniewu" osnute są wokół migracji w Ameryce, w latach trzydziestych, która stanowiła zaprzeczenie "american dream", spychając ludzi z biedy do nędzy. Ich akcja toczy się na dwóch planach, dalszym; stanowiącym szersze tło wydarzeń i bliższym, będącym egzemplifikacją typowych losów, typowej rodziny w czasie "wędrówki ludów" ze wschodu na zachód. To wędrówka do ziemi obiecanej, na którą Joadowie, są skazani za sprawą niewidzialnego wroga, i na których jak na biblijnego Hioba spadają kolejne klęski (m.in. śmierć dziadków, odejście Noaha, porzucenie Rosesharon przez Conni'ego, ucieczka Toma, śmierć dziecka Rosesharon). Unieszczęśliwieni koniecznością opuszczenia domu bo "ludzie i miejsce, gdzie żyją - to jedno", oderwani od własnych korzeni, od tego co znają, do czego są przywiązani i co kochają ("Marna to ziemia, ale zawsze nasza. Nasza dlatego, żeśmy na niej ujrzeli światło dzienne, uprawiali ją i na niej konali.") nie tracą jednak nadziei. Wierzą, że "cała ludzkość ma jedną wielką duszę, a każdy z nas jest jakąś jej cząstką" a to, że "skrzywdzili nas ludzie, (...), to można zmienić". Ale rzeczywistość niweczy tę wiarę u części z nich, "w drodze do Kalifornii czy dokąd indziej - każdy będzie jak dobosz wybijający takt w marszu krzywd i cierpień, maszerujący z sercem pełnym żalu". Rzeczywistość przerasta niektórych z nich, nie mają siły albo woli by się z nią zmierzyć. Podobnie jak wielu innych im podobnych nikogo nie obchodzą. W opinii tych, do których idą pełni nadziei "to nie ludzie. Człowiek nie wyżyłby tak, jak oni żyją. Nie zniósłby takiego brudu i nędzy" a widząc "wzdłuż szosy porzucone wraki" wyznaczające szlak ich wędrówki mogą tylko zadawać pytania, na które nikt nie zna odpowiedzi "co im się przydarzyło? Co się stało z ludźmi. którzy nimi jechali? Czy poszli dalej pieszo? Gdzie są teraz? Skąd stać ich na tyle odwagi? Skąd się w nich bierze tyle wiary?". Ale stawiają też pytanie dotyczące własnego losu "ku czemu idziemy? A mnie się zdaje, że do niczego nie idziemy. Zawsze tylko jesteśmy w drodze. Idziemy i idziemy" bo też ich życie stało się nieustanną wędrówką, dosłownie i w przenośni, w której, jak się okazuje w finale powieści, "śmierć i narodziny to jakby początek i koniec tego samego".
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka, która nie pozwala zapomnieć o tym, że w sytuacjach kryzysowych zawsze cierpi najbardziej prosty człowiek. Tę beznadzieję czujemy razem z nim, ale również, tak jak on, mamy złudną nadzieję na poprawę. Książka obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubią poznawać klimat określonej epoki, a nie tylko fakty historyczne, daty i liczby.
  • Książka rewelacyjna, wciągająca...bardzo mnie poruszyła, zmusiła do refleksji. Po przeczytaniu długo ją przeżywałam. Polecam!
  • Moje tutaj pierwsze pięć na pięć w opinii jakiejkolwiek książki. Lektura, która boli - dosłownie. Podróżując wraz z Joadami bardzo szybko zbliżamy się do tej rodziny. Teoretycznie, oni nie za bardzo chcą dać się czytelnikowi polubić. Bywają okrutni, niesympatyczni, sarkastyczni. Ale człowiek szybko zauważa, że ta ich gruboskórność to tylko zasłona dymna dla cierpienia, które odczuwają. Niesprawiedliwość systemu, w którym przyszło im żyć, częstokroć dramatyczne decyzje, które podejmują uczyniły to, że nie są w stanie zachowywać się inaczej. • Ich dobroć i pewna słabość ujawniają się tak naprawdę jedynie w postaci Rose of Sharon, która nie boi się swojej uczuciowości. Jednakże w przypływie dramatu chwili i ona wykazuje ogromny hart ducha i odwagę. Być może zakończenie książki czyni z niej tak naprawdę największą bohaterkę tej rodziny. • Podsumowując, polecam ABSOLUTNIE każdemu. To ciężka opowieść, ukazująca kryzys lat 30. w jego najczarniejszych barwach. Ale to też historia o człowieku. Nie o systemie. Tak, on też jest to ukazany. Ale przez cały czas to Jednostka Ludzka jest w środku tej opowieści. • Fenomenalna, fenomenalna, fenomenalna.
  • John Steinbeck napisał powieść, która jest jednocześnie prosta i mądra. "Grona gniewu" to dowód na to, że nie trzeba mocnych słów, wystarczy prosta narracja, spokojna historia opisująca dzieje rodziny, by stworzyć wielką powieść, dzieło ponadczasowe. Dzięki wykorzystaniu motywu podróży autor przedstawia obraz ukazujący jak przemiany ekonomiczne i społeczne przyczyniły się nie tylko do rozpadu rodziny Joadów, ale jaki wpływ miały na moralność nie tylko ich, a całego społeczeństwa. • Bohaterowie, których stworzył pisarz są tak prawdziwi, namacalni, że czytelnik bardzo szybko zżywa się z nimi. Joadowie są prostolinijni i nie pragną wiele od życia. Chcą mieć dach nad głową i zarobić na jedzenie. Niewiele, a tak wiele. Nie boją się ciężkiej pracy, każdy z nich ma własne plany, marzenia, które zostają brutalnie zweryfikowane. Życie stawia ich w obliczu trudnych decyzji, które muszą podjąć i które zaważa na ich przyszłości. Moją ulubioną postacią jest pani Joad, stanowiąca filar tej rodziny, niezwykle silnej, walczącej o jej trwałość. Kobiety, która nie żyje dla siebie, ale dla innych, dzięki tej postaci powieść staje się swego rodzaju hymnem ku czci rodziny. • "Grona gniewu" to powieść unikatowa, wciąż współczesna, niezbędna, po tych wszystkich latach nadal ważna i wciąż krytyczna. Teraz mamy inne są realia, okoliczności, ale ludzie, niepowodzenia, nadzieje, to pozostaje niezmienne. To nie tylko lekcja historii, Steinbeck podkreślając wyzysk amerykańskich farmerów otwiera oczy na nierówności społeczne, uczy wrażliwości na niedolę i biedę. Powieść porusza, wstrząsa i pozostaje na długo. • Marta Ciulis- Pyznar
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Grona gniewu CD 2 Grona gniewu CD 1 T.II Grona gniewu [audio] Grona gniewu T. 2 Grona gniewu t.1 powieść
Autorzy:John Steinbeck (1902-1968) Lech Budrecki (1930-2004) Jean Stein (1934-2017) Rafał Biskup
Tłumaczenie:Alfred Liebfeld (1900-1977) Aldona Szpakowska Stanisław Średnicki
Lektorzy:Mieczysław Morański (1960-2020) Józef Małgorzewski (1908-1983)
Przedmowa:Lech Budrecki (1930-2004)
Posłowie:Lech Budrecki (1930-2004)
Wstęp:K. Lapter
Adaptacja:Stanisław Średnicki
Kompozytor:Rafał Biskup
Redakcja:Alfred Liebfeld (1900-1977)
Wydawcy:Prószyński i Spółka (2012-2019) Legimi (2018) Prószyński Media (2012-2018) Qes Agency (2011) Państwowy Instytut Wydawniczy (1956-2011) Axel Springer Polska (2007) TMM Polska Planeta Marketing (2007) Porozumienie Wydawców (2001) Wydawnictwo Dolnośląskie (1993-1997) Polski Związek Niewidomych - Zakład Wydawnictw i Nagrań (1963-1990) Zakład Wydawnictw i Nagrań PZN (1986) Książka i Wiedza (1949)
Serie wydawnicze:Biblioteka Klasyki Kanon na Koniec Wieku Dzieła Najwybitniejszych Noblistów Powieści XX wieku Biblioteka Powszechna Duże Litery Biblioteczka Świetlicowa Biblioteka Powszechna (Warszawa) Duże Litery - Prószyński i S-ka
ISBN:83-7023-291-4 83-7023-874-2 978-83-60717-59-2 978-83-60717-76-9 978-83-61593-58-4 978-83-7758-062-2 978-83-7839-216-3 978-83-8069-697-6 978-83-8097-839-3 978-83-8123-379-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika kasety magnetofonowe książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 116 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo