Szare śniegi Syberii

Tytuł oryginalny:
Between shades of grey
Autorzy:
Ruta Sepetys
Dawid Juraszek
Tłumaczenie:
Joanna Bogunia
Dawid Juraszek
Przedmowa:
Jan Jerzy Milewski
Lektor:
Magdalena Stokłosa
Wydawca:
Wydawnictwo Nasza Księgarnia (2001-2012)
ISBN:
978-83-10-11983-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.4 (8 głosów)

Autorka, choć urodzona w Stanach Zjednoczonych, ma litewskie korzenie, a opowiedziana przez nią historia oparta jest na przeżyciach członków jej własnej rodziny. Przeżyć, które nie były wyjątkiem wśród ludów nadbałtyckich w czasie II wojny światowej. Lina, bohaterka i narratorka „Szarych śniegów Syberii”, jest jedną z milionów ofiar reżimu stalinowskiego, który za cel postawił sobie wyniszczenie całych narodów na anektowanych terenach. Całe rodziny z godziny na godzinę traciły wszystko, były rozdzielane i zmuszane do deportacji w nieludzkich warunkach na lodowatą Syberię. Choć postacei występujące w powieści są fikcyjne, to całe to okrucieństwo, wydarzyło się jednak naprawdę. Jej lektura była więc trudna, ale też bardzo zajmująca. Powieść jest przepełniona uczuciami – strachem, rozpaczą, bólem i tęsknotą, ale także dumą, nadzieją i miłością. Ruta Sepetys stara się pokazać walkę o godność, o zachowanie ludzkich odruchów w okrutnej rzeczywistości, a także że każdy człowiek może skrywać w sobie tajemnice. W książce nie brak zaskakujących wydarzeń, dzięki którym czytelnik może zerknąć w psychikę poszczególnych zesłańców, w ich reakcje na przeciwności losu, różnice w charakterach skutkujące odmiennymi działaniami. Nie są to jednak opisy suche – każdą osobę poznajemy z perspektywy Liny, 16-letniej dziewczyny, którą często zdumiewa nie tylko postępowanie współtowarzyszy (w tym jej najbliższych),ale także strażników. Styl autorki jest mieszanką prostoty i głębokiej emocjonalności, który w efekcie sprawia, że bez trudu wczuwamy się w sytuację młodej bohaterki, aby towarzyszyć jej w przerażającej podróży.Książka może być czytana zarówno przez starszą młodzież, jak i przez dorosłych.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Temat zsyłki na Sybir jest mi znany. To nie jest pierwsza książka w tej tematyce. Mogę tu przytoczyć książki godne polecenia takie jak: "Dziewczyny z Syberii"Anny Herbich, która jest napisana na podstawie wspomnień kobiet, które taką zsyłkę przeżyły, czy, chociażby, "Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii" Małgorzaty Szumskiej, w której autorka podąża śladami babci wywiezionej na Syberię. Wspominam o tym dlatego, że wiem czego mogę się spodziewać w tego typu książkach. Wiem, ale i tak bez łez się nie obyło. • "Szare śniegi Syberii" to wspomnienia nastoletniej Litwinki, która w 1941 roku wraz z matką i bratem zostaje wywieziona na Syberię. Lina nie jest zwykłą nastolatką. Jest córką pracownika uniw­ersy­teck­iego­, ale i przyszłą malarką. Tuż przed wywózką dostaje list z uczelni, że została przyjęta na studia. Ale wszystkie plany zostają pogrzebane, kiedy do domu Liny wpada NKWD i zabiera wszystkich członków rodziny... • Śledzimy losy Liny, jej matki i brata, którzy w bydlęcym wagonie podróżują w nieznane. • Mnie najbardziej ujęło to w tej książce podejście Liny do zastanej rzeczywistości. Nie było tu narzekania ani obwiniania kogokolwiek. Wszystkie myśli i czyny były nastawione na przeżycie. A czasami zdarzało się tak, że jeden wyraz przywoływał w dziewczynie wspomnienia. W książce zostały one odznaczone innym drukiem. Wspomnienia z domu rodzinnego, które były jak lina trzymająca przy życiu... • Polecam. To jest jedna z tych historii, których się nie da czytać bez chusteczek. • więcej u mnie izaw­labi­rync­ieks­iazek.blogspot.com
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo