Czasy wojny

Autor:
Ferdynand Goetel (1890-1960)
Wstęp:
Władysław Bartoszewski (1922-2015)
Opracowanie:
Marek Gałęzowski
Wydawcy:
Wydawnictwo Arcana (2005)
Graf (1991)
Wydane w seriach:
Dzieła wybrane
ISBN:
83-85130-20-9, 83-89243-33-4
Autotagi:
autobiografie
dokumenty elektroniczne
druk
historia
książki
5.0 (2 głosy)
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ferdynand Goetel, jeden z najw­ybit­niej­szyc­h i najp­opul­arni­ejsz­ych pisarzy polskich w dwudziestoleciu międzywojennym, w powojennej Polsce fałszywie oskarżony o kolaborację z Niemcami, znalazł się na indeksie, a jego książki wycofano z bibliotek. Komuniści rozesłali za nim list gończy. Powodem było to, iż pisarz nie zgodził się na odwołanie swego raportu w sprawie zbrodni katyńskiej. • W grudniu 1945 roku Goetel potajemnie opuścił Polskę. Dotarł do gen. Andersa, stacjonującego wówczas w Ankonie, a następnie przedostał się do Anglii, gdzie przebywał na emigracji aż do śmierci. • Dziś ważne i wciąż niestarzejące się dzieła pisarza są na nowo przybliżane rodakom. • Dla mnie Ferdynand Goetel jest wielkim odkryciem ostatnich miesięcy. Jego proza jest prosta w formie, szczera i zupełnie pozbawiona ciągot do emocjonalnego wpływania na odbiorcę. Takie też są „Czasy wojny”. Jest to przede wszystkim wybitnie nakreślony obraz Warszawy – nieugiętej, niepokornej – i jej mieszkańców niepoddających się w obliczu klęsk i nieszczęść, co dzień igrających wręcz z nieb­ezpi­ecze­ństw­em. • Książka, wzbogacona szczegółowymi przypisami, stanowi cenne źródło wiedzy o latach okupacyjnych stolicy i okolic, o warszawskim środowisku literackim, jak i o samych powiązaniach autora. • Gorąco polecam!
    +2 wyrafinowana
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo