Tytus Chałubiński:

życie, działalność naukowa i społeczna

Autor:
Adam Wrzosek (1875-1965)
Wydawca:
Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich (1970)
Autotagi:
druk
5.0
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Tytus Chałubiński (1820-1889) – przyjaciel góralskich serc • Król Tatr, lekarz, badacz przyrody, popularyzator leczniczych walorów Zakopanego i niestrudzony społecznik. Na Jego cześć jedną z przełęczy nazwano Wrotami Chałubińskiego. W stolicy Tatr ma swoją ulicę oraz dwa pomniki. Jest patronem Muzeum Tatrzańskiego, a także sanatorium. • Po raz pierwszy Tatry zobaczył w wieku 29 lat. Wiele lat później spędzał w nich każde lato, a nawet rozpoczął budowę własnego domu nazwanego Swoboda. Dla górali śleboda oznacza wolność. Był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego, jednym z założycieli Szkoły Snycerskiej, szkoły ludowej, pomagał przy powstawaniu Szkoły Koronkarskiej, przyczynił się do otrzymania przez Zakopane statusu Stacji Klimatycznej (uzdrowiska), założył kasę pożyczkową, stłumił epidemię cholery, leczył bezpłatnie górali, budował drogi. Ściągnął pod Tatry wyborne towarzystwo, domy wybudowali m.in. Modrzejewska i Sienkiewicz. Dom Chałubińskich stał się zakopiańskim salonem artystycznym. Nie ma w Zakopanem, w Tatrach jednej dobrej sprawy, która by nie była przez niego zapoczątkowana lub dokonana – pisał o Chałubińskim Stanisław Witkiewicz. • Doktor nie pozostawił pamiętników. Wydano tylko listy, w których obszernie opisuje zdarzenia ze swojego życia, ukazały się prace naukowe oraz jedyny utwór literacki Sześć dni w Tatrach – wycieczka bez programu. Jest to opis słynnej wyprawy, w której wziął udział ulubiony towarzysz Jan Krzeptowski – Sabała, tatrzański Homer. Utwór ten, obok Na przełęczy Witkiewicza, należy do najsłynniejszej klasyki opiewającej Tatry i witalność górali. Zorganizowałem sobie wycieczkę bez programu, by przeżyć kilka dni w górach – rzekł Chałubiński i wyruszył z przyjaciółmi na włóczęgę. Wiele razy chodzili z nim muzykanci i przewodnicy. Wędrowali z nim gromadą Walery Eljasz, Bronisław Rajchman, ks. Józef Stolarczyk, August Wrześniowski, Mieczysław i Jan Gwalbert Pawlikowscy, Ignacy Baranowski, a także Helena Modrzejewska. Szukał dróg nieznanych, zdobywał szczyty, zbierał próbki do swoich zielników. • W jego pracowitym życiu nie brakowało tragedii (śmierć żony i dzieci). Pozostał na zawsze wśród ludu, który tak ukochał. Jego grób znajduje się na Pęksowym Brzyzku. Monografia Adama Wrzoska to lektura obowiązkowa dla miłośników Tatr i miasta pod Giewontem. • Joanna Muniak • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo