Krwawy dar Stalina:

powrót Pomorza Zachodniego do Polski

Autor:
Marek A. Koprowski
Wydawca:
Wydawnictwo Replika (2024)
ISBN:
978-83-68135-50-3
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
1.0

POMORZE ZACHODNIE – region leżący pomiędzy Odrą, Wisłą i Bałtykiem – było od wieków terenem sporów i walk pomiędzy Niemcami i Polakami. Szczególnie w XX wieku stało się ono areną krwawych zmagań o dominację i dostęp do morza. Dlaczego już od najdawniejszych czasów – Bolesławów Chrobrego i Krzywoustego – Pomorze odgrywało tak ogromne znaczenie? Jak przejęcie władzy nad regionem przez Niemców przyczyniło się do upadku Rzeczpospolitej? Jak Niemcy usiłowali zgermanizować i wyrugować wszelką polskość na tych terenach? Jakie zasługi położyła 1 Armia Wojska Polskiego w walkach o Wał Pomorski i powrót Pomorza w granice Polski? Dlaczego zdobyty wielką daniną krwi Kołobrzeg wybrano na miejsce powtórnych „zaślubin Polski z morzem”? Jak próbowano przywrócić polskość na ziemiach spustoszonych przez III Rzeszę i „walec” Armii Czerwonej? Napisane przystępnym językiem, oparte na solidnej bibliografii, w tym licznych wspomnieniach i dokumentach, opracowanie przywraca pamięć o burzliwych, naznaczonych dramatami i okupionych wieloma ofiarami dziejach tego ważnego regionu Rzeczpospolitej. [lubimyczytac.pl]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo słabe, głownie skopiowane z innych pozycji oraz nie na temat. Większość książki to historia Pomorza Gdańskiego (co ma ono do Pomorza Zachodniego, wie chyba tylko autor), dla niepoznaki drobne wtrącenia o Kołobrzegu. Zupełnie nie na temat, pisane chyba tylko w celu wzbudzenia nienawiści do Niemców przedstawianych jako bestie, a Kaszubów jako bezbronne ofiary. Stalin pojawia się dopiero pod koniec tego "dzieła".
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo