Cywilizacja Słowian

Autor:
Kamil Janicki
Wydawcy:
Legimi (2023)
Wydawnictwo Poznańskie (2023)
ISBN:
9788367815390, 9788367891721
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
e-booki
4.0

Czy Słowianom udało się stworzyć własną cywilizację?Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci, prawie „od zawsze”? Ten spór, który toczy się od dawna, ciągle jest obecny w myśleniu Polaków o swojej przeszłości. Kamil Janicki, autor wielu bestsellerów, m.in. „Pańszczyzny” i „Warcholstwa”, w swojej najnowszej książce przedstawia najbardziej aktualną wizję tych interpretacji i odsyła do ciekawych wniosków.Autor łamie utarte stereotypy, opowiada, jak lud uważany za prymitywny stał się największą europejską wspólnotą językową. O zagadkowych prapoczątkach Słowian, o ich kulturowej atrakcyjności, o niechęci, z jaką byli opisywani przez współczesnych im antycznych pisarzy, i o tym, jak stworzyli cywilizację zdolną przeciwstawić się potomkom starożytnych Rzymian, Germanom czy imperiom azjatyckich koczowników. W czym tkwiła siła Słowian? Jak do tego doszło, że stali się największym ludem w Europie? Co zadecydowało o ich sukcesie? Odpowiedzi na te intrygujące pytania znajdziecie na kartach książki.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo dobra pozycja dla każdego zafascynowanego kręgiem kultury słowiańskiej, które szczególnie obecnie popularyzuje (i komodifikuje się) w mediach. Szczególnie zapadł mi w pamięć pierwszy rozdział, który odpowiada na pytanie "Jakie są granice Słowiańszczyzny?" w kontekście zarówno geograficznym jak i antr­opol­ogic­znym­ - czy można w ogóle mówić o tożsamości słowiańskiej? Można znaleźć wiele przykładów w historii i współcześnie osób, które próbują zarobić na mistycyzmie i tajemniczości Słowian, rozp­owsz­echn­iają­c kłamstwa i wybujałe wyobrażenia nt naszych przodków, ta książka jest odświeżającą przeciwwagą dla wielu wątpliwej jakości pozycji. Doceniam to jak autor pokazał, że wykopalisko archeologiczne nie niesie ze sobą wiedzy i to dopiero trafna interpretacja, tego co znaleźliśmy ukazuje prawdę. Spośród ilustracji brakuje mi map, szczególnie pokazujących rozmieszczenie danych stanowisk arch­eolo­gicz­nych­ w Europie oraz schematu przykładowego stanowiska. Myślę, że brakuje bardziej szczegółowych informacji o rękodziele i rzemiośle - garnki jak pisze autor były tworzone w prostym i utylitarnym stylu, brakuje mi jednak opisu jak ten proces wyglądał. Wspomniano też o tkanie z użyciem krosien z ciężarkami - jestem ogromnym fascynatem tekstylnym i rozczarował mnie brak przykładów tego w jaki sposób Słowianie wyrabiali ubrania. Myślę, że też byłoby to wartościowe uzupełnienie tematu pieniądza, ze względu na kawałki lnianych tkanin, które stanowiły ówczesną walutę
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
marion.jarka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo