Czerń i purpura

Autor:
Wojciech Dutka
Wydawcy:
Albatros - Andrzej Kuryłowicz (2013-2021)
Legimi (2019)
Wydane w seriach:
Fakt dla Kobiet
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.4 (33 głosy)

Słowacja, 1939. Urząd prezydenta zależnej od Niemiec Republiki Słowackiej obejmuje katolicki ksiądz Jozef Tiso, faszysta, gorliwy współpracownik Hitlera. Latem tego samego roku Milena Zinger, piękna, uzdolniona muzycznie dziewczyna, wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, zostaje studentką konserwatorium w Bratysławie. Jej beztroskie życie, upływające na niewinnych flirtach i nauce, przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii, muszą walczyć o przetrwanie. Milena podejmuje pracę w nocnym kabarecie, gdzie na jej talencie wokalnym poznaje się wielbicielka muzyki i piękna – zmysłowa Luna Morgenstern. W 1942 roku obie kobiety trafiają jako więźniarki do Oświęcimia.

Austria, 1939. Franz Weimert, kilkunastoletni ministrant oddany Kościołowi i rodzinie, ulega wpływom nazistowskiej ideologii. Z własnej woli wstępuje do Hitlerjugend. Po śmierci brata – żołnierza poległego podczas walk o Warszawę – zgłasza się ochotniczo do SS. Szybko przestaje odróżniać dobro od zła: godzi się nawet wykonać wyrok śmierci na najbliższym przyjacielu, który odmówił wykonania zbrodniczego rozkazu. Po przeszkoleniu wojskowym zostaje wcielony do Einsatzgruppen B i wysłany na front wschodni. Wiosną 1942 roku, mając jako alternatywę uczestnictwo w oblężeniu Leningradu, wybiera służbę w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Losy Mileny i Franza – Żydówki oraz austriackiego faszysty – przetną się w najmniej spodziewany sposób. Przerażona, przeraźliwie osamotniona, skazana na powolną śmierć dziewczyna, która znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia, chce za wszelką cenę przeżyć piekło niemieckiego obozu zagłady. I los daje jej szansę: ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia. Poruszony śpiewem Mileny Franz zaczyna się nią interesować. Tak zrodzi się jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Rewelacja! Porównywalna do "Quo Vadis"! Piękny język, świetna narracja, rzeczowo, bez ogródek o okropnościach KL, a zarazem z nadzieją. • Gratuluję autorowi. Renata
  • Przeczytałam jednym tchem.Temat ciężki, ale lektura wciągajaca.
  • Wstrząsający obraz próby przeżycia w miejscu gdzie przede wszystkim rządzi śmierć.Bohaterzy przeprowadzają czytelnika przez wszystkie pokłady ludzkich uczuć. Zwątpienie, nadzieja,nienawiść, współczucie aż po wdzięczność i trudny rodzaj miłości. Ale przede wszystkim uczy aby nigdy nie utracić człowieczeństwa.
  • Książka jednocześnie wspaniała jak przerażająca. Polecam.
1 2 3 4
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Wojciech Dutka
Wydawcy:Albatros - Andrzej Kuryłowicz (2013-2021) Legimi (2019)
Serie wydawnicze:Fakt dla Kobiet
ISBN:978-83-7885-636-8 978-83-8125-583-7 978-83-8125-641-4 978-83-8125-755-8 978-83-8125-767-1 978-83-8125-768-8 978-83-8215-128-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 28 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo