Made in Japan

Autor:
Rafał Tomański
Wydawcy:
Wydawnictwo Helion (2013-2015)
Bezdroża (2013)
NASBI (2013)
Wydane w seriach:
Bezdroża
Przewodniki Bezdroży
ISBN:
978-83-246-7924-9
Autotagi:
druk
5.0

Kilkanaście lat temu Japonia kojarzyła się z niedoścignionymi wynalazkami, robotami, technologiami rodem z przyszłości. Coś co raczkowało na świecie, Tam było już od dawna. Internet w komórce, mobilna telewizja, taka lista mogłaby sie ciągnąć bez końca i za każdym razem świat przegrywałby z Krajem Kwitnącej Wiśni. Obecnie japońskie społeczeństwo zaczyna pogrążać się w zastoju. Stopniowo zdaje sobie z tego sprawę rząd japoński, nazywając bez ogródek przyświecające całej książce hasło Made in Japan powodem do wstydu. Katastrofa z marca 2011 roku byla szokiem dla Japończyków. Tsunami i trzęsienie ziemi dokonały nie tylko spustoszenia kraju, ale wstrząsnęły japońską duszą i odsłoniły ekonomiczną stagnację, . I od tego czasu w Japonii nic już nie jest takie samo. Autor darzy Japonię miłością, ale na podstawie wnikliwej obserwacji codzienności przekazał nam obraz raczej krytyczny.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autor – japonista i dziennikarz – odsłania kulisy kryzysu gospodarczego Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak, wciąż mamy zakodowane, że „Made in Japan” znaczy najlepsze i najn­owoc­ześn­iejs­ze. Otóż już nie. Japońskie technologie przestały być konkurencyjne na światowym rynku. Producenci przespali ostatnie lata śrubując krajowe standardy nie mające przełożenia na potrzeby globalnego odbiorcy. Dodatkowo Chiny (do niedawna największy rynek zbytu) skutecznie blokują import japońskich produktów. • Ponadto społeczeństwo jest rozczarowane aktualną sytuacją i wyraźnie traci zaufanie dla władz (szczególnie widoczne to jest po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku, która była wynikiem skandalicznych zaniedbań i korupcji). Poza tym, młode pokolenie już nie chce pracować ponad siły, ani ponosić zbiorowej odpo­wied­zial­nośc­i za błędy kierownictwa. Na dokładkę, w sieci królują serwisy społecznościowe, gdzie „grzeczni” Japończycy anonimowo dają upust chamstwu i agresywności. Krótko mówiąc – upadek od wieków wyznawanego systemu wartości. • Książka niezwykle ciekawa, napisana żywym językiem, wzbogacona mnóstwem kolorowych zdjęć. • Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo