Tu byli, tak stali

Tytuł oryginalny:
Who they was
Autor:
Gabriel Krauze
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarne (2022)
ebookpoint BIBLIO (2022)
IBUK Libra (2022)
Legimi (2022)
Wydane w seriach:
Powieść
Powieść - Wydawnictwo Czarne
ISBN:
978-83-8191-464-2, 978-83-8191-494-9
978-83-8191-562-5
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.3 (4 głosy)

Książka przeznaczona dla czytelników pełnoletnich

Na jednym z londyńskich blokowisk nazwy budynków pochodzą z literackiego panteonu: Blake Court, Austen House, Bronte House, Dickens House, Wordsworth House. Jednak codzienności na osiedlu South Kilburn bliżej do prozy życia niż do wzniosłej klasyki. Wielopiętrowe bloki górują nad człowiekiem, zalewają sinym cieniem. „Po prostu jest jak jest. Witamy na SK. Tak tu było, tak jest, tak będzie. Ziomki mają osiedle w żyłach, osiedle ma ich w swoim sercu”. A na osiedlu temat jest krótki – kosić hajs, kraść, strzelać, jarać, dilować. Najmłodsi są na posyłki, ci w sile wieku wydają polecenia, a ze starymi kończy się tak, że nikt już nie pamięta, że tacy tu byli, tak stali.

Gabriel, znany jako Snoopiacz, „gość ostrygość, gość wrednygość, gość twardygość”, też oddaje się ulicznej gangsterce. Z jednej strony przykładny student, z drugiej twardy typ cieszący się osiedlowym szacunkiem. Nieustraszony i butny szybko awansuje w łobuzerskich strukturach, bujając się po okolicy z dłonią zaciśniętą na kosie w kieszeni, ze zwiniętą kominiarką na głowie, zawsze gotowy do akcji. Jednocześnie coraz mniej radzi sobie z koniecznością ciągłego oglądania się za siebie i nie ma pojęcia, czy jest przed nim jeszcze inna przyszłość.

Tu byli, tak stali Gabriela Krauzego, w brawurowym przekładzie Tomasza S. Gałązki, to inspirowana życiem autora opowieść o trudnej codzienności młodych ludzi skazanych na codzienne kombinowanie i życie poza prawem. To również gorzka historia chłopackiego dorastania w czasach, gdy łatwiej być bezwzględnym chuliganem, niż zdjąć maskę agresora i pokazać prawdziwe, wrażliwe oblicze.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna książka , trzeba się przyzwyczaić do specyficznego slangu ale czyta się dobrze . Polecam
  • Początek świetny. Przez kolejne setki stron jest jednak ciągle to samo, bójki, kradzieże, przekleństwa i blokowe przemyślenia.
  • Nie dałam rady. Potzrebuję kolejnego podejścia.
  • W opiniach o tej książce często pojawiają się nazwiska "innych", co też tak pisali; też tak zaczynali. A ja sobie myślę, że "Booker'a" nie przyznają po parytetach. Chyba, jeszcze... Że niby dziecko emigrantów, a proszę, może dostać taaaką nagrodę. Po prostu: dostał bo napisał fantastyczną powieść. I mało mię interesuje czy druga będzie równie dobra. Ta jest świetna. Aż mię korci przywołać, a jednak(!!!), jedno nazwisko, tak dla porównania i dla odmiany: polskie....ale nie zrobię tego. Nie zrobię tego autorowi. Namęczył się chłopak, na starał, niech ma satysfakcję. Jak cholera!!!. Daję pełne osiem gwiazdek. Właściwie jedną mógłbym dodać za tłumaczenie. • Bedzie inaczej: osiem plus osiem, ergo: szesnaście. Za powieść i tłumaczenie. • Ostatnio rzadko to pisałem, tak się mię zdaje, więc gromkie: POLECAM z klawiatury mojej wydobywam. • No. Bez raczej. Hough!! • Opinia na LC.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Gabriel Krauze
Lektor:Jacek Beler
Tłumacz:Tomasz S. Gałązka
Wydawcy:Wydawnictwo Czarne (2022) ebookpoint BIBLIO (2022) IBUK Libra (2022) Legimi (2022)
Serie wydawnicze:Powieść Powieść - Wydawnictwo Czarne
ISBN:978-83-8191-464-2 978-83-8191-494-9 978-83-8191-562-5
Autotagi:audiobooki autobiografie biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo