Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz:

tajemnice branży pogrzebowej

Autor:
Małgorzata Węglarz
Wydawcy:
Muza Warszawskie Wydawnictwo Literackie (2021)
Muza SA
ISBN:
978-83-287-1655-1
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
publikacje naukowe
Źródło opisu: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy - Katalog centralny
4.0 (2 głosy)

Choć w Polsce umiera rocznie około 400 tysięcy osób, o branży pogrzebowej wiemy niewiele, a to, co usłyszymy od osób, które mają za sobą organizację pogrzebu, bywa kontrowersyjne i budzi w nas lęk. Prawie każdy zna mrożące krew w żyłach opowieści o łamaniu zmarłym kości, pijanych grabarzach czy niebotycznych cenach za pochówek. Jak naprawdę funkcjonuje branża pogrzebowa? Z czym na co dzień spotykają się jej pracownicy? Małgorzata Węglarz w rozmowach m.in. z przedsiębiorcami pogrzebowymi, balsamistami, tanatokosmetologami, mówcami pogrzebowymi i pracownikami hospicjów rozprawia się ze stereotypami i daje odpowiedzi na wiele ważnych pytań.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Śmierć w obecnych czasach to nadal temat tabu – zwłaszcza jeśli dotyczy osób, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie. Chociaż • jest zjawiskiem nieuniknionym, zdajemy się wzbraniać przed poważną rozmową na temat naszego pochówku, najchętniej ze śmierci żartujemy (stąd na przykład popularność pewnego pogrzebowego profilu w mediach społecznościowych). Całkiem niesłusznie. Małgorzata Węglarz postanowiła zabrać nas na wyprawę do świata umarłych, aby rozwiać nasze obawy, obalić narosłe wokół branży pogrzebowej mity oraz przedstawić fakty odnośnie jej funkcjonowania. W książce Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz znajdziemy garść informacji o przesądach i rytuałach pogrzebowych oraz rozmowy z ludźmi, którzy • na co dzień obcują ze zmarłymi – balsamistami, tanatokosmetologami, mistrzami ceremonii świeckich, panią z Domu Pogrzebowego, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego i wieloma innymi. Dowiemy się, co do branży wniósł XXI wiek, jakie są alternatywne metody pochówku, do czego można wykorzystać prochy zmarłego, kim jest doula umierania i jak powinno wyglądać sprzątanie po zgonach. Całość to niezwykle ciekawy wywiad dziennikarski, który pomimo trudnego tematu nie przytłacza ogromem emocji, a raczej pozostawia pewien niedosyt. Książka zmusza do refleksji, stawia pytania, które na co dzień boimy się zadać i pokazuje, że w tej branży zdarzają się ludzie z pasją i powołaniem. Śmierć czeka każdego z nas – bez względu na to, kim jesteśmy. Nie warto więc wystrzegać się rozmów o nieuniknionym. Polecam. • Anna Ochenkowska-Olczak
  • Podobno jedynymi pewnymi rzeczami na tym świecie, są podatki i śmierć czyli tego co nie uniknione. • Zakład pogrzebowy (branża funeralna), to miejsce, które każdy z nas odwiedzi/ił. W książce zostały w interesujący sposób przedstawione przesądy, wierzenia, zwyczaje naszych przodków związane ze śmiercią i pogrzebami. Natomiast brakuje praktycznych informacji jak wygląda ostatni scenariusz drogi człowieka od chwili śmierci do pochówku ( kiedy, kogo się wzywa, co z ciałem można zrobić, jak starać się o zasiłek pogrzebowy etc.). Rodzina po śmierci jest w szoku, ratownik ma wizytówkę zakładu pogrzebowego, którą wciska rodzinie. Oczywiście robi to za opłatą z zakładu pogrzebowego ( str. 130). Po kremacji nie uda się odzyskać wszystkich prochów po zmarłym (jest ich około 4-4,5 litra), np. część ulatuje przez komin lub nie zostały porządnie wygarnięte z pieca. Na Str. 236 „W Polsce nie ma firm sprzątających po zgonach z urzędu, nie jest to uregulowane prawnie, musi to załatwić rodzina”. A ze str. 252 dowiadujemy się, że takich firm jest 11-ście. Polecam. Książkę/reportaż warta przeczytania.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo