Sobremesa:

spotkajmy się w Hiszpanii

Autor:
Mikołaj Buczak
Wyd. w latach:
2020 - 2023
Wydane w seriach:
Seria Podróżnicza
ISBN:
9788728557563, 978-83-66553-64-4
978-83-66553-65-1, 978-83-67616-28-7
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
3.5 (2 głosy)

Dlaczego Hiszpanie większość życia spędzają w barach?

Co wspólnego z Krajem Basków ma „Gra o tron”?

I wreszcie czym jest tytułowa sobremesa?

„W Hiszpanii, jeśli wracasz do domu przed trzecią w nocy, to nie byłeś na imprezie tylko na kolacji” – to popularny slogan jednej z hiszpańskich kampanii reklamowych. Gdy Hiszpanie wychodzą na miasto, to często na całą noc, dlatego ich kraj kojarzy się nam z wakacjami, sjestą, mananą i „życiem jak w Madrycie”.

Z tej słonecznej opowieści dowiecie się, ile wspólnego z rzeczywistością mają te wyobrażenia. Autor przedstawia rożne oblicza mieszkańców Hiszpanii; wyjaśnia, czemu tak często śmieją się z siebie samych i jak radzą sobie z historycznymi podziałami. Opowiada o bogatej historii hiszpańskiego feminizmu oraz przygląda się z bliska kwestiom masowej turystyki, z którymi mierzy się dziś nie tylko serce Katalonii – Barcelona.

Ta książka zabiera mnie do ukochanej Hiszpanii i odsłania jej wielowymiarowość.

Conrado Moreno

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Mikołaj Buczak zaprasza nas w swojej książce na wycieczkę po Hiszpanii. Nie jest to jednak wycieczka krajoznawcza, Sobremesa nie posłuży za przewodnik po ciekawych miejscach. Opowie nam za to coś o ciekawym społeczeństwie i kulturze, które przyciągają nas swoją odmiennością i witalnością. Bo czym tak naprawdę jest Hiszpania? • Czy mieszkańcy tego kraju utożsamiają się z obrazem plaży, słońca, sjesty i zabawy do samego rana? Spotkajmy się w Hiszpanii – proponuje już w tytule autor i płynnie przechodzi do wyjaśnienia, jak się w tym • kraju odnaleźć. Prezentuje nieco danych statystycznych, kilka anegdot, • trochę kawałów, ale przede wszystkim snuje opowieść o zwyczajach i kulturze Hiszpanów. Dowiemy się więc, jakie cechy przypisuje się mieszkańcom poszczególnych regionów kraju. Czym się różni Katalończyk od Andaluzyjczyka, kto tu uchodzi za skąpców,a kto za imprezowiczów. Zastanowimy się, skąd się wzięły nietypowe na tle Europy godziny pracy i jak radzą sobie z nimi ludzie, dla których spotkania towarzyskie i odwiedzanie barów to ogromna część codzienności. Poznamy lokalną kuchnię i dowiemy się, które nazwy potraw na stałe zagościły • w hiszpańskich idiomach. Sobremesa to książka dla wszystkich osób, które pragną rozpocząć przygodę z Hiszpanią, ale też dla tych, którzy pragną przywołać własne wspomnienia o kraju słońca, pysznego jedzenia i ciekawej kultury. Doskonała na chłodne wieczory, gdy chcemy pomarzyć o wakacjach na piaszczystej i rozgrzanej plaży. • Joanna Pękala
  • Dużo ciekawych informacji, przyjemnie się czyta. To taki (dobry) pierwszy (ale jednak tylko) kroczek w zdobywaniu wiedzy o Hiszpanii, tworzy bardzo ogólny i powierzchowny pejzaż tego kraju.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Mikołaj Buczak
Lektor:Dariusz Bilski
Wydawcy:SAGA Egmont (2023) ebookpoint BIBLIO (2023) Legimi (2020-2023) Wydawnictwo Poznańskie (2020) IBUK Libra (2020)
Serie wydawnicze:Seria Podróżnicza
ISBN:9788728557563 978-83-66553-64-4 978-83-66553-65-1 978-83-67616-28-7
Autotagi:audiobooki dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana nagrania reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 12 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo