Wehikuł czasu

Tytuł oryginalny:
Time machine
Autor:
Herbert George Wells (1866-1946)
Tłumaczenie:
Feliks Wermiński (1860-1917)
Juliusz K. Palczewski ...
Wyd. w latach:
1985 - 2013
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
3.8 (6 głosów)

Głównym bohaterem powieści jest anonimowy wynalazca, zwany "Podróżnikiem w Czasie". Jest on także w dużym stopniu narratorem powieści (opowiadanie na temat własnych przeżyć w świecie przyszłości). Odbywa on skonstruowanym przez siebie wehikułem wędrówkę do przyszłości. W roli trzecioosobowego obserwatora spogląda na zmieniający się wkoło świat i ludzi. Pomimo ogromu osiągnięć i piękna detali, jakie zdobiły świat, okazywały się one nietrwałe w porównaniu do sił zniszczenia, jakie niosły konflikty międzyludzkie. Przenosi się do roku 802.701, kiedy cywilizacja ludzka zdąża już ku nieuchronnemu upadkowi, a Ziemia została podzielona pomiędzy dwa gatunki ludzi. Elojowie, potomkowie klas posiadających, żyją na powierzchni i są pożywieniem zamieszkujących podziemia Morloków. Są to potomkowie dawnych robotników, zmuszonych do pracy fizycznej pod ziemią, a przy tym nie tracących podstawowych fizycznych umiejętności. Ich ciało stało się podobne do owadów i przyzwyczaiło do warunków podziemnych, dlatego boją się światła. Żywią się mięsem Elojów, na które zapuszczają się pod osłoną nocy, dlatego ci muszą spać razem wewnątrz budynków. Główny bohater poznaje też bliżej Elojkę-Weenę, którą ratuje, gdy ta topi się. Okazuje mu dużo czułości. Zamierza ją zabrać, gdy wróci do swoich czasów, co jednak nie dochodzi do skutku po ataku Morloków w lesie. Samemu bohaterowi ledwo udaje się uciec i odzyskać wehikuł czasu, który został ukryty w posągu sfinksa przez Morloków. Przeskakuje on wiele milionów lat wprzód i widzi koniec Ziemi. Po powrocie nie umie odnaleźć miejsca w dotychczasowym życiu i wyrusza w kolejną podróż w czasie, z której już nie wraca. Autoryzowaną kontynuacją powieści jest książka Statki czasu autorstwa Stephena Baxtera, wydana w stulecie publikacji "Wehikułu". Jej akcja zaczyna się w tym samym momencie w którym kończy się oryginał i opowiada dalsze losy Podróżnika w Czasie.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pamiętam tę opowieść z wersji filmowej i komiksowej. Nie zachwyciły mnie, podobnie jak książka. • Teraz, sięgnąwszy do niej ponownie po wielu latach, mam wrażenie, że czytam strasznego gniota. Szczyty grafomanii i literackiej tandety. Płaskie jak podeszwa sandału przesłanie, irytująco manieryczny język. Błędy logiczne litościwie pomijam. • To jedna z najbardziej beznadziejnych książek, jakie miałem nieprzyjemność przeczytać (a raczej przemęczyć).
  • Ponura w swoim wydźwięku książka. Ale ta "ponurość", przeplatana kilkoma optymistycznymi wstawkami, jest cholernie wciągająca. Autor bardzo plastycznie opisuje nam to co widzi i doświadcza jego bohater. W jego umysł wkłada swoje własne przemyślenia co do przyszłości ziemi i całej ludzkości. Niewesołe zresztą. • Książka ma zmienne tempo. Stosunkowo krótkie fragmenty z dynamiczniejszą akcją przeplatane są dłuższymi opisami tego co zobaczył bohater. Nie każdemu może przypaść to do gustu. Mnie tam specjalnie to nie przeszkadzało. Pozwalało zaś na lepsze wyobrażenie sobie miejsca w którym znajdował się bohater. Jednak osoby które oglądały wcześniej filmy pod tym samym tytułem (w mojej ocenie wersja najnowsza niespecjalnie pasuje do wersji tekstowej) mogą być trochę zawiedzione. • W każdym razie - dla osób lubiących fantastykę, a szczególnie tematykę podróży w czasie, jest to pozycja obowiązkowa. Wiele pomysłów z tej książki zostało potem rozwiniętych w innych powieściach.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Herbert George Wells (1866-1946)
Tłumaczenie:Feliks Wermiński (1860-1917) Juliusz K. Palczewski Juliusz J. Palczewski
Opracowanie:Juliusz K. Palczewski
Lektor:Leszek Filipowicz
oraz:Juliusz K. Palczewski
Wydawcy:Biblioteka Akustyczna (2013) Mediasat Group (2005) Wydawnictwo Amber (2002) Zakład Narodowy im. Ossolińskich (1985-2000) Państwowe Wydawnictwo Iskry (1986) Wydawnictwo Alfa (1985) Mediasat Poland
Serie wydawnicze:Klasyka, Fantazja BIBLIOTEKA NARODOWA Biblioteka Gazety Wyborczej Klasyka Fantastyki Lektura Szkolna Mistrzowie SF & Fantasy Biblioteka Gazety Wyborczej (Mediasat Group) Klasyka, Fantazja - Iskry SERIA 2 XIX wiek XXI Wiek XXI Wiek (Mediasat Group)
ISBN:83-04-01949-3 83-04-04561-3 83-207-0867-2 83-241-0034-2 83-7001-125-X 84-9819-164-5 84-9819-167-X 978-83-7878-110-3 84-9819-167-X 83-0001-125-X
ISSN:0406-0636
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk epika fantastyka historia książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo