Dziennik panny służącej

Tytuł oryginalny:
Journal d'une femme de chambre
Autor:
Octave Mirbeau (1848-1917)
Tłumacz:
Maria Zenowicz (1916-2007)
Przedmowa:
Joanna Żurowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2015)
Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik (1977)
Państ. Instytut Wydawniczy (1960)
ISBN:
978-83-64700-61-3, 978-83-6400-61-3
Autotagi:
druk
powieści
1.8 (4 głosy)

Celestyna, służąca z Paryża, przyjeżdża na służbę na prowincję. Podczas pobytu u państwa Lanlaire'ów prowadzi dziennik, w którym pisze o tym, co jej się przytrafia i wspomina pracę w innych domach. Opisuje swoje romanse, dawnych kochanków, śmieszne i tragiczne historie, umizgi ekscentrycznych pracodawców. Pojawia się modny pisarz, obłudny mieszczuch, działacz dobroczynny, zubożały hrabia ożeniony z bogatą parweniuszką, stary fetyszysta czy zblazowany młodzieniec. Celestyna ma niezwykle ostre pióro i znakomity dar obserwacji. I nie zna litości w zdradzaniu tajemnic swoich chlebodawczyń oraz przywar swoich panów zafascynowanych jej urodą. ULanlaire'ówCelestyna poznaje Józefa - służącego, tyrana, stręczyciela i sadystę. Boi się go, ale jest także nim zafascynowana. Pewnego dnia w lesie zostaje znaleziona zgwałcona i zamordowana dziewczyna - Klarcia. Celestyna domyśla się, kto to mógł zrobić. Tylko czy jej to będzie przeszkadzało? [lubimyczytac.pl]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Błędy merytoryczne w treści - autor raz opisuje główną bohaterkę jako miłośniczkę miasta, która gardzi wsią, żeby po kilku stronach pisać o jej miłości do wsi i niechęci do miasta. Główna bohaterka to kobieta upadła, którą trudno polubić. Choć to nie jest problem. Gorzej, że historie opowiadane z jej perspektywy z biegiem książki mają coraz mnie ładu i składu. Czytelnik odnosi wrażenie, że autorowi zabrakło pomysłu na rozwinięcie i zakończenie książki, więc wrzucił jakieś luźne historie o służących po drodze (pod koniec książki jest ich zatrzęsienie i zupełnie odbiegają od linii fabularnej), aby czymś zapełnić stronice tej powieści. Początek był bardzo obiecujący. Ale z każdą stroną ta książka coraz bardziej rozczarowywała.
  • Wymęczyła i wynudziła mnie ta książka strasznie.kompletnie nic nie wnosząca, a główna bohaterka głupiutka i puściutka moim zdaniem. Spodziewałam się naprawdę czegoś lepszego, ciekawszego, ale niestety zawiodłam się i rozczarowałam. Szkoda na nią czasu, bo naprawdę nic specjalnego (ale ja niestety z tych co zawsze muszą skończyć książkę bez względu na to czy się podoba, czy nie). Ciekawi mnie tylko jedno? Jak taka nudna książka doczekała się 3 ekranizacji?
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo