Na marne

Autor:
Marta Sapała
Wyd. w latach:
2019 - 2019
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
ISBN:
978-83-8049-873-0, 978-83-8049-885-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Więcej informacji...
3.8 (4 głosy)

Czy wiesz, że każdego roku Polacy wyrzucają do śmieci dziesiątki ton jedzenia, które nadal nadaje się do spożycia? Jak się okazuje, są ludzie, którzy często, z powodu własnych poglądów na ekologię, dają starej i wyrzucanej żywności drugie życie. O tym, że dzisiejsze konsumpcyjne społeczeństwo żywi się w bardzo nieefektywny sposób, mówi się od co najmniej kilkudziesięciu lat. Co prawda zjadamy żywność o coraz lepszej jakości i większej zawartości zdrowych składników odżywczych, ale z drugiej strony bardzo mocno marnotrawimy nasze jedzenie. Ilość wyrzucanych produktów z roku na rok się zwiększa. Skutkiem tego są przepełnione śmietniki marketów i restauracji, w których zalegają codziennie kilogramy resztek, które jeszcze tego samego dnia leżało na sklepowych półkach lub na białych talerzach w restauracjach i knajpach. W resztkach tych możemy znaleźć suche kromki chleba, resztki jogurtów, brzydsze jabłka, przeterminowany makaron czy obierki po ziemniakach ? słowem, wszystko to, co mogliśmy zjeść, ale zdecydowaliśmy się wyrzucić. Czy jednak problem masowego marnotrawienia żywności faktycznie jest aż tak poważny, jak mówią nam o tym media i politycy? "Na marne" stara się odpowiedzieć na to pytanie. Jest to zbiór reportaży w którym Marta Sapała próbuje opowiedzieć nam o naszych nawykach żywieniowych. Autorka postanowiła dogłębnie zbadać temat, pisząc ten reportaż. Przeprowadziła dziesiątki rozmów z ludźmi, którzy jedzą to, co znajdują na co dzień w śmietnikach. Zajrzała do szafek i kompostowników osób, które zgodziły się na przeprowadzenie z nimi wywiadów, sprawdziła wiele kontenerów przy supermarketach i odwiedziła miejsca, w których żywność powstaje oraz te, gdzie jedzenie na dobre kończy swój żywot.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Uważam, że tytuł reportażu nie adekwatny do treści. Byłam przekonana, że w treści zawarte będą rady jak mniej marnować itp, a w rozdziale drugim dostajemy historię człowieka, który podpalił biedronkę.
  • Przed rozpoczęciem lektury proponuję zadać sobie pytanie: ile ja wyrzucam jedzenia? • Marta Sapała postanowiła zbadać temat wyrzucania jedzenia. Od producentów i dystrybutorów, poprzez markety aż do szafek i lodówek konsumentów. Rozmawia z wieloma osobami, które pracują w branży spożywczej, przytacza mnóstwo danych, porównuje polskie dane statystyczne z innymi krajami, przygląda się przepisom prawa, które regulują bezpieczeństwo obrotu artykułami spożywczymi. Zagląda do śmietników sklepów wielkopowierzchniowych, rozmawia z freeganami i bezdomnymi. Pyta ekspertów i zastanawia się z nimi co oznacza "data minimalnej trwałości" i czym się różni od "należy spożyć do". • Dane odnośnie Polski są zatrważające: 9 milionów ton jedzenia ląduje rocznie w śmietnikach. Bo się popsuło, bo zwiędło, bo zapleśniało, bo podejrzanie wygląda, bo za dużo kupiłam, bo minął termin przydatności do spożycia. Powodów jest mnóstwo. Czy nasze konsumpcyjne przyzwyczajenia mają wpływ na nasze wybory w sklepie i jednocześnie wpływają na to, co wyrzucamy do kosza? Czy to, co my wyrzucamy może ktoś uznać za jadalne? A jak marnotrawienie żywności ma się do budżetu domowego? I czy wszystko można wykorzystać i nie mieć odpadów spożywczych? • Autorka z dużą wrażliwością i wyrozumiałością zgłębia temat. Nie osądza, nie komentuje. Pyta, zastanawia się, szuka odpowiedzi, przedstawia fakty. Wskazuje gdzie można coś zmienić, a gdzie lepiej nie. Przytacza przykład piekarza z Legnicy, który za rozdawanie niesprzedanego pieczywa poniósł konsekwencje prawne. • Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Marta Sapała
Wydawcy:Wydawnictwo Czarne (2019) NASBI (2019) IBUK Libra (2019) Legimi (2019) ebookpoint BIBLIO (2019)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Wydawnictwo Czarne
ISBN:978-83-8049-873-0 978-83-8049-885-3
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo