Buntowniczki:

niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley

Tytuł oryginalny:
Romantic outlaws
the extraordinary lives of Mary Wollstonecraft and Mary Shelley,
Autor:
Charlotte Gordon
Tłumacz:
Paulina Surniak
Wydawcy:
Legimi (2023)
Wydawnictwo Poznańskie (2019-2023)
ISBN:
978-83-67616-55-3, 978-83-67616-56-0
978-83-7976-411-2
Autotagi:
biografie zbiorowe
druk
historia
książki
publikacje naukowe
5.0 (3 głosy)

Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award „Buntowniczki” przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet: Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu, oraz jej córki Mary Shelley. Obydwie zyskały sławę jako pisarki: pierwsza jest autorką słynnego „Wołania o prawa kobiet”, druga wydała „Frankensteina”. Obie pokochały błyskotliwych, acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, raz po raz łamiąc panujące konwencje: Wollstonecraft goniła piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, a Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiła czoła neapolitańskim bandytom. I, co być może najważniejsze, obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to ich historie się przeplatały. Pozostawiły po sobie ogromne wspólne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Mary Wollstonecraft i Mary Shelley, żyjące na przełomie XVIII i XIX w., matka i córka, które nigdy się nie poznały, pierwsza – autorka „Wołania o prawa kobiet”, druga – słynnego „Frankensteina”, obie weszły w trudne związki z mężczyznami i wychowywały nieślubne dzieci, pionierki feminizmu – przez większość życia walczyły o podstawowe prawa kobiet. • To im, jako dwóm niezwykłym kobietom, poświęcona jest pasjonująca i zarazem bardzo rzetelna biografia autorstwa Charlotte Gordon. Nagrodzona National Book Critics Circle Award książka pozwala obcować z żywymi pisarkami, kobietami z krwi i kości, które kochały, pogrążały się w depresji, walczyły, pisały, pracowały na swoje utrzymanie, podróżowały po świecie, rodziły dzieci i grzebały bliskich. Głoszonymi przez siebie ideami zostawiły daleko w tyle czasy, w których przyszło im żyć, płacąc za to ogromną cenę. A wszystko to jeszcze przed 30. urodzinami. Dziś dla nas to oczywiste, że kobiety studiują, tworzą, aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i politycznym, piastują tzw. „męskie” stanowiska, wchodzą w związki partnerskie, samodzielnie wychowują dzieci. W Anglii sprzed ponad 200 lat było to nie do pomyślenia. • Gordon wykonała tytaniczną pracę (wystarczy zajrzeć do imponującej bibliografii), by pokazać swoje bohaterki wielowymiarowo w kontekście historycznym, literackim i filozoficznym oraz w ich prywatnym życiu. Zapraszamy do lektury. • ~MP
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo