Kołysanka z Auschwitz

Tytuł oryginalny:
Canción de cuna de Auschwitz
Autor:
Mario Escobar ...
Tłumacz:
Patrycja Zarawska
Wydawcy:
Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus (2019-2021)
Legimi (2019-2020)
Biblioteka Akustyczna (2019)
Wydawnictwo Illuminatio Łukasz Kierus
Wydane w seriach:
Wielkie Litery
Wielkie Litery (Wydawnictwo Kobiece)
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.3 (14 głosów)

To opowieść o dzielnej kobiecie, która poświęciła wszystko, by być blisko swoich dzieci i zapewnić im odrobinę miłości. “Kołysanka z Auschwitz” zdecydowanie nie jest kolejną, klasyczną opowieścią obozową. To historia oparta na faktach, która przekazuje namiastkę rodzinnego ciepła, a jednocześnie mówi o poświęceniu większym niż ktokolwiek z nas byłby sobie pewnie w stanie teraz wyobrazić. Helene Hannemann, mieszkała wraz z mężem i piątką dzieci w Niemczech. Niestety jej mąż właśnie stracił pracę, a z powodu romskiego pochodzenia miał problem ze znalezieniem nowej. Helene dbała, by dzieci chodziły do szkoły. Myślała także o kolejnym dniu pracy, bo teraz to ona utrzymywała rodzinę. W takiej chwili życie, i tak już ciężko doświadczonej rodziny, burzy nadejście oficerów SS. Mężczyzna wraz z piątką dzieci musi pod przymusem bezzwłocznie udać do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ponieważ każde z nich ma w sobie romską krew. Helene, jako że jest Niemką, może pozostać na miejscu i wieść dalej normalne życie. Kobieta jednak nie wyobraża sobie dalszej egzystencji bez najbliższych, dlatego też decyduje się dobrowolnie udać do obozu. Na miejscu zostaje natychmiast rozdzielona z mężem, na szczęście nie odebrano jej dzieci. Z początku wszystko przypomina koszmar, którego ani ona, ani dzieci nie są w stanie znieść. Wkrótce jednak doktor Mengele powierza jej obowiązek prowadzenia przedszkola. Wtedy też Helene postanawia dokonać wszelkich starań, by wnieść w ponure, obozowe życie najmłodszych więźniów, choć trochę światła. Nie wie jeszcze jednak, że pomysł doktora Mengele daleki jest od troski o życie ludzkie. Wzruszająca historia Helene, opiewająca w wydarzenia oparte na faktach, to rzadko spotykany dowód matczynej miłości oraz nadziei i godności podtrzymywanych w obozowej rzeczywistości II wojny światowej - jednym z najbardziej niewybaczalnych momentów w historii świata.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka warta przeczytania, wbrew pozorom o potędze matczynej miłości a nie o samym Auschwitz.
  • Książka przeczytana praktycznie jednym tchem. Bardzo wciągająca. Polecam, warto.
  • Poruszająca, przerażająca opowieść o sile matczynej miłości. O tym, że matka dla swoich dzieci zrobi o wiele więcej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Historia, która wydarzyła się naprawdę. • Helene, aryjka czystej krwi, matka pięciorga dzieci, żona mężczyzny pochodzenia romskiego dobrowolnie skazuje siebie na zesłanie do obozu Birkenau II. Kiedy niemieccy żołnierze przychodzą po jej męża i dzieci, nie waha się ani chwili, chcąc za wszelką cenę chronić ukochane osoby. W obozie robi wszystko co możliwe aby pobyt tam był nieco bardziej znośny. W tym okrutnym miejscu zakłada nawet przedszkole, mające zapewnić choć chwilę oderwania od rzeczywistości dzieciom, przebywającym w obozie. • Wstrząsająca pozycja, od której trudno się oderwać. Czytając ją, po każdym rozdziale jedyne o czym myślałam to chęć przytulenia moich dzieci i ta wdzięczność, że śpią bezpiecznie w swoich łóżeczkach. • Czy polecam? Jakoś to sformułowanie do poruszonej, na kartach tej książki, historii nie pasuje zupełnie. Napiszę więc, że pozycja warta przeczytania ale trudna i niezwykle ujmująca- szczególnie z perspektywy mamy.
  • Książka inspirowana autentycznymi wydarzeniami. Generalnie nie lubię takich... :) lubię prawdę, fakty, pamiętniki, ale ... no własnie, całkiem mi się to podobało. Nie jest to może szczyt pisarstwa, ale czyta się nieźle. Autor w zakończeniu opisuje, która postać była autentyczna, co zmienił w jej historii i jak naprawdę się zakończyła. I to mnie przekonało :)
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Mario Escobar Patrycja Tłumacz Zarawska
Tłumacz:Patrycja Zarawska
Lektor:Paulina Holtz
Wydawcy:Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus (2019-2021) Legimi (2019-2020) Biblioteka Akustyczna (2019) Wydawnictwo Illuminatio Łukasz Kierus
Serie wydawnicze:Wielkie Litery Wielkie Litery (Wydawnictwo Kobiece)
ISBN:978-83-66134-83-6 978-83-66234-34-5 978-83-66338-48-7 978-83-66338-83-8 978-83-66654-36-5 978-83-66718-86-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza wielka czcionka
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 24 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo